Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Lenovo U550: tenký IdeaPad

17.3.2010, Jan Vítek, recenze
Lenovo U550: tenký IdeaPad
Společnost Lenovo má nově v nabídce řadu rozličných modelů, mezi něž patří také tenké IdeaPad U550. Ty ke svému běhu využívají tzv. ULV verze procesorů Intel a vedle integrované grafiky také samostatný čip značky ATI Radeon. To ale zdaleka není vše.

LCD displej


Instalovaný LCD displej s úhlopříčkou 15,6 palců, podsvícením pomocí LED a rozlišením 1366 x 768 s poměrem stran 16:9 není dnes absolutně nic výjimečného. Displej také překvapil poměrně živými a výraznými barvami, kde by si ale žlutá zasloužila větší sytost.


Pohled zpříma

Živých barev se tedy při přímém pohledu dočkáme, ale co pozorovací úhly. S nimi je to jako u všech ostatních běžných notebookových LCD panelů typu TN. Při pohledu ze strany klesá jas a barvy se příliš nemění, zatímco změna vertikálního úhlu pohledu přinese výraznou deformaci barev, které se nakonec zprůměrují do černé, fialové a světle modré (pohled shora) a základní červené, zelené a modré (pohled zespodu). Současně velmi poklesne jas i kontrast.


Pohled z boku - foceno stejným časem jako pohled zpříma

Celkově tedy není instalované LCD nijak výrazně odlišné od jiných v tom ohledu, že je třeba sledovat ho zpříma. Jinak s ním ale můžeme být spokojeni.


Pohled zespoda

Mezi vychvalovanou výbavu patří také světelný senzor upravující jas LCD panelu dle úrovně okolního světla. K tomu pochopitelně slouží fotocitlivá dioda umístěná vedle levého reproduktoru, jíž při změně světelných podmínek trvá i přes 10 sekund, než se rozkouká, aby počítač provedl úpravu jasu. To už je rychlejší prostě hmátnout po klávesnici a nastavit si jas ručně. Alespoň budete mít zajištěno, že bude nastavena taková úroveň jakou požadujete.


Webkamera


Obsluhu webkamery má na starost software Lenovo EasyCapture a ten umožňuje základní úkony jako zachytávání fotografií a videa a pak má v rukávu i různé "speciální efekty", jež vesměs dokáží jen to, že váš obličej plácnou do nějaké infantilní animace.



Webkamera po zapnutí rozsvítí svou stavovou bílou diodu, která dokáže v noci spíše oslnit, ale aspoň zapnutou kameru opravdu nepřehlédnete. Zachycené barvy a vyvážení bílé jsou celkem v pořádku, i když bílá chytá odstíny okolních materiálů, ale bohužel ani při silném denním osvětlení pokoje není obraz zrovna rychlý, tedy s dostatečnou obnovovací frekvencí. To se společně se snižujícím světlem dále zhoršuje, i když kvalita obrazu zůstává pokud možno stále dobrá. Kvalit webkamery takového Acer Aspire 5740 tedy toto Lenovo nedosahuje.


Zvukový systém


Notebooky obvykle své reproduktory schovávají pod velké perforované panely, nebo za neidentifikovatelné průduchy ve spodní části základny, ale ne tak Lenovo U550. Pozice reproduktorů jsou nad klávesnicí velmi dobře patrné jako dva obdélníky vyložené perforovaným panýlkem.

A už toto provedení napovídá, jakého zvuku se nám dostane. Ač je jeho hlasitost dostatečná, tak má silně "plastové" zabarvení a silné zkreslení, takže hudbu z reproduktorů na tomto počítači bude poslouchat jen ten, kdo má silné sklony k sebemrskačství. Jako jinde se tedy palubní reproduktory budou hodit jen jako nouzové řešení pro poslech zvuku z videa a v podobných případech, kdy nám jde pouze o to, abychom něco slyšeli.


Ergonomie


Nastupuje poslední část této kapitoly, kde se předvede rozložení ovládacích a jiných prvků. Začneme s porty a jejich umístěním, za což by si Lenovo dle mého názoru mělo odnést známku jedna minus. V pravé části nejdříve narazíme na mechaniku, pak USB 2.0, Ethernet, napájecí konektor a otvor pro zámek. Ty nejstáleji zapojené konektory jsou tedy až vzadu. Na levé straně je toto poněkud složitější kvůli výdechu chlazení, a tak jsou obrazové konektory spíše vepředu, i když by zdánlivě pro aspoň jeden z nich bylo místo i vzadu vedle osamělého konektoru USB 2.0, ale musíme počítat také s tím, že notebook má také nějaké vnitřní provedení a zde by vzadu nespíše vadily klouby displeje. Porty USB 2.0 tedy jsou rozmístěny odděleně, což osobně shledávám lepším, než kdyby byly na jednom místě nasázeny vedle sebe. Dává nám to jistou možnost volby.

Provedení klávesnice je těžko ohodnotitelné. Především je třeba říci, že se při psaní nijak nepropadá ani nerachotí a zkrátka odpovídá vysokému standardu Lenova. K tomu patří i prohození kláves Fn a Ctrl na pravé straně, na což jsem si já velmi dlouho nedokázal zvyknout. Pokud ale ctíte značku, pak se samozřejmě zlobit nebudete, ale je zde jiný potenciální problém - numerická klávesnice. Ta je některými horlivě schvalována a některými naopak zatracována, že v přenosných počítačích nemá co dělat.

Je pravda, že numerický blok vám posune hlavní blok doleva, takže jeho střed nyní nekoresponduje se středem displeje, což jednoznačně ztěžuje orientaci, a vzniká problém s častějšími překlepy. Na druhou stranu se zase především člověku zvyklému na desktopovou klávesnici budou lépe psát číslice, i když zde jsou klávesy v numerické části výrazně zúženy, takže častějším překlepům se asi nevyhneme. Závisí to zkrátka na každém individuálně, zda v rozšířené klávesnici spatří výhodu, nebo nevýhodu.

Lze jen dodat, že se asi s takovýmto provedením u standardních 15,6" notebooků budeme setkávat stále častěji.