Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Lenovo U550: tenký IdeaPad

17.3.2010, Jan Vítek, recenze
Lenovo U550: tenký IdeaPad
Společnost Lenovo má nově v nabídce řadu rozličných modelů, mezi něž patří také tenké IdeaPad U550. Ty ke svému běhu využívají tzv. ULV verze procesorů Intel a vedle integrované grafiky také samostatný čip značky ATI Radeon. To ale zdaleka není vše.

Použitý hardware


Jako procesor mohou notebooky Lenovo IdeaPad U550 využít buď Intel Core 2 Duo SU7300, jako v našem případě nebo SU4100, což je podobný model lišící se velikostí L2 cache (má 2 MB, čili o 1 MB méně než SU7300). Procesor je založen na 45nm jádru Penryn a jak je vidět ze screenshotu, na své snížené frekvenci 800 MHz pracuje s násobičem 4x na napětí pouze 0,875 V. To se při dosažení maximální frekvence 1300 MHz (násobič 6,5x) zvýší na 1,025 V.



Základní desku CPU-Z indentifikuje jako Lenovo, ovšem model a jeho verzi se již nedozvíme. Bude ale stačit, když se přesvědčíme, že byla využita čipová sada Intel GS45 a 82801M (ICH9-M) a pro připojení grafické karty Radeon HD 4330 se využila plnohodnotná sběrnice PCI Express se šířkou 16 linek.



Paměti DDR3 Samsung v kapacitě 4 GB jsou schopné pracovat na frekvenci až 609 MHz (1218 MHz DDR), ovšem zde je jejich frekvence pouze 400 MHz (800 MHz DDR). Alespoň že si pak můžeme dovolit nižší časování a zde to je 6-6-6-15.



Mrkněme se ještě v krátkosti na záložku SPD, kde CPU-Z ukazuje také dvě ostatní možné konfigurace.



Tak a nyní ke grafické kartě ATI Mobility Radeon HD 4330. Předem je nutné podotknout, že tuto grafiku lze deaktivovat a místo ní využít integrovanou Intel GMA 4500MHD v čipové sadě GS45. Všímat si nyní budeme ale pouze Radeonu založeném na 55nm jádru M92, takže lze říci, že nejde o nejmodernější výkřik techniky. Jádro podporuje API DirectX 10.1 a Shader Model 4.1 a skládá se z 80 unifikovaných shaderových jednotek a 4 ROP jednotek.



Paměti GPU-Z příliš neoslavuje, protože ač je jich 512 MB, tak jsou detekovány jako pouze SDR (což bude nejspíš chyba) a s šířkou sběrnice pouze 64 bitů. Paměti ale budou minimálně typu DDR2.


K přepínání grafických čipů lze použít kromě tlačítka také utility s možností automatického přepnutí po přechodu na napájení z baterie.

Grafika se jinak chová přesně tak, jak ukazuje úvodní obrazovka GPU-Z. V klidu (default clock) je jádro taktováno na 220 MHz a paměti na 300 MHz a v zátěži se takty zvýší na 450 MHz u jádra a zmíněných 600 MHz u pamětí.

A nakonec pevný disk Western Digital WD3200BEVT-22ZCT0 s kapacitou 320 GB je součástí klasické řady disků WD Scorpio Blue, takže i jeho specifikace jsou klasické - otáčky 5400 za minutu, 8 MB vyrovnávací paměti a rozhraní Serial ATA 3 Gbps.


Instalovaný software


Operační systém Microsoft Windows 7 Home Premium je tedy v pouze 32bitové verzi, takže se dostupná operační paměť s kapacitou 4 GB nevyužije celá. Je možné, že Lenovo nemá kompatibilní aplikace pro 64bitovou verzi systému, a tak jej ani nenabízí, to není jisté.

Každopádně do tohoto moderního přenosného počítače stejně jako do ostatních instaluje řadu vlastních aplikací a utilit. My můžeme zmínit především EasyCapture pro instalovanou webkameru EasyCamera, pak Lenovo Veriface vyskakující před přihlášením do systému, díky němuž můžeme použít vlastní obličej místo hesla a pak také Lenovo OneKey Recovery 7.0, jež má připraveno vlastní tlačítko na notebooku. To umožňuje zálohovat i obnovit systém a vytvořit si také záchranný DVD disk.

V sekci s hardwarem jsem se zmiňoval rovněž o režimech spotřeby a výkonu. Ty umožňuje nastavit Lenovo Energy Management pracující podobně jako Power4Gear u notebooků Asus s přednastavenými profily. Těch je celkem pět - Energy Star, High Performance, Balanced, Power Saver a Super Energy Saver. Ten by měl snížit frekvenci procesoru i komponent grafické karty, ale také vypnout bezdrátovou síť Wi-Fi, Bluetooth, Ethernet, zvukový čip a snížit bitovou hloubku. To si můžeme ostatně sami nastavit v přiložené aplikaci. Vše zde fungovalo bez problémů, tedy až na zvuk, protože ten byl zapnutý stále.

Pak se zmíníme o Lenovo ReadyComm, jež ovládá nastavení bezdrátových sítí, zde tedy Wi-Fi a Bluetooth. Je to tedy jakási náhražka systémových možností OS Windows. A pak už to je od Lenova jen SecuritySolution FP pro nastavení snímače otisků prstů. Lze dodat, že veškerý tento software je funkční a a uživatelsky přívětivý.

Microsoft se pak snaží ulovit zákazníky na zkušební verzi kancelářského balíku Office 2007 a úlohu bezpečnostního software hraje McAfee Security Center, které nás bude otravovat do té doby, než je konečně neaktivujeme, nebo neodinstalujeme. Nakonec lze zmínit CyberLink Power2Go pro vypalování optických disků.