Lenovo ThinkPad L512: střední profi třída
27.10.2010, Jan Vítek, recenze
V dnešní recenzi se zblízka podíváme na poněkud jinak pojatý ThinkPad, jenž se řadí mezi modely L, tedy mobilní pracovní stanice zaměřené na ergonomii, které slibují konkurenceschopnou cenu. Setkáme se zde s CPU Intel Core i5 a grafikou ATI Radeon.
Kapitoly článku:
Použitý hardware
Procesorem ThinkPadu L512 v našem provedení se stal procesor Intel Core i5-520M, jehož výkon rozhodně nebude špatný. To především díky dvěma jádrům rozšířeným pomocí Hyper-threadingu na čtyři logická a také základní frekvenci 2,4 GHz upravené pomocí technologie Turbo Boost v konfiguraci 2/4 až na 2933 MHz. Na této frekvenci je skutečně možné procesor dlouhodobě provozovat a stačí k tomu nastavit příslušný režim v aplikaci Lenovo Power Manager.
Po nastavení počítače na maximální výkon násobič vystřelí na 22x a zůstane tam, pokud však procesor nevytížíme byť i jedním vláknem. Pak ale násobič navzdory specifikacím zůstane většinu času na hodnotě 20x a procesor poběží na 2666 MHz, jako by byla zatížena obě jádra. V BIOSu žádné nastavení ohledně Turbo Boost není. Stoprocentně vytížený procesor pracuje dle specifikací s násobičem 20x, a to stále. S režimem nastaveným na rovnováhu zapracuje na druhou stranu EIST (Enhanced Intel Speedstep Technology), která sníží napětí i násobič až na 10x, což znamená frekvenci 1333 MHz a sníženou spotřebu.
Procesor nám dále nabídne sadu instrukcí AES-NI pro hardwarově řešené šifrování do AES. To jsme si již v praxi vyzkoušeli a lze říci, že dokáže znatelně uspíšit třeba kompresi souborů s šifrováním, nebo jiné podobné úkony. Podporuje také virtualizaci Intel VT-x i Intel VT-d, ovšem tu je třeba nejdříve zapnout v BIOSu.
Základní deska notebooku nese čipovou sadu Intel HM55 a především se dozvíme, že grafická karta je připojena pomocí plnohodnotného rozhraní PCI Express x16.
Dále se podíváme na paměti, o nichž nám CPU-Z řekne, že jde o dva 2GB moduly Samsung PC3-10700 (667 MHz). Procesor Core i5-520M však pracuje s paměťmi DDR3-1066 MHz, a tak můžeme očekávat časování 7-7-7-20-27 s napětím 1,5 V.
Grafiku si na svá bedra vezme ATI Mobility Radeon HD 545v s 512 MB GDDR3. Karta je však založena na čipu M92 vyrobeném starší 55nm technologií, což je v porovnání s moderními 40nm jistý nedostatek. V GPU se nachází 80 unifikovaných shaderů, GPU pracuje na 720 MHz (v klidu na 300 MHz) a paměti připojené přes 64bitové rozhraní tikají neustále na 800 MHz.
Nakonec se letmo podíváme na pevný disk Seagate Momentus 7200.4 (ST9500420AS) s kapacitou 500 GB, který díky otáčkám 7200 RPM tomuto notebooku jistě ostudu neudělá. Dále má ve specifikacích 16 MB cache, SATA 3 Gbps a 11ms vyhledávací čas. Tento disk je také docela oblíbený a pokud vidíme u notebooku ve specifikacích 500 GB a 7200 RPM, můžeme očekávat, že to bude právě tento kousek.
Instalovaný software
Kromě nainstalovaného operačního systému Microsoft Windows 7 Professional v 64bitové verzi a zkušební 60denní verze Microsoft Office 2007 a Microsoft SQL Server 2005 nás už Lenovo zde nezatěžuje velkým množstvím potenciálně nechtěného software a především nechává otázku bezpečnosti na nás.
Při bootu nám počítač nabídne možnost stisknutí modrého tlačítka ThinkVantage umístěného hned pod vypínačem, po čemž nenabootuje OS Windows, ale ThinkVantage Rescue and Recovery 4 pro záchranu dat zkopírováním na externí úložiště, plnou obnovu systému z předchozí zálohy nebo rychlé obnovení systému ponechající námi uložená data na disku počítače tak, jak jsou. Pokud máme zájem, můžeme si otevřít rozšířené možnosti, kde najdeme navíc i možnost vstupu do nastavení BIOSu (počítač se restartuje a otevře BIOS), pak si lze otevřít internetový prohlížeč Opera a stáhnout potřebná data, namapovat vzdálený disk, diagnostikovat hardware (CPU, disk, paměti, základní desku, mechaniku, či dokonce klávesnici a myš) či spustit boot z jiného média.
Lenovo ThinkVantage Tools
V samotném operačním systému trpělivě čeká centrum Lenovo ThinkVantage Tools, kde máme pěkně "pod jednou střechou" nabídku různorodých funkcí.
Nezapomeneme také na samostatný nástroj Power Manager, kde si můžeme jednoduše pomocí posuvníku nastavit počítač na vysoký výkon, nebo maximální spořivost. Zjistíme také počet proběhlých napájecích cyklů baterie, výkon připojeného napájecího adaptéru a také nastavit tzv. battery stretch. To znamená volbu věcí, které se mají při napájení systému z baterie deaktivovat a jde o nastavení displeje (jas, rozhraní Aero i obnovovací frekvence), bezdrátová rozhraní, vypnutí mechaniky a zvuku a dokonce i volbu "úsporné tapety" na plochu.
Pouhým přesunutím jezdce z high performance na high energy savings nám počítač začne v klidu spotřebovávat místo 17 W podstatně méně, pokud je tedy v absolutním klidu. A to při současně zapnutém Wi-Fi. Více si o spotřebě povíme v příslušné kapitole.