Linksys EA3500: vzduchem až 450 Mbps!
12.7.2012, Jakub Doležal, recenze
Bezdrátový přenos vždy pokulhával za svým metalickým sourozencem, avšak s modelem Linksys EA3500 může „bezdrát“ alespoň částečně srovnat krok. Pojďme se společně podívat na schopnosti nové generace a nahlédněme i pod pokličku plánovaného Cisco Connect Cloud.
Kapitoly článku:
Software
Cisco si pro budoucí majitele tohoto routeru opět připravilo svůj software Cisco Connect, což rozhodně není na škodu, avšak znovu až nebývale otravně neustále upozorňuje uživatele na možnost konfigurace skrze utilitu. Je to trochu na škodu, neboť dodaný software je kvalitní, takže by možná takové protěžování od výrobce ani nepotřeboval.
Po vložení CD do mechaniky se spustí samotný instalátor, kde nejdříve musíte odkliknout odsouhlasení smluvních podmínek. Oceňuji stručnost a přehlednost, nicméně nerozumím tomu, proč nemůžete rovnou získat přístup k manuálu přístroje. Stejně tak zamrzí absence jazykové lokalizace.
V dalším kroku jste výrobcem požádání o spuštění a připojení Linksysu k počítači s vloženým CD. Následně se průvodce ve spolupráci s routerem, vaším LAN a Wi-Fi rozhraním pokusí zjistit co nejvíce parametrů a následně připravit optimální konfiguraci.
Velmi šikovně se během konfigurace zobrazí nastavení bezdrátové sítě, kde Vám router automaticky vygeneruje SSID, ale hlavně vcelku bezpečné heslo. Oboje si samozřejmě můžete změnit, nicméně toto je velmi dobrý krok, neboť doteď většina výrobců používala jednotná tovární hesla a díky tomu se lze prakticky kdekoliv v ČR (ačkoliv ilegálně) připojit na cizí sítě. Ideálním místem jsou např. větší sídliště.
Samotné automatické nastavení všech parametrů trvá zhruba kolem minuty až dvou. Poté se již zobrazí gratulace a můžete surfovat, tedy pouze v případě, že od routeru neočekáváte žádná další nastavení. Pro ty si totiž musíte sáhnout manuálně.
Po konfiguraci se spustí nástroj Cisco Connect, kde si můžete právě ještě donastavit patřičné parametry. Tento nástroj se také pevně usídlí v operačním systému, takže jej můžete kdykoliv zapnout a případně si některé hodnoty přenastavit.
Jednou z možností, kterou Cisco Connect nabízí, je „Computers and Devices“, aneb přidání dalších zařízení do vámi vytvořené sítě. Možné je využít jak WPS, tak standardní vyhledání sítě a zadání již fungujícího hesla. V obou případech Vám router zdatně pomáhá a zejména pro začátečníky to může znamenat značné urychlení práce.
Díky USB portu také přibyla možnost zapojení externího USB disku a v tomto směru za vás dodaný software udělá prakticky veškerou práci, včetně přidání zástupce na pracovní plochu Windows pro snadnější přístup k datům. Jako uživatel musíte prakticky jen zapojit disk.
Další možnosti úprav se nacházejí pod „Parental Controls“, kde můžete jako rodiče limitovat přístup k internetu, a to především po časové stránce. Nicméně přítomen je i filtr webových adres, díky kterým znemožníte vstup na některé nevhodné stránky.
V případě nenadálé návštěvy jistě oceníte „Guest access“, kde máte připraveny dočasné účty a hesla. Několikrát jsem zažil situaci, kdy se moji kamarádi chtěli připojit na internet ze svých telefonů či tabletů, ale já jsem nechtěl přepisovat hlavní a velmi složité heslo. To lze obejít právě touto funkcí, kde připravíte jednodušší heslo a po odchodu návštěvy tuto službu zablokujete.
Poslední možností tohoto programu je záložka „Router settings“. Zde si nastavíte prakticky všechny ostatní parametry. Shodou okolností však tato nabídka zrovna neexceluje velkým množstvím parametrů, a proto stejně musíte do webové konfigurace, kde jste však vzápětí vyzváni pro využití softwaru, trošku schizofrenní.
Zajímavou myšlenkou výrobce bylo integrovat nástroj pro změření rychlosti internetové přípojky a oproti minulému testu se navíc zlepšila přesnost výsledků, takže je s určitou rezervou lze použít při případném řešení problému. Jen je škoda, že nelze měnit server, proti kterému rychlost měříte.
Drobná poznámka na závěr, a to ohledně přítomné konektivity. Pro zdárné nastavení routeru pomocí Cisco Connect je nutné mít funkční linku. V opačném případě totiž nastavení neproběhne do konce a Cisco Connect vás nepustí do svého rozhraní. To není zrovna nejpříjemnější, očekával bych trochu promyšlenější přístup. Jedinou volbou je tak spustit prohlížeč a využít webové rozhraní routeru, tím však přiložený software zase ztrácí další bod ze své použitelnosti.