Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Lenovo N500: libo low-end?

6.5.2009, Jan Vítek, recenze
Lenovo N500: libo low-end?
Dnes se podíváme, jak si vede nová generace levných notebooků Lenovo řady N500, jejichž úkolem bylo nahradit starší modely N200 ze série Lenovo 3000. Uvidíme, jak se tyto notebooky předvedly a také co nabízí se svým zpracováním oproti N200 nového.

LCD


Instalovaný LCD panel toho v porovnání s předchozím modelem N200 nenabízí o mnoho víc. Znatelný je snad pouze zvýšený jas, jímž N500 disponuje. To ovšem není zanedbatelná výhoda, protože vzhledem k lesklé úpravě povrchu displeje se při jasnějším okolním světle vyšší jas velmi hodí.



Co se týče podání barev, tak ať jsem koukal, jak chtěl, nenašel jsem výrazné rozdíly v jejich podání a dokonce mi i na N200 připadly sytější, ale pokud opravdu byly, tak nijak výrazně. Co se týče pohledu zespoda, téměř ihned nastane po vychýlení pohledu inverze a nejdříve padnou za oběť tmavší odstíny, po nichž postupně následují světlejší a světlejší.

Na fotografii dole je pak jasně vidět, jak barvy ztrácí rozlišení i intenzitu a průměrují se do uniformních odstínů červeno-fialové, zelené a modré.



Pohled z pravého boku pod úhlem 45 ° zase ukáže odrazy v lesklém povrchu displeje, ale zde jsou barvy v pořádku a bylo by ostatně velmi podivné, kdyby tomu bylo jinak.




Rozlišení displeje 1280 x 800 je stejné jako u Lenovo N200 a mě osobně připadá jako zcela adekvátní k 15,4palcové obrazovce. Na systému Windows Vista s jeho zvětšenými fonty a ikonkami na ploše může sice působit těžkopádně, ale pokud jde o jemnost rastru a zobrazení textu na www stránkách, je to v pořádku.


Webkamera


Lenovo EasyCamera s rozlišením 1,3 megapixelu je celkem klasický zástupce webkamerek, jež v dnešní době známe. Nabízí více než dostatečné rozlišení pro účely komunikace přes síť, ale software si k tomu musíme opatřit sami. Respektive Lenovo nám samo prostřednictvím svého software nabízí ke stažení aplikaci Skype.


obrázek zachycen pomocí softwaru YawCam

Při normálním světle za dne má kamera slušný obraz a odezva také není špatná, i když zpoždění obrazu se postřehnout dá. Pri nízkém osvětlení se objeví šum a obraz velmi potmavne, ale barvy přesto jdou rozeznat a odezva zůstane také velmi slušná.


Zvukový systém


V porovnání s Lenovem N200 je zde zvukový systém rozhodně výkonnější, což se hodí a také zní masivnějšími hloubkami, které mi však připadaly tak, jako by reproduktory hrály do prázdné plastové krabice. Jde ale asi jen o zvyk.

Na dnešní poměry je ale zvuk Lenova N500 poměrně dobrý a řadu dalších notebooků by jistě strčil do kapsy. Stěžovat si tedy rozhodně nemůžeme.


Ergonomie


Co se týče ergonomie, jež se dotýká především klávesnice, touchpadu a také rozmístění portů, pak je tento notebook na tom poměrně dobře. Klávesnice je pevná, nijak se neprohýbá a nabízí klávesy s klasickým tvarem, na nichž se dobře píše i delší text. Přesto si ale výrobce mohl uvědomit, že šipky jsou až zbytečně malé a všude kolem je místa dost na to, aby nebyl problém je zvětšit. Rozhodl se ale pouze použít klávesnici z předchozího modelu.

Touchpad byl již ale kompletně překopán a o něco málo rovněž zvětšen. Prstem se po něm jezdí lehce a příjemně a tlačítka pod ním jsou také velká. Jejich stisk ale již není měkký a téměř neslyšný. Tlačítka se vyznačují téměř nulovým zdvihem a ostrým cvaknutím při stisku.

Již v druhé kapitole jsem také říkal, že se mi nezamlouvaly USB porty posunuté na hranách dopředu k uživateli. Jsou to asi nejpoužívanější typy portů a bylo by vhodné, kdyby pak připojené kabely nepřekážely při práci s myší. Nepříliš vhodně jsou umístěny také audio konektory. Jsou totiž přesně tam, kam si při práci s touchpadem praváci položí zápěstí a to dokáže otravovat. Jinak k notebooku z hlediska ergonomie nemám připomínek.