Lenovo N500: libo low-end?
6.5.2009, Jan Vítek, recenze
Dnes se podíváme, jak si vede nová generace levných notebooků Lenovo řady N500, jejichž úkolem bylo nahradit starší modely N200 ze série Lenovo 3000. Uvidíme, jak se tyto notebooky předvedly a také co nabízí se svým zpracováním oproti N200 nového.
Kapitoly článku:
- Lenovo N500: libo low-end?
- Pohled na notebook a jeho zpracování
- Použitý hardware a software
- LCD, webkamera, zvuk a ergonomie
- Testy systému - výkon, výdrž na baterie a spotřeba
- Závěrečné hodnocení
Zavřený notebook
Nyní se podíváme na Lenovo 3000 N500 z hlediska vizáže a zpracování. Také si porovnáme, jak si v tomto ohledu N500 stojí oproti N200, když už máme tu možnost. Předně je to tedy horní víko, které je stejně jako u N200 vyvedeno v tmavější a matné stříbrné barvě. Ta má mimochodem naprosto stejný odstín. Rozdílem pak je, že logo výrobce je podstatně větší a posunuto bylo do rohu.
Okraje displeje také mají u všech hran a ve všech rozích stejný styl zpracování, takže notebook tak působí více "cihlovitě". Víko je ale na druhou stranu o poznání pevnější a mohly by si od něj vzít příklad i některé podstatně dražší notebooky. Na druhou stranu tento model není žádný lehký a tenký střízlík.
Spodní část notebooku byla kompletně překopána a to nejen proto, že již není stříbrná, ale celá černá. Vidíme tu tři odnímací panely, za nimiž můžeme tušit pozici dodatečného slotu SO-DIMM (v tomto případě bude zabraný), pak vpravo místo pro pevný disk a nad ním velký panel s otvorem pro chlazení. Zde se mi naopak nelíbilo, že spodní plast naopak příliš pevný nebyl, což se projevilo především u krytky pevného disku. Neobvyklý také je nízký počet šroubků držících ony tři panely - jsou tu nanejvýš dva, ale to samozřejmě alespoň zjednoduší jejich demontáž.
pravá hrana s RJ-11, dvěma USB, optickou mechanikou a napájecím konektorem
Zaměřme se nyní na hrany tohoto Lenova. Ty byly také s ohledem na rozložení portů změněny k nepoznání. Na pravé hraně se nejdříve setkáme s konektorem RJ-11 pro modem, o nějž se asi v dnešní době příliš starat nemusíme, ale někdo jej stále může využít. Pak následují dva porty USB, zde již položeny klasicky podélně. Jejich poloha mi naopak vůbec nevyhovuje, protože zrovna v tomto místě má pravoruký uživalel obvykle položenu ruku s myší a čnející USB kabely zde obvykle značně otravují. Pak již jen následuje DVD vypalovačka a za ní jako poslední napájecí konektor. Ten má menší průměr než u Lenova N200.
levá hrana a její další dva USB, jeden HDMI, slot ExpressCard, VGA port, Ethernet a chlazení
Levá hrana přístroje nejdříve ukáže další dva USB konektory. Alespoň tedy máme na každé straně nyní po dvou, aby bylo rozložení vyvážené. Následuje příhodný konektor HDMI a nad touto trojicí pak záslepka slotu pro karty ExpressCard/54. Nakonec nesmí chybět obligátní D-Sub pro analogový obrazový výstup a RJ-45 k připojení notebooku k Ethernetu. Výstup chlazení je v porovnání s N200 o něco delší, takže se můžeme snad těšit na zlepšené vlastnosti chlazení. Ty původní N200 ani se slabými procesory příliš dobré neměly.
Přední hrana má po svých stranách dvojici podlouhlých reproduktorů, takže zde žádná změna a pak máme spíše nalevo vypínač bezdrátových rozhraní, barevně nerozlišený vstup pro mikrofon a výstup na sluchátka a výčet I/O zařízení ukončuje čtečka karet 5 v 1 (MMC, MS, MS Pro, SD/SDHC).
Zadní část přístroje v případě notebooku N200 v sobě měla zasazeny konektory pro napájení, modem a také výstup S-Video. Model N200 si to ale mohl dovolit, protože jeho displej se otevírá tak, aby nevadil připojeným kabelům, kdežto tady je tomu tak, že se zadní hrana zasune za základnu, čímž připojení jakýchkoliv kabelů spolehlivě zamezí.
Otevřený notebook
V duchu moderní doby se toto Lenovo již neotevírá pomocí posuvného jezdce, ale prostě se čapne za okraj displeje. Ten ve své nastavené poloze spolehlivě drží, i když jeho panty rozhodně nevypadají masivně. Maximální úhel jeho vyklopení zůstal však stejný - cca 135 °.
Displej samotný má lesklou povrchovou úpravu, čímž se v příhodném prostředí mají projasnit barvy, avšak můžeme se také dočkat nepříjemných odlesků. Standardem se již stala webová kamerka v jeho horním okraji, jež má rozlišení 1,3 megapixel a také je tak příhodně označena. Nahoře i dole pak máme v okrajích zasazeno celkem šest gumových podložek, aby si displej dobře sedl na základnu a dole zůstalo logo výrobce, ovšem stejně jako na vrchu displeje bylo patřičně zvětšeno.
Základna se celá proměnila, tedy až na klávesnici. Tlačítko Power se přesunulo do levého horního rohu a hned vedle něj výrobce umístil další, již menší tlačítko Lenovo Care. Lenovo nás informuje, že nástroje Lenovo Care zahrnují následující: One-Button System Recovery pro jednoduchou obnovu systému (třeba po napadení virem), dále Simple network connectivity and management k rychlému připojení k bezdrátové síti a uložení jejího nastavení a Performance Restoration obnoví systém na předešlou zálohu i s nastavením tiskáren, aplikací, atp.
Pokračujeme s Automatic Updates, což hovoří samo za sebe a zde jde o ovladače, BIOS a jiný software, poté Security využívající Norton Internet Security s firewallem a ochranou proti virům a spyware a nakonec to je Lenovo Multimedia Center pro organizaci multimediálních dat.
Na druhé straně základny jsou umístěna vedle loga N500 dotyková tlačítka s oranžovým podsvícením. Ta slouží pro ztlumení zvuku, nastavení jeho hlasitosti a nově je tu také tlačítko pro deaktivaci touchpadu. Zde se mi vůbec nelíbilo, že u nastavování zvuku pomocí těchto tlačítek se jednak neobjeví žádné OSD menu ani se neobjeví jiná obrazová odezva a především jsou kroky příliš jemné, takže pro každou výraznější změnu hlasitosti musíte zuřivě ťukat. Naštěstí je tu také kombinace kláves Fn+F1/F2 a u ní jsou již kroky podstatně větší, a změna hlasitosti tak daleko snazší.
Světelné kontrolky se posunuly na okraje a dostaly modré podsvícení. Na pravé straně to je indikátor práce pevného disku a pod ním kontrolky pro Caps Lock, Num Lock a Scroll Lock. Levá strana má o jednu kontrolku méně a je tu tak indikátor stavu počítače, nabití baterie a zapnutých bezdrátových rozhraní.
Již jsem řekl, že se klávesnice oproti minulému modelu N200 nezměnila, což platí do nejmenšího detailu a to uvítají ti, kteří mají s právě s předchozími modely zkušenosti. Setkáme se zde s dvouřádkovým Enter, dlouhým Backspace a rovněž tak pravým Shiftem, ale to na úkor levého. Co se týče rozložení kláves, problémy vám zpočátku bude asi činit klávesa Fn netradičně posunutá až do rohu. A to samé platí i pro klávesy Page Up a Page Down vedle směrových šipek.
Ještě se mrkneme na dolní část, kde zmizela čtečka otisků prstů a mezi tlačítky touchpadu přibyla modrá kontrolka, jež indikuje to, že jej máme vypnutý. Touchpad je jinak nepatrně zasazený pod okolní plast, jehož je však součástí a přibyly zde postranní rolovací šipky. To je však pouze dekorace, protože tato funkce je stejně čistě softwarovou záležitostí.
A nakonec si ukážeme, jak vypadá tento notebook zbavený třech spodních panelů a také baterie. Výrobce ony panely přidělal sice jen za minimum šroubků, ale s tuhostí plastových pacek to trošku přehnal, až jsem měl obavy, aby se panely nezlomily.
Velký panel ukáže zabrané pozice pro operační paměť a také systém chlazení, jenž se tak bude snadno čistit. Teplo odvádí jedna heatpipe, která jde od procesoru přes northbridge GM45 Express až k profukovanému žebrovanému pasivu. Panel velikostně druhý v pořadí má pod sebou evidentně pevný disk od společnosti Fujitsu a nakonec ten nejmenší skrývá Wi-Fi modul od Intelu.