Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Logitech Wingman Formula Force

4.7.1999, Zdeněk Michálek, recenze
Logitech Wingman Formula Force
Šlechta mezi volanty.
Wingman Formula ForceTak tenhle víkend jsem strávil (kromě toho, že jsem byl pozván na svatbu, že jsem překážel řemeslníkům na stavbě chalupy, sepisoval protokoly na policii kvůli ukradeným dokladům a pohádal se se psem) i testováním vlajkové lodi Logitechu mezi volanty - Wingman Formula Force.

Už když jsem dostal před nějakou dobou slíbeno jeho zapůjčení (díky, Gábino), byl jsem zvědav, co může na volantu stát nějakých 5.500 až 6.500 káčé bez DPH (i když uliční cena v USA začíná od 110 USD, holt nejsme v Emerice). Poté co jsem jej uviděl vedle stolu ležet, pochopil jsem, krabice těchto rozměrů prostě nemůže stát pár korun ;-)

Ale dost úvodního pokecu, pojďme tvrdě na věc.

Wingman Formula Force

Po rozbalení by krabice měla obsahovat:

  • volant
  • pedály
  • napájecí zdroj
  • redukci sériový port - USB
  • registrační kartu a manuál
  • instalační CD s ovládači
  • Motorhead od Gremlin (formulky)
  • F1 Racing Simulation od UbiSoft (další formulky)

Vše úhledně zabaleno a zajištěno proti poškození nárazem. Instalace spočívá v nainstalování softu (ještě před připojením volantu k PC), propojení volantu s pedály Y-kabelem a zapojení kabelu do SÉRIOVÉHO NEBO USB portu (takže žádný GAME port - není divu, na žádný analog se tu nehraje, volant obsahuje autokalibraci a všechny analogové údaje z potenciometrů snímajících polohu jsou digitalizovány). Volba USB nebo sériový port je prostá - v případě potřeby se jednoduše na výstup sériového kabelu připojí redukce na USB a ta se zasune do příslušného portu v počítači. Mimochodem - kabely jsou dlouhé přes 1,5 metru, což je nejvíc z dosud testovaných produktů. Volant se připevní ke stolu (max. tloušťka desky 60 mm) příchytkami, které jsou součástí těla volantu, takže žádné neustále se ztrácející samostatně příchytky (není divu, servomotorky dokáží s volantem pěkně zacvičit). Do těla pedálů se zastrčí jack od napájecího zdroje - a celá instalace je hotova. Samozřejmě veškeré připojování by se mělo dít při vypnutém počítači - ne každý má za rohem servis, kde mu vymění odpálené integrované obvody sériových portů na základní desce počítače.

Po upozornění od kolegů, že se jim volant nepodařilo zprovoznit (jsou to máčky) jsem po připojení volantu radši rovnou skočil do setupu počítače zkontrolovat, jestli je povolená podpora USB - nebyla, mrška jedna. Takže povolit, nabootovat W98 (nebo W95 OSR2 USB verzi či příslušně doplněné starší Windowsy 95 - anebo vyměknout a připojit volant na volný sériový port místo na USB).

Windowsy samy zdetekují nový hardware a provedou příslušné změny v registrech, takže po natažení systému Vás už ve spodní liště vítá velké W, spouštějící Logitech Wingman Profiler. Ten umožňuje nastavit kde co - přiřazení funkcí jednotlivým tlačítkům (napočítal jsem jich 76 - mj. pro klasiku jako je Unreal, Descent, Quake a samozřejmě halda simulátorů leteckých, automobilových atd.), updatovat ovladače po Internetu, nastavit citlivosti, mrtvé zóny atd. Řídícím panelem ovladačů se dá nastavit síla zpětné vazby - implicitně je nastavena na 100%, ale ovladače povolí až 150% (že by reakce na konkurenci od Microsoftu, kde je síla servomotorku - mnou subjektivně posouzeno - větší ?), průběh různých efektů a samozřejmě je možné zpětnou vazbu i úplně vypnout.

Tak a teď je ta pravá chvíle po spuštění nějaké hry. Vyzkoušel jsem obě dvě dodávané - no, co říci, fungovaly, zpětná vazba rovněž - u F1 stála za starou belu (člověk narazí do obrubníku nebo mantinelu - a ono nic), u Motorhead byla trochu lepší, nicméně zdá se mi že obě hry jsou přibaleny spíše jako připomínka, aby čerstvý majitel volantu ještě jednou sáhl do peněženky a pořídil … no třeba Need For Speed IV nebo něco podobného. Omlouvám se tímto všem fandům zmíněných her, kterých - zvlášť u Motorheadu - není málo. Teď mě ještě napadá, prakticky všechny hry mají ve svém základním nastavení zpětnou vazbu vypnutou, takže dřív než půjdete volant reklamovat, zaškrtněte si příslušný čtvereček.

Logitech Wingman Formula Force

Takže jaké jsou pocity ? První co překvapí po zapnutí, je škubnutí volantu, který se automaticky nastaví do střední polohy. Odpor při jeho otočení je rovněž simulován servomotory, takže žádné překývnutí při puštění volantu - dynamika pohybu je rozumná. Věnec se drží příjemně, je potažen gumou, v ruce neklouže a je dokonale stabilní. Tlačítka uvnitř věnce jsou dosažitelná bez problémů palci obou rukou, "motýlky" pod volantem (sloužící většinou k řazení rychlostí) se ovládají ukazováčky. Pedály jsou velké "akorát", pedál plynu je delší a citlivěji se s ním dá pracovat, základna pedálů je dlouhá, takže i lidé s delšími chodidly nemají problém (údajně jsou napodobeninou pedálů z Porsche 911). Prostě - k ergonomice nemám naprosto žádné připomínky, design je "nařvaný americký" (jen ten texaský klobouk mu chybí), ale to už je otázka vkusu.zvláštní je, že Američané uvádějí, že design je evropský a dokonce vzat z Ferrari - no, nevím, však posuďte sami. Snad jen k délce chodu pedálů mám připomínku - mohla být o trošičku větší (zvlášť u pedálu plynu).

Pocity ze zpětné vazby závisejí samozřejmě hlavně na tom, jak se programátoři pochlapili při její implementaci do her. Takže : NFS 3 - výborné. Každá nerovnost, obrubník nebo nedejbože mantinel jsou okamžitě cítit, stejně jako změna povrchu silnice. Při vyšší rychlosti klade řízení vyšší odpor stejně jako ve skutečnosti, jízda po nerovné silnici je zážitkem. Je dobré si nastavit - pokud nemáte ručičky jak panenka - sílu servomotorů na 150% (otázka je, co to udělá s jejich životností). Co není příliš realistické, je chvění volantu při pohybu na hladkém povrchu - frekvence chvění je příliš nízká proti reálu, takže stále máte pocit, jako byste jeli po kostkách. Každopádně zpětná vazba dává hře další dimenzi.

Závěrem:

Jste-li fanda do automobilových simulátorů a částka kolem 6000,- pro Vás není problémem, získáte za své peníze volant, kterému se snad nedají vytknout žádné vážnější nedostatky a od kterého se Vám bude špatně odcházet.

A ještě souhrn parametrů:

  • průměr volantu : 25 cm
  • úhel otočení : 180 stupňů
  • počet tlačítek : 6
  • počet os : 3
  • připojení : USB / RS232


    Informace o Wingman Formula Force najdete i na
    stánkách výrobce.

K testování zapůjčil: LEVI International