Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

LG IPS237L: pokračovatel legendy?

25.10.2012, Pavel Kovač, recenze: specifikace produktu
LG IPS237L: pokračovatel legendy?
Monitory LG série IPS235 jsou mezi zákazníky velmi oblíbené. Nyní přichází nová řada IPS237. Ta slibuje tenký rámeček, ale jak asi všichni vědí, jde o takový marketingový trik. Jaký je však monitor uvnitř? Obstojí proti konkurenci a svému staršímu bratříčkovi?

Struktura displeje



BenQ GW2750HM - AMVA struktura displeje


V nedávné době prošla technologie e-IPS menší změnou. Začala se podobat tvarem subpixelu technologii S-PLS. Je tu jasně vidět snaha o to, aby technologie PLS a IPS byli prakticky rovnocenné. Oba výrobci jistě kopírují od toho druhého a ve výsledku se tak PLS a IPS mohou jednoho dne stát zcela rovnocennými a vlastně i okem nerozeznatelnými. No uvidíme.


Odchylka dE a barevný gamut


Kdo má rád gamut sRGB u levných displejů, ať zvedne ruku. No, asi většina z vás. LG IPS237L se k tomuto gamutu trošku přiblížil, avšak jsou zde menší či větší odchylky.


BenQ GW2750HM - Gamut CIE 1931

Gamut CIE 1931


BenQ GW2750HM - Gamut CIE 1976

Gamut CIE 1976


Tyto odchylky se vyskytly hlavně v modré barvě, která zkrátka gamutu sRGB neodpovídá až tak přesně. To se samozřejmě projeví i na barvách. Pokud totiž připojíte monitor k PC a neřešíte správu barev, tak nemáte šanci dosáhnout kvalitních barev. Ale to je problém obecný.


BenQ GW2750HM - dE profil Standard

Profil Custom


Monitor poskytuje jen pár režimů. Vlastně jen různé variace teploty obrazu. Warm, Medium, Cool a Custom. Přičemž nejlepší je, pokud si dáte Custom, popř. Warm, které jsou vlastně adekvátní. Dosáhnete tak alespoň přibližně teploty 6500 K, což se stále pro většinu lidí dá označit za standard. V tomto režimu dosáhnete výsledků dE(2000) = 2,31,což není rozhodně špatné.
Další režimy Cool a Medium nemá moc smysl testovat. Vždy poskytnou daleko horší výsledky než režimy Warm či Custom, už jen z principu věci, pokud porovnáváme vůči sRGB profilu. Takže je zde ani uvádět nebudu. Rovnou se podíváme na kalibraci přes OSD menu.

Nastavení monitoru po kalibraci bylo následující:

R = 50
G = 53
B = 55
Kontrast: 70
Jas: 40

Pokud si v menu alespoň trošku pohrajete a vyvážíte bílou na 6500 K, tak dosáhnete lepšího výsledku dE(2000) = 2,02.


BenQ GW2750HM - dE kalibraované přes OSD

Kalibrované pouze přes OSD


Kalibrace


Jakmile si však sonda změří okraje gamutu a zavede do LUT tabulku pro úpravu barev, tak dosáhneme daleko lepších výsledků. Je však potřeba již řešit správu barev, a to je pro většinu lidí velký problém. Navíc u takto levného monitoru. Dosáhnete však výsledků dE(2000) = 0,85.


BenQ GW2750HM - dE kalibrované barvy


Co provede kalibrace s barvami? Docela dost. Hlavní změna se odehrává v gamě, která přecejen není moc přesná. Všimněte si znatelných posunů v jasové složce prakticky u všech barev.


BenQ GW2750HM - barvná změna


BenQ GW2750HM - LUT křivka


Jako vždy si můžete stáhnout ICM profil zde. Mějte však na paměti, že profil nemusí u vašeho monitoru podávat tak kvalitní výsledky. Pokud navíc nastoupí jiné revize monitoru, tak už profil nedoporučuji používat.