Luxus od firmy ASUS
- Luxus od firmy ASUS
- Pod drobnohledem
- Výsledky testů a závěr
Také jsme již mluvili o umístění ATX konektoru až u diskových IDE řadičů a Floppy, které je opravdu trošku nešťastné.
Obr.05 – Kdo chvíli stál, už stojí opodál?
Velký pasivní chladič umístěný na North Bridge čipu je pro ASUS příznačný. ASUS si totiž potrpí na stabilitu a pasivní chladič se nemůže porouchat a také zbytečně hlučí.
Obr.06 – Masivní chladič, záruka stability...
Jak již bylo řečeno, MCP-T podporuje ATA133, 6x USB 2.0, Fire Wire, DualNET a zejména kvalitní 6-kanálové audio. A připravte se na to, že zvuk bude opravdu velmi kvalitní. To díky technologii SoundStorm, o které jsme mluvili už dříve.
Obr.07 – I malý leccos zvládne...
Obr.08 – Čip Realtek ALC650
(Ilustrační foto)
Deska je osazena i dvěma Serial ATA porty, které se jistě dříve či později určitě hodí. Asus pro tento účel zvolil čip Silicon Image Sil3112. Zde pak nepřijdete ani o možnost využít kladů RAIDového pole - a to v možných konfiguracích jako RAID0 či RAID1. (I když je pro nás trošku záhadou, kde se vlastně vzala, protože jsme se na stránkách výrobce nedočetli, že by čip RAID podporoval.) Proto je jenom škoda, že nesáhl po takovém čipu, který by podporoval i třetí IDE slot (vcetně RAIDu), jak to udělali jiní výrobci, což by u takhle drahé desky jistě nebylo k zahození.
Obr.09 – Čip Sil3112
Další perličkou jsou dva síťové výstupy RJ45. Tuto technologii nVidia nazývá DualNET. Pro tento účel jsou použity čipy Realtek 8201BL a BroadCom AC101L.
Obr.10 – Ve dvou se to lépe táhne...
Dalším užitečným pomocníkem se pro vás jistě stane i FireWire. K dispozici máte celkem dva konektory. Řešení poskytl čip Realtek RTL8801B.
Standardním vybavením novějších desek vyšší kategorie je i maximální počet šesti USB 2.0 slotů. Méně časté už je, aby bylo zbývající místo využito Game-portem.
Stejně tak vás ASUS neochudí ani o druhý sériový port. Tradice, je holt tradice...
A na závěr pro vás máme malé překvapení... Fotkou manuálu, s CD disky a kabely atd. :-)
Obr.15 – No, comment... :-)
Pro detail klikněte myší
Za zmínku jistě stojí dvě technologie BIOSu, kterými se ASUS honosí. První je nazvána Q-Fan Technology. Jejím úkolem je přizpůsobovat rychlosti větráčků v závislosti na teplotě jednotlivých komponent. Tím tak přispívá k případnému snížení hlučnosti PC. Druhá technologie – C.O.P. (CPU Overheating Protection) – chrání procesor proti spálení tím, že se vypne, když se teplota CPU nebezpečně zvýší. Dlužno ale říci, že tuto technologii podporují i ostatní desky.
Deska má ale co nabídnout i ladičům výkonu, i když zdaleka nejde o ideální řešení. Můžete zde nastavovat frekvenci FSB v rozmezí 100-211MHz (bohužel ne však po 1MHz, ale následné hodnoty se různě liší o 1MHz až o 5MHz), napětí procesoru v rozmezí 1,100 – 1,850V (min. 0.025V), napětí pamětí v rozmezí 2,6V - 2,8V (min. 0,1V) a napětí sběrnice AGP v rozmezí 1,5 -1,7V (min. 0,1V). I majitelé „odemčených“ Duronů si přijdou na své, protože násobič lze také měnit. Samozřejmostí je pak možnost velmi podrobného nastavení časování pamětí. Vše se pak děje pohodlně přímo v BIOSu. Verze BIOSu 1001.G.