Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

LG GW620 Etna: Smartphone na léto i zimu

12.4.2010, Pavel Bureš, recenze
LG GW620 Etna: Smartphone na léto i zimu
Pětimegapixelový fotoaparát, vysouvací QWERTY a Wi-Fi, to jsou hlavní přednosti prvního telefonu LG s OS Google Android. Prosadí se díky ceně a napojení na sociální sítě, nebo dají zájemci přednost značkám typu HTC s mnohem větší uživatelskou základnou?

Homescreen


Společnost LG se rozhodla, že zákazníkům nenabídne smartphone s holým operačním systémem Google Android 1.5, ale že přidá několik zajímavých aplikací, které práci s telefonem ulehčí. Jednou z nich je i vylepšená domovská obrazovka a relativně propracovaný launcher, který v operačním systému chybí a jehož absenci jsme kritizovali již před několika měsíci v článku Velký průvodce světem Google Android 1.5. Dobrou zprávou také je, že software navíc, který LG připravil, neslouží jako náhrada v Androidu obsažených aplikací, jde o rovnocenný ekvivalent. Pokud se tedy někomu nebude řešení společnosti LG líbit, není nic jednoduššího, než v nastavení vybrat výchozí program.

Domovská obrazovka v podání LG je v mnoha ohledech stejná jako ta systémová. Lze na ni libovolně umisťovat zástupce na programy, složky a widgety, což jsou užitečná rozšíření, jejichž počet se zvyšuje každým dnem. Novinkou na domovské obrazovce je spodní lišta nacházející se v místě, kde obvykle bývá tlačítko pro rozbalení seznamu nainstalovaných programů. Díky této liště máme ze všech tří ploch homescreenu přístup k panelu pro vytáčení znaků, k adresáři, k SMS klientu a v poslední řadě k již zmíněnému launcheru. Negativně hodnotíme fakt, že na lištu nelze umístit vlastní ikony, rovněž není možné měnit jejich pořadí.


Domovská obrazovka v podání LG. Oproti jiným smartphonům nabízí lištu se čtveřicí ikon, díky kterým můžeme rychle přistupovat k základním funkcím, např. k dialeru, launcheru atp.
- pro zvětšení klikněte -


Launcher


Modrá ikona se čtveřicí bílých teček může někomu připomínat hrací kostku, ve skutečnosti však spouští LG launcher. Nainstalované programy jsou rozděleny do čtyř kategorií, další aplikace jsou automaticky umístěny do složky Downloads, lze je však v případě potřeby přesunout do jiné kategorie. Ty lze také přejmenovávat a přidávat nové. Na novém launcheru společnosti LG oceňujeme již samotný fakt, že podobná aplikace existuje, protože v systému obsažený launcher je tristní a neumožňuje žádné třídění programů.


Jednotlivé ikony v launcheru lze přesouvat mezi kategoriemi, i přetažením umístit na domovskou obrazovku
- pro zvětšení klikněte -

Někomu by však mohlo i tak vadit, že třídění ikon není víceúrovňové, v případě několika desítek či stovek nainstalovaných programů se tak stejně neubráníme zdlouhavému scrollování. Ve výchozím stavu se smartphone při každém stisku tlačítka Home zeptá, zda si přejeme zobrazit systémový či LG launcher. Kterýkoli z nich je však možno označit jako výchozí, naši volbu můžeme kdykoliv změnit v nastavení přístroje.


Moxier Sync


Druhý z nadstandardních programů se jmenuje Moxier Sync a jak lze tušit z jeho názvu, umožňuje synchronizaci kalendáře, kontaktů a úkolů se serverem Microsoft Exchange. Velkým kladem je jednoduché nastavení, ve dvou krocích uživatel zadá jméno, heslo, adresu serveru a případně doménu a je to, synchronizace může začít. Problémem však je, že si Moxier „hraje na vlastním písečku“, nesynchronizuje totiž data ze serveru s kalendářem a kontakty v telefonu, ale pro zobrazení údajů používá vlastní aplikaci. Pokud tedy chceme umístit na domovskou obrazovku widget zobrazující kalendář, můžeme tak učinit, ale uvidíme pouze bílou plochu, protože kalendář žádná data neobsahuje.


Nastavení synchronizace se serverem Microsoft Exchange
- pro zvětšení klikněte -

Uvedený nedostatek je možno částečně obejít u kontaktů, Moxier totiž nabízí jejich export do adresáře v Androidu. Při každé změně dat na Exchange serveru či v systémových kontaktech se však informace nepřenesou, takže na synchronizaci můžeme zapomenout. Řada uživatelů si v diskusních fórech stěžuje na to, že export není možný u velkého množství kontaktů, po přenesení několika z nich se celý proces přeruší. Obdobně se program choval i během testování, po několika neúspěšných pokusech a asi třech restartech smartphonu se podařilo cca 420 kontaktů exportovat do paměti LG. Moxier neobsahuje ani widget pro domovskou obrazovku, jediná výhoda tak spočívá v tom, že k datům máme přístup a lze je s Exchange synchronizovat.


Adresář v podání Moxieru se příliš neliší od toho systémového
- pro zvětšení klikněte -

Kontakty spravuje Moxier Contacts a je třeba říci, že jde o velmi jednoduchý program. Chybí jakékoliv možnosti filtrování (např. dle kategorií), v nastavení si však můžeme vybrat, zda kontakty řadit podle příjmení, jména či firmy. Problémem však je, že Moxier Contacts i po provedení změn stále na prvním místě zobrazuje příjmení, informace o firmě jsou rovněž ignorovány… Nebudeme jenom kritizovat, ale i chválit. Kromě telefonních čísel, adres atp. se synchronizují také fotografie přiložené k jednotlivým kontaktům, takže lze vyhledávat také podle obličeje.

Smartphone nabídne také jednoduchý úkolovník, který v launcher najdeme pod názvem Moxier Tasks. Podle našeho soudu program zbytečně plýtvá místem, na jednu obrazovku se totiž vejde pouhých 6 úkolů a pro zobrazení dalších už je třeba scrollovat, pod názvem úkolu je totiž prázdný řádek. Třídění podle kategorií není možné, v nastavení si můžeme alespoň vybrat, zda položky sortovat podle data či abecedně dle předmětu, výpis lze rovněž omezovat na hotové či rozpracované úkoly.


Úkolovník je opravdu jednoduchý
- pro zvětšení klikněte -

Kalendář obsažený v balíku aplikací Moxier je velmi jednoduchý, v mnoha směrech kopíruje ten vestavěný. Uživatelé mohou přepínat mezi denním, týdenním a měsíčním pohledem na data, nechybí ani režim Agenda. Program neumožňuje výběr dne, který chceme zobrazit, takže pokud člověk chce vidět události např. z následujícího roku, je třeba se obrnit trpělivostí a scrollovat a scrollovat a scrollovat.... Co se nastavení týče, je na tom kalendář ze všech programů Moxieru nejlépe. Lze vybrat období, které se bude synchronizovat, nechybí ani nastavení zvukových i vibračních upozornění na schůzky a ani možnost vybrat si, s jakým předstihem bude program na schůzky upozorňovat.

Kromě zmíněných aplikací pro plánování času a práci s kontakty ve smartphonu najdeme rovněž e-mailového klienta komunikujícího s Exchange serverem. Program není omezen jen na složku Inbox, můžeme pracovat také s dalšími adresáři na serveru, nesmíme zapomenout ani na opravdu propracovanou práci s přílohami. V dříve vydaném článku o operačním systému Google Android 1.5 jsme kritizovali, že není možné uložit soubor, pro který není asociován žádný prohlížeč. V případě Moxieru toto omezení neplatí, jakmile přílohu stáhneme, můžeme ji uložit, dokonce lze vybrat složku, takže soubor lze umístit např. na paměťovou kartu. Konkurence touto funkcí disponuje již dlouho a je potěšitelné, že se s ní nyní setkáváme i v Androidu, přestože se jedná o aplikaci třetí strany. V systému obsažený e-mailový klient, ač je to s podivem, stále nepodporuje ukládání libovolného typu souborů.


SN Manager


Ve společnosti LG jsou si vědomi stále vzrůstající popularity sociálních sítí, takže není divu, že přímo ve smartphonu najdeme program pro práci s Facebookem, Twitterem a se službou Beebo. Přestože pro Android existuje nespočet aplikací, které se sociálními sítěmi spolupracují, a mnoho funkcí je vyřešeno lépe než v případě SN Manageru, je jeho přítomnost znatelnou konkurenční výhodou a pro některé zájemce o smartphone s Androidem může jít o pomyslný jazýček na vahách při rozhodování.

Co se Facebooku týče, tak můžeme sledovat aktivitu našich přátel, prohlížet jejich profily a současně také posílat zprávy. Potěšilo nás, že vybrané položky (např. žádosti o přátelství) je možno skrýt, takže se na displej vejde mnohem více relevantních údajů. Jedna věc nám však vadila – program má problém se zobrazováním fotografií. U většiny kontaktů nebyl vůbec schopen zobrazit seznam složek, u jiných snímků aplikace ukázala pouze náhledy, přestože v profilu uživatele jsou fotografie uloženy v mnohem větším rozlišení.



Hlavní obrazovka SN Manageru
- pro zvětšení klikněte -

Klient pro sociální síť Facebook
- pro zvětšení klikněte -


Quickoffice


V paměti smartphonu najdeme rovněž kancelářský balík Quickoffice, který přijde majitele konkurenčních zařízení na 19,95 USD. Po prvotním nadšení, kdy jsme byli velmi potěšeni přítomností programu, jsme objevili několik vlastností, které plusové body programu Quickoffice rozhodně nepřidají. Prvním zklamáním je, že se jedná pouze o prohlížeč, soubory nelze editovat. Dalším nedostatkem rovněž je, že program je schopen pracovat pouze se soubory uloženými na paměťové kartě. Je však třeba vyzdvihnout, že soubory nemusejí být umístěny v jednom adresáři, Quickoffice dokáže zobrazit stromovou strukturu a nechá uživatele vybrat, se kterou složkou si přeje pracovat. Soubory je možno třídit podle názvu, druhu i velikosti.

Z dalších dovedností zmiňme ještě možnost zoomování, automatické otáčení obsahu v závislosti na pozici smartphonu či provázanost s dalšími aplikacemi, takže lze např. jediným tapnutím vytočit telefonní číslo i spustit e-mailový klient. Poněkud nás zklamala odezva programu, jak načítání složek, tak i otevírání jednotlivých souborů je velmi zdlouhavé. Pro příklad uveďme, že na otevření prezentace s méně než 30 stránkami jsme museli čekat více než 15 sekund.



Tabulkový editor
- pro zvětšení klikněte -

Prezentace
- pro zvětšení klikněte -



- pro zvětšení klikněte -


LG GW620 obsahuje také prohlížeč obrázků, které lze mj. přiřadit ke kontaktům, nechybí ani tagování a sdílení. Mnohem zajímavější je však přehrávání videa, výrobce se totiž již na krabici chlubí tím, že smartphone si poradí s DivX a Xvid. Je tomu skutečně tak, jen filmy ve větším rozlišení než 320 x 480 pixelů doporučujeme před kopírováním na kartu konvertovat, jejich přehrávání totiž nemusí být vždy plynulé. Milovníci třídění souborů do složek mají smůlu, přehrávači totiž pojem „stromová struktura“ nic neříká a zobrazuje pouze seznam dostupných videosekvencí bez ohledu na to, ve kterém adresáři se soubor nachází.



LG GW620 nabídne také RM rádio
- pro zvětšení klikněte -

Jednoduchý prohlížeč obrázků
- pro zvětšení klikněte -