Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

MATROX Marvel G200-TV

14.3.1999, Vladimír Pavlík, recenze
MATROX Marvel G200-TV
Grafická karta pro video maniaky.
Specifikace:

Karta AGP 2x s čipem "MGA-200A-B" (128-bit GUI video akcelerátor, RAMDAC 230Mhz, s dvojitou grafickou sběrnicí) a 8MB paměti (4x SDRAM IBM 256k x 32bit x 2bank) rozšiřitelná na 16 MB. V naší konfiguraci při 2D zobrazení zvládla maximální rozlišení 1920x1200 / HighColor 24bit a při 3D zobrazení 1600x1200 / HighColor 16bit při obnovovací frekvenci obrazu jen 70Hz. Z nestandardních rozlišení podporuje jedině 1152x864 / TrueColor 32bit a 75Hz. Zajímavostí je, že ve všech rozlišeních (kromě 1600x1200) poskytuje standartně jen maximální refresh 85Hz. Ke kartě je připojen tzv. "Breakout box", pomocí něhož je možné zaznamenávat, stříhat a upravovat video, sledovat na monitoru televizní program a nebo počítač provozovat přes televizor. Karta je balena v perfektní krabici. Součástí balení karty jsou tři instalační CD ROM s ovladači a demo programy, Breakout box, propojovací kabel mezi kartu a Breakout box, dvě sady propojovacích kabelů mezi Breakout box a videopřehrávač a návod v třech jazycích (bez češtiny).

Instalace:

Po vložení AGP karty do základní desky a spuštění Windows95 se karta detekuje jako standardní grafický adaptér. Po restartu můžeme pustit instalaci z dodávaného CD-ROM disku nebo sami ručně změnit typ videokarty ve Vlastnostech Obrazovky. Po této úpravě se pak karta hlásí jako Matrox Marvel MGA-G200 (AGP). VGA karta podporuje prácí i v tzv. virtuálním módu, kdy celá pracovní plocha není najednou zobrazena na obrazovce monitoru. Skutečné rozlišení karty je pak vyšší, než je aktuálně nastaveno na obrazovce monitoru. Maximální rozlišení takovéto virtuální plochy je 2048x1024. V konfiguraci obrazovky přibude další možnost nastavení virtuálního okna.

Další novou položkou ve Vlastnostech Obrazovky je menu MGA Monitor, které umožňuje uživatelsky změnit nastavení obnovovací frekvence (refresh) - nám se například povedlo zvýšit refresh při rozlišení 800x600 z 85Hz na 125Hz a v rozlišení 1024x768 z 85Hz na 100Hz. Měnit toto nastavení se ale doporučuje jen zkušeným uživatelům, vyžaduje totiž občasné restarty systému ve správnou dobu a dávat pozor na maximální kmitočet, který je monitor schopen zpracovat. Pokud máme zájem o instalaci poslední verze ovladačů obraťte se na stránky Matrox, kde jsou k dispozici aktuální pro systém Windows 95/98 a Windows NT.

Karta podporuje standard VESA (VBE 2.0), DPMS (energy saving) a DDC-2B (PnP monitory). Pod systémem Windows 95 dále podporuje DirectDraw, DirectVideo a samozřejmě Direct3D, pod Windows NT 4.0 pouze DirectDraw a OpenGL. Na kartě je softwarový přehrávač DVD videa, časem půjde přikoupit i hardwarový modul, který se zasouvá do konektoru na kartě. Na testované kartě byly instalovány 4 kusy paměti typu SDRAM s architekturou 256k x 32bit x 2bank (výrobce Faichird, typ 81F161622B-80FN, maximální takt 125 MHz), po 2MB. Dohromady je na kartě tedy 8MB SDRAM a nad paměťmi je slot pro další rozšíření na 16 MB.

TV funkce:

Zajímavým způsobem vyřešil Matrox připojování periferních zařízení (kamera, video). Aby se uživatel nemusel obtěžovat pod stůl a přehrabovat se ve změti kabelů pokaždé, když si chce do počítače překopírovat fotografie z digitálního fotoaparátu nebo připojit video apod., je Marvel G200 připojen k výstupnímu boxu (Breakout box - viz. obr.), který může být umístěn nahoře na počítači nebo třeba na stole. S vlastní kartou je propojen 1,5m dlouhým kabelem dosti tuhým na ohyb (kolega TMa jej přirovnal ke kabelu k míchačce). Na přední straně je umístěn kompozitní a S-video vstup a stereo audio vstup, na zadní straně pak je kompozitní a S-video výstup, stereo audio výstup a SPDIF digitální audio výstup. Jediné, co na něm chybí, je ovládání TV tuneru (je třeba jej ovládat myší na obrazovce).



Ačkoliv Breakout box obsahuje TV tuner i JPEG dekodér, nevyžaduje žádné externí napájení, zcela si vystačí s energií dodávanou z karty. Většina uživatelů, kteří si koupí Marvel G200, jej budou zřejmě používat ke sledování TV programu na monitoru počítače. Ačkoliv Windows 98 nabízí několik vlastností orientovaných na televizi - WEBTV a Wavetop, Marvel G200 tyto funkce zatím nepodporuje. Matrox zřejmě čeká až na uvedení jednotných Windows 2000 ovladačů. Pro sledování TV je tedy třeba použít dodávaný PC-VCR Remote program, který udělá z počítače videorekordér s televizí, můžete sledovat televizní vysílání, nahrávat a přehrávat video stejně jako se skutečnými video přístroji. Video zaznamenává Marvel G200 rychlostí 12 nebo 25 snímků za sekundu při rozlišení 160x120, 320x240, 352x288 a 704x576 bodů. Ukládat se dá ve formátu MJPEG, RGB 256 odstínů šedi, RGB 65tisíc barev a RGB16,7mil. Barev. Při ukládání záznamu v kvalitě MJPEG rozlišení 352x288 bodů zabírá jedna minuta 44 MB diskového místa, ve fomátu RGB 16,5mil barev v rozlišení 160x120bodů jedna minuta záznamu zabírá 70 MB diskového místa. Kvalita televizního obrazu je srovnatelná s běžnou televizní obrazovkou, přičemž si můžete vybrat, zda chcete sledovat televizi v okně nebo přes celou obrazovku. Ke kartě Marvel G200 je dodávána plná verze programu Media studio Pro, která umožňuje snímat a editovat video záznam téměř na profesionální úrovni. Dalším programovým vybavením je Photo Express pro úpravu fotografií a Demo verze hry NICE 2. Pro přehrávání DVD videa je Marvel G200 vybaven DVD software a PowerDVD přehrávačem, což mu umožňuje plynule přehrávat DVD při rozlišení 800x600. Při použití TV výstupu pak dostanete skvělý video přehrávač. TV výstup na Marvelu zprostředkovává stejný čip jako na Mystique G200, což znamená rozlišení 1024x768 v 32-bitové hloubce barev. Herní výkon Marvelu je, díky použitému grafickému čipu MGA-G200 a stejnému 230MHz RAMDAC převodníku, prakticky stejný jako v případě Mystique G200.

TV výstup:

Nejedná se přímo o televizní výstup, protože na kartě není TV modulátor. Výstup se zapojuje do videovstupu v televizi nebo přes videovstup na videopřehrávači tzv. SCART. Tento výstup byl odzkoušen pod operačními systémy Windows 95/98. Karta s tímto výstupem je vhodná pro přehrávání multimediálních prezentací na video, dále pro videoučebny k předvádění na více zařízeních, a další. Karta je osazena TV výstupem s možností volit normy: NTSC (pro Ameriku a Kanadu) a norma PAL pro Evropu. Dále se v nabídce dá zvolit způsob připojení televizního signálu, zda přes Scart, či S-video. TV výstup se dá provozovat v maximálním rozlišení 1024x768 bodů v 32 bitové hloubce barev. Jedná se však o ztrátové zobrazování vyplývající z principu televize, která má stabilně 625 prokládaných řádků. Při zapnutí TV výstupu si karta automaticky detekuje zda je v TV výstupu připojeno nějaké zařízení. Pokud není, nedovolí přepnutí na TV výstup. Karta má zabudovanou tuto ochranu, protože při nevhodném rozlišení zmizí obraz na monitoru, v televizi ještě není zobrazen a tím není možnost vše vrátit zpět. Při běžných rozlišení je obraz na monitoru i televizi. Nevýhodou je při zapnuti TV výstupu jen obnovovací frekvence 50Hz na monitoru v normě PAL a 60 Hz v normě NTSC.

Testy:

S kartou byla bez problémů vyzkoušena hra DukeNukem 3D a Qauke II ve všech nabízených VESA módech,. Dále byla zkoušena instalace a provoz ve Windows 95/98 a ve Windows NT 4.0. Zde fungovalo vše zcela bez problémů. Pro Windows NT je nutné mít nainstalován Servis pack 3.

Klady:

  • Podporuje několik typů virtuálního módu obrazovky (Panoramic, Elevator, Virtuality, apod.)
  • Pod Windows NT 4.0 podporuje OpenGL.
  • Na www stránkách výrobce je celkem pěkná a aktuální podpora nových verzí ovladačů (viz. výše).
  • Možnost rozšíření paměti na 16 MB speciálním modulem.

Zápory:
  • Při přepnutí na TV výstup je obnovovací frekvence obrazu monitoru jen 50 Hz, což je ovšem dáno technickými normami systému PAL.
  • Testovací verze byla vybavena tunerem a převodníkem signálu v NTSC normě a je u nás nepoužitelná (černobnílý obraz a absence zvukového doprovodu).
  • Nestandartní konektor pro připojení anténího svodu (zřejmě v americké normě - podle popisu na krabici).
  • TV výstup nejde v samostatném DOSu. V DOSovském okně ve Windows 95 je vše v pořádku.

Závěr:

Jedná se o značkovou AGP kartu s 8MB paměti vhodnou pro 2D/3D aplikace. Podporuje VESA módy, takže je možno používat i některé starší hry pod DOSem bez jakýchkoliv problémů. Marvel G200 je výborná grafická karta pro každého, kdo chce zpracovávat video záznamy, za cenu kolem 10.000 Kč dostane vynikající kartu s širokými možnostmi použití. Pro hry a běžnou práci na počítači je však výhodnější Mystique G200, který má stejný čip, RAMDAC převodník, TV výstup i 8MB SDRAM paměti a stojí něco přes 4.000 Kč.


K testování zapůjčil: LEVI International
Doporučujeme náš velký přehled desktopových grafických čipů.

reklama