LG GW620 Etna: Smartphone na léto i zimu
12.4.2010, Pavel Bureš, recenze
Pětimegapixelový fotoaparát, vysouvací QWERTY a Wi-Fi, to jsou hlavní přednosti prvního telefonu LG s OS Google Android. Prosadí se díky ceně a napojení na sociální sítě, nebo dají zájemci přednost značkám typu HTC s mnohem větší uživatelskou základnou?
Kapitoly článku:
- LG GW620 Etna: Smartphone na léto i zimu
- Ovládání a klávesnice
- Dodávané programy
- Telefonování, fotografování
- Závěr
Telefonování
Aplikace pro telefonování se nijak výrazně neliší od ostatních smartphonů s operačním systémem Google Android 1.5. Obdobně jako u přístrojů Palm Treo s Palm OS, tak i testovaný LG nabízí jak přístup ke kontaktům, tak historii volání i panel pro vytáčení čísel v rámci jedné, takže stačí přepínat mezi záložkami. Velmi kladně hodnotíme hlasitost sluchátka, v tiché místnosti jsme se většinou spokojili s hlasitostí nastavenou na 50 procent, dvojnásobná úroveň připomínající spíše hands-free režim je více než dostatečná i na rušné ulici. Dojmy však trochu kazí kvalita hovoru. Protistrana si sice na žádné rušivé vlivy nestěžovala, reprodukovaný zvuk linoucí se ze sluchátka byl ale místy až příliš „plechový“.
Potěšila nás citlivost na signál. LG GW620 jsme vzali na jednodenní výlet na chalupu, kde se každý druhý mobilní telefon nechytá a není tedy schopen ani odeslat textovou zprávu, natož uskutečnit hovor. LG však mile překvapilo, telefon ukazoval většinou dvě čárky, odesílání SMS fungovalo bez problémů. Hovor byl sice přerušovaný, naštěstí ale jen občasně, takže důležitou zprávu bylo i tak možné vyřídit. Užitečné také je, že smartphone nemá při nízké úrovni signálu problém s datovými přenosy, spojení je stabilní, takže lze např. stahovat poštu i prohlížet menší webové stránky.
Fotografování
Testovaný smartphone se může pochlubit 5 Mpix snímačem, což sice nepatří mezi špičku, ale jde o hodnotu, která i tak potěší. Fotografická aplikace je jiná než ta, na kterou jsme zvyklí např. u přístrojů tchajwanského HTC s Windows Mobile, přesto by nemělo díky jednoduchému ovládání činit fotografování větší problémy ani technicky méně zdatným uživatelům. Na hlavní obrazovce vidíme všechny podstatné ukazatele (mj. rozlišení snímku, citlivost, fotografický režim). Ikonu pro vstup do nastavení fotoaparátu bychom ale hledali marně, stačí však tapnout prstem na displej (či stisknout tlačítko Menu) a v levé části obrazovky se objeví nová nabídka.
Zde lze aktivovat digitální přiblížení, korigovat expozici s krokem +- 3 EV, nechybí ani nabídka tří režimů blesku (automatika, vždy zapnuto, vždy vypnuto). Můžeme rovněž aktivovat makro režim, jehož kvalitě se budeme věnovat o několik řádků níže. Poslední záložka skýtá přístup k nastavení rozlišení, uživatel si může vybrat úroveň v rozsahu od 640 x 480 do 2560 x 1920 obrazových bodů. Najdeme zde rovněž nastavení kvality snímků (Super Fine, Fine, Normal) a také několik režimů vyvážení bílé. Můžeme rovněž vybrat módy snímání (Panorama, více záběrů po sobě…), aktivovat samospoušť s prodlevou 3, 5 a 10 sekund a vybrat citlivost (100-400 ISO či automatika).
Nabídka je řešena poněkud netradičně, na displeji je totiž zobrazen kruhový volič, jehož otáčením přistupujeme k jednotlivým položkám. Co se grafiky týče, jde o docela zajímavé řešení, problémem však je pomalá animace přechodu, takže než se člověk dostane k vybrané části nastavení, chvíli to trvá.
Byli jsme mile potěšeni nejen rozlišením, ale také kvalitou pořízených snímků. Při focení během dne je zašumění minimální, s úbytkem světla postupně roste, ale ani večer není problém s LG pořídit dobré fotografie. Jejich zašumění bude sice výrazné, pokud je však plánujeme pouze zobrazit na monitoru, stačí je ukázat v 50% měřítku. Rovněž míra chromatické vady se drží v příjemných mezích.
Během fotografování nám vadilo, že smartphone zapínal blesk (LED diodu) již ve chvíli, kdy se začínalo šeřit a automatika současně zkrátila expoziční čas, což v dané situaci vedlo k pořízení příliš tmavého snímku. Osvědčilo se nám nechat blesk vypnutý a aktivovat jej teprve v případě, že jsme si jeho přínosem jisti, za jiných okolností je dobré fotit bez blesku i za cenu delší expozice.
Velmi dobře je provedený makro režim. Nejedná se o žádnou novinku, každý druhý smartphone tímto módem disponuje, ale ani po jeho aktivaci není přístroj schopen spolehlivě zaostřit na méně než 25 (či 20) cm. LG GW620 je jiný, v automatickém režimu (se zapnutým makro snímáním) je možno ostřit na vzdálenost cca 10 cm, aniž by byly výsledné snímky rozostřené.