Linksys EA3500: vzduchem až 450 Mbps!
12.7.2012, Jakub Doležal, recenze
Bezdrátový přenos vždy pokulhával za svým metalickým sourozencem, avšak s modelem Linksys EA3500 může „bezdrát“ alespoň částečně srovnat krok. Pojďme se společně podívat na schopnosti nové generace a nahlédněme i pod pokličku plánovaného Cisco Connect Cloud.
Kapitoly článku:
Cisco Connect Express (Android/iOS)
Nedlouho po odeslání modelů E1500 a E1200 se na Google Play objevila aplikace pro správu routeru skrze mobilní zařízení s Androidem, takže ihned po vybalení modelu EA3500 jsem ji stáhl a vyzkoušel. Jakkoliv se může zdát správa routeru skrze telefon zbytečná, najde se několik situací, kdy se mobilní pomocník hodí.
Nejdříve si však představme samotnou aplikaci Cisco Connect Express. Testy probíhaly na mobilní platformě Android, nicméně předpokládám, že obdobný vzhled i funkce bude mít tento software i v případě konkurenčního iOS. Každopádně v obou případech je aplikace zdarma a podporuje jak nové, tak starší modely. Seznam jsem převzal ze stránek výrobce.
Valet M10, Valet M20, Linksys X2000, Linksys E1000, Linksys E1200, Linksys E1500, Linksys E1550, Linksys E2000, Linksys E2100L, Linksys E2500, Linksys EA2700, Linksys E3000, Linksys E3200, Linksys EA3500, Linksys E4200, Linksys E4200v2, Linksys EA4500
Máme staženo, nainstalováno a mobil připojený do sítě testovaného routeru. Zejména připojení do stejné sítě je prozatím podmínkou pro chod aplikace a nelze spravovat vzdáleně, což je trochu škoda. Nicméně v další kapitole si povíme, že se tato situace možná velmi brzy změní.
Aplikace po spuštění sama vyhledá router na síti a vy tak jen zadáte heslo. Po následném přihlášení se objeví seznam dostupných nastavení a v základu je to: „Guest Access, Wi-Fi Settings, Devices a Router Management. Prozatím to tedy vypadá slibně a po ruce by mělo být vše důležité. Pojďme tedy prozkoumat jednotlivé položky.
Jako první se podíváme na funkci „Guest Access“, která vytvoří další Wi-Fi síť, do níž se následně připojí návštěva. Respektive kdokoliv, kdo dorazí k vám domů a potřebuje na chvíli na internet. Je to výrazně jednodušší, neboť můžete dočasně nastavit nějaké jednoduché heslo, než složitě diktovat sadu znaku, kterou používáte ve svém hesle.
V rámci této nabídky tedy můžete nastavit již zmiňovaný tajný kód, či ovlivnit maximální počet připojených hostů. Dále tu máme možnost zaslání hesla, avšak to funguje prozatím skrze mail, a jelikož dotyčný zatím není připojený k internetu, tak je mu tato funkce tak trochu k ničemu. Nakonec když návštěva odejde, jednoduše celou síť vypnete. Celkově hodnoceno užitečná funkce, kterou by ale Cisco mohlo více dopilovat.
Položku "Wi-Fi Settings" jsem nevyfotil, neboť prakticky nic nenabízí. Tedy, abych jí úplně nekřivdil, dovolí změnit SSID sítě a heslo. Každopádně to je trochu málo a navíc zde máme dvě sítě. Takže bych očekával minimálně dvě záložky a případnou možnost měnit kanály, typ šifrování, šířku pásma. Zkrátka tady musí výrobce ještě zapracovat.
V „Devices“ můžete sledovat aktuálně připojená zařízení a případně přidávat další. Nicméně i zde mi chybí například možnost připojené zařízení naopak odpojit, či mu zakázat přístup zařazením jeho MAC adresy na černou listinu. Opět tedy velmi omezené možnosti a spíše jen možnost sledovat, co se s routerem děje.
Situaci nezachrání ani „Router Management“, který sice disponuje o něco bohatší nabídkou, ale i tak by mohl poskytnout výrazně více parametrů. V rámci připojeného zařízení si můžete zažádat o novou IP adresu. V dalším kroku lze restartovat router či zkontrolovat online aktualizaci. V posledním kroku zde pak máme detaily o našem routeru včetně MAC a IP adres na jednotlivých rozhraních.
Poslední nabídkou v hlavním menu je "App Info", aneb informace o aplikaci, a ty dále skrývají nápovědu. Vzhledem k několika málo funkcím celé aplikace je přítomnost nápovědy tak trochu zbytečná.
Z celé aplikace se mi líbila snad jen možnost rychlého zapnutí a vypnutí sítě pro hosty. Ostatní nabídky prozatím nedisponují ničím převratným, a zde tedy vidím nevyužitý potenciál do budoucna. Start má tedy Cisco dobrý, ale je potřeba dodat funkce.