Lenovo N500: libo low-end?
6.5.2009, Jan Vítek, recenze
Dnes se podíváme, jak si vede nová generace levných notebooků Lenovo řady N500, jejichž úkolem bylo nahradit starší modely N200 ze série Lenovo 3000. Uvidíme, jak se tyto notebooky předvedly a také co nabízí se svým zpracováním oproti N200 nového.
Kapitoly článku:
Hardware
Jako obvykle na této stránce nahlédneme do specifikací procesoru. Nejendná se tedy o plnohodnotné mobilní Core 2 Duo, ale o Pentium Dual-Core, přesně model T3400 vyráběný 65nm procesem. Základní frekvence tohoto procesoru je 2,16 GHz s násobičem 13x a FSB 166 MHz. Systém ale podle zátěže mění frekvenci procesoru právě změnami násobiče ve skocích 10x a 6x na 1,66 GHz a 996 MHz.
procesor Intel Pentium Dual-Core
Jádro je sice v CPU-Z označováno jako Merom, ale ta mají L2 cache o velikosti 2 MB, kdežto tento procesor má pouze 1 MB. K tomu má pak dvakrát 32 kB L1 instrukční cache a stejně tak datové. TDP tohoto procesoru je jinak celkem běžných 35 W, čímž se stává největším žroutem energie v celém systému. Spotřebu si ale samozřejmě ověříme. Mezi technologie, jež tento procesor podporuje, patří Enhanced Intel Speedstep, Intel EM64T a Executive Disable Bit.
základní deska notebooku Lenovo N500
Základní desku Lenovo označuje jako model KIWDX a jako čipovou sadu CPU-Z určil GL40, i když všude se včetně oficiálních stránek výrobce uvádí Intel GM45, popřípadě PM45 u jiných modelů. Southbridge pak byl určen jako 82801IM, tedy ICH9-M.
operační paměti a jejich nastavení
Paměti nám Lenovo u této verze nadělila celé 4 GB, jež 32bitový systém Windows Vista zcela nevyužije, ale když paměť je dnes tak levná... Jedná se o moduly běžící na frekvenci 333 MHz při časování 5-5-5-15 (CL, tRCD, tRP, tRAS). To je také dle SPD při napětí 1,8 V jejich nejlepší možné nastavení.
operační paměti - SPD
Utilita GPU-Z již čipovou sadu určuje správně jako GM45 Express a sděluje nám, že ta obsahuje grafické jádro na frekvenci 475 MHz s deseti unifikovanými shadery, podporou API DirectX 9.0c a Shader Modelu 3.0. Z hlavní paměti mu bylo přiděleno 32 MB.
grafické jádro
A co se týče pevného disku, není si na co stěžovat, ale také co chválit. Nadělen nám byl standardní 320 GB disk s otáčkami 5400 RPM a rozhraním SATA 300. Je to Fujitsu MHZ2320BH a jeho průměrný vyhledávací čas při čtení je 12 ms, při zápisu 14 ms, vyrovnávací paměť má kapacitu 8 MB a co se týče nároků na energii, typické jsou při aktivitě 1,9 wattů a v klidu pouze 0,6 W. Stand by režim si však také něco vezme, ale pouze 0,13 W.
Software
Podíváme se také na to, jak vypadá centrum Lenovo Care. To se objeví v podobě menu rozděleného na rychlé odkazy (Quick Links), správu zdrojů (Resource Center) a centrum zpráv (Message Center).
Co nám tedy je nabídnuto? Pokud to vezmeme popořadě, můžeme si nechat zálohovat celý systém do image a ten si uložit na disk (Back up now), vyhledat bezdrátové sítě, přičemž výsledek se ukáže pěkně graficky, kde se jednotlivé AP zařadí do stupnice podle síly signálu (Find Wireless Networks), nechat si aktualizovat systém (Update my system), pak softwarově zapnout či vypnout bezdrátové rozhraní (Power on/off wireless radio), vyčistit pevný disk od zbytečných dat (Clean up my disk) a nakonec si v menu Quick Links můžeme nechat disk defragmentovat (Defragment my harddisk).
Další menu obsahuje správu (Maintenance) s podvolbami pro aktualizaci systému nebo jeho obnovu, ovládání bezdrátového rozhraní (Wireless) s možností zvolit si přednastavený profil, vyhledat sítě a také Wi-Fi vypnout. Device Configuration dovoluje nastavit displej, myš, spotřebu a také jiná zařízení, což pouze spustí oko s ovládacími panely. Security, Protection and Recovery umí zálohovat a obnovovat data, Multimedia management zase přehrát videa, nebo je s příslušným zařízením zachytit a nakonec je tu všeříkající Help and Support.
Lenovo ThinkVantage a jeho správa bezdrátových sítí
V přislušném menu si však můžeme nabídku všech třech menu upravovat k obrazu svému. Zapomenout nesmíme ani na ThinkVantage a jeho správu sítí pro připojení k Internetu také s možností tvořit profily.
Nakonec si pro nás Lenovo připravilo ještě aplikace Microsoft SQL Server 2005, PC-Doctor 5 for Windows, InterVideo WinDVD a také Lenovo Camera Center pro práci s webkamerkou, jež se ale tváří pouze tak, že stáhne Skype pro videohovory. To je ze softwarové nadílky vše.