Levné EIZO? Ano, přichází M1900
15.3.2006, Pavel Kovač, recenze
Nízká cena a EIZO? Jde to dohromady? Zdá se, že se s tímto spojením budeme setkávat stále častěji. Inu konkurence je čím dál tím silnější, a tak se i firma EIZO musí zaměřit i na nižší třídu LCD monitorů. Uvidíme, jak si model M1900 poradí s postarší technologií TN.
Kapitoly článku:
- Levné EIZO? Ano, přichází M1900
- Pod kapotou
- OSD, Testy - první část
- Testy - pokračování
- Celkové hodnocení a závěr
Podání barev
Ve specifikacích je udáno, že monitor má plných 16,7mil barev (8-bit na barvu). To je skutečně u monitorů s technologií TN nevídané. EIZO si snaží i u takto levného monitoru zachovat pověst nejlepších barev. Plné 8-bit barvy znamenají i to, že monitor nepotřebuje k interpolaci ostatních barev dithering, ale zobrazí je rovnou a v plné kráse.
Bílo-černý přechod (ilustrační foto)
Bílo-černý přechod byl naprosto udivující. Musel jsem si protřít oči a poté si nahlas říct "tohle je TNko? No teda..." Jakékoli proužkování nepřipadá vůbec v úvahu a leckterý MVA/PVA panel by se před tímto kouskem styděl. Dokonce obraz neměl typicky modrý nádech. No, skvělé!
Nezmenšené fotografie jsou k dispozici zde: velký výřez (2,5MB), malý výřez (0,85MB).
Duhový přechod (ilustrační foto)
Duhový přechod pouze utvrdil poznatky z bílo-černého přechodu. K proužkování nedochází a sytost barev je naprosto perfektní. Inu, kdo umí, ten umí.
Nezmenšené fotografie jsou k dispozici zde: velký výřez (3,3MB), malý výřez (0,7MB).
Zobrazení fotografie (ilustrační foto)
Teoretické testy dokáží odhalit velké množství drobných chybek, ale bez praktického testu v podobě reálné fotografie by celá metodika byla neúplná a ve výsledku nevypovídající. Inu máme zde náš oblíbený testovací obrazec s pěti fotografiemi. Nejvíce jsem byl zvědav na podání žluté a červené barvy, ona červená růže dokáže obvykle zatopit většině panelů. Avšak EIZO nasadilo laťku teoretickými testy velmi vysoko a i zde si jí udrželo. Rozlišení okvětních lístků od sebe je zcela bez problémů a žilky jsou pěkně viditelné.
Nezmenšená fotografie je k dispozici zde (3,7MB).
Zobrazení šedé na černé a šedé na bílé
Hodnoty 2/0 a 254/255 nejsou u této technologie tak často viditelné. A právě hodnota 254/255 utvrzuje, že je panel skutečně 8-bit. Pokud by totiž byl 6-bit, tak nikdy této hodnoty nemůže dosáhnout.
Podsvícení
I podsvícení bylo vždy výsadou monitorů EIZO. Obvykle používá systém šesti a u levnějších modelů čtyř trubic. Nesetkáme se tedy s dvěmi trubicemi, jako tomu bývá u low-endových monitorů ostatních značek. Díky tomu je podsvícení opravdu dobře rovnoměrné a pouze v okrajových částí obrazu lehounce prosvítá více než uprostřed.
Interpolace při nižším rozlišení (800x600)
Interpolace je u LCD monitorů obvykle problém, často dochází k výraznému rozmazání celého obrazu a text je špatně čitelný. Bohužel EIZO u tohoto modelu nemá příliš kvalitní interpolaci. Jde spíše o takový průměr. Tragédie to rozhodně žádná není, ale kdyby byla lepší, tak bychom se jistě nezlobili. Text je celkem dost rozmazán a již je špatně čitelný.
Co se týká interpolace tenkých čar, tak i zde neposkytuje nikterak úchvatné výsledky. Čáry jsou sice stále pěkně bílé ale jejich okraj již není ostrý jako břitva.
Opět jsme si prošli teoretické testy a na řadě je zkouška ohněm. Ano, podíváme se na to, jak je na tom monitor s interpolací ve hrách. Byla zvolena hra Half-Life 2 (úvodní obrazovka). První obrazec je při nativním rozlišení (1280x1024) a druhý při interpolovaném rozlišení 800x600. Jak je vidět na sloupu uprostřed, tak hrany jsou lehce rozmazané. Celkově obraz však působí dobrým dojmem a rozhodně nemáte pocit, jako kdyby se vám zhoršil zrak. Zážitek z hraní se sice lehce zhorší, ale pokud bereme v úvahu, že monitor má nativní rozlišení pouze 1280x1024, tak není problém spustit hru přímo v tomto rozlišení - většina grafických karet s tímto rozlišením nemá problémy a doby 800x600 jsou naštěstí za námi.