LG D2342P Cinema 3D: neuvěřitelně pasivní
5.9.2011, Jakub Doležal, recenze
Vlna 3D obrazu zasáhla i stolní počítače a nám se pro dnešní test podařilo získat nový 3D monitor od LG. Zapomeňte na těžké a blikající brýle, LG přibalilo lehoučké polarizační brýle. Aktivní 3D je mrtvé, ať žije pasivní 3D, nebo ne?
Kapitoly článku:
- Design a konstrukce
- OSD menu a ovládání
- Odezva, inputlag, hry a video
- Pozorovací úhly, jas, kontrast a podsvícení
- Testy barev
- Interpolace, regulace jasu a spotřeba
- Celkové hodnocení a závěr
Pozorovací úhly
Od takto levného 3D monitoru jsem nečekal žádné zázračné pozorovací úhly a spíše jsem byl zvědavý, jak si povede ve stereoskopickém režimu. Nebudu ale přebíhat, nejdříve se podíváme na 2D obraz. Zde jsem poměrně rychle narazil u vertikálních úhlů a bylo jasné, že mám tu čest s TN panelem.
Na rozdíl od Samsungu nepřibalilo LG žádné funkce, kterými by omezené 2D a 3D pozorovací úhly vylepšilo a co si budeme namlouvat, model D2342P by jimi mohl disponovat. V současné situaci se totiž poměrně často můžete dostat mimo chtěný obraz.
Kontrast
U testovaného modelu byl nejvyšší reálný kontrast při nastavení jasu v OSD na 100 % a kontrastu v OSD na 100 %. Toto nastavení můžete případně vyzkoušet, pokud tento monitor vlastníte. Nicméně u každého vyrobeného kusu se tato hodnota může mírně lišit.
Průběh jasu
Změna jasu je ukázkově lineární a úbytek podsvícení je poměrně citelný i pro lidské oko. Jenže jeho hodnota končí na vysokých 120 cd/m2, takže pro práci v noci žádná výhra. Na vině bude nejspíše 3D, které potřebuje více světla a výrobce si tímto hlídá minimální hodnotu pro jeho bezproblémový chod.
Stabilita jasu
S náběhem do pracovního módu nemá monitor sebemenší obtíže a prakticky od zapnutí můžete pracovat. S postupem času je spíše znatelný úbytek podsvícení, avšak pouze přístroji, v praxi si nemáte šanci této změny všimnout.
Podsvícení
Ve své prezentaci se LG chlubí novým Super LED podsvícením, které má přinést při stejném jasu výraznější úsporu energie. Tímto směrem se vydala většina výrobců, jenže trochu zapomínají, že všechno se má dělat s citem. Je tedy zbytečné tlačit spotřebu dolu, když tím trpí podsvícení a ani LG D2342P není žádným přeborníkem v rovnoměrnosti rozprostřeného světla. Myslím, že každý z nás unese nějakých 10-15 W navíc za cenu mnohem více homogenního podsvícení obrazu.