Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Matrox Rainbow Runner G-Series

2.4.2001, Emil Pavelka, recenze
Matrox Rainbow Runner G-Series
Počáteční seznámení již máme za sebou, včetně výkladu základních pojmů, a pojďme se tedy podívat na praktickou část. Nejprve začneme s analogovými kartami na zpracovaní videa a jako první bude Rainbow Runner G-Series.
Začneme kartou s pouze analogovými vstupy. Rainbow Runner G-Series není na trhu novinkou. Tato karta je schopna spolupráce s kartami G100, G200 a G400, přičemž požadujete-li i video výstup, pak si musíte vybrat grafickou kartu, která jej má. Měli jsme k dispozici Matrox G200 s video výstupem (Cinch i S-Video) a 8 MB paměti, do AGP slotu. Tato kombinace je cenově přijatelná – vejdeme se do deseti tisíc korun. V případě vyšších nároků na grafiku je možno použít G400, kde si navíc můžeme vybrat typ, pro připojení druhého zobrazovacího zařízení (DualHead). K dostání jsou i karty s integrovanou grafikou. Ty potom nesou označení Marvel.



Nároky této karty na zbytek počítače jsou vcelku lidové:
Ikona Odkaz na databázi
Minimální
Doporučené
Procesor (Pentium kompatibilní)
166 MHz
233 MHz
Paměť
32 MB
64 MB
Místo na disku
300 MB
Min. 2 GB
CD-ROM
2X
4X
Operační systém
Windows95/98

Na kartě je integrován tuner (Philips) takže ji lze použít i pro sledování a záznam televizních pořadů. Úprava pro českou zvukovou normu byla provedena již dodavatelem.

Jak jsme říkali, jedná se o kartu s analogovými vstupy. Má jak kompozitní Cinch, tak komponentní S-Video vstup. Kromě toho také samozřejmě díky televiznímu tuneru disponuje anténním vstupem.

Zvuk není integrován, využívá se externí zvukové karty. V našem případě jsme použili starší Diamond Sonic Impact s70. Audio vstup se připojuje na RR G-Series a výstup odtud se propojí s linkovým vstupem zvukové karty pomocí dodaného vodiče.


Nabízené formáty pro ukládání zachycovaného videa jsou následující: RGB (8bit), RGB (16bit), RGB (24bit) a MJPEG. Při maximálním rozlišení 704x576. MJPEG je zde hardwarový a stará se o něj čip společnosti Zoran. Při rozlišení 704x576 lze volit stupeň komprese mezi 6.6:1 až 16.6:1. Při polovičním rozlišení 352x288 lze stupeň komprese volit mezi 4.1:1 až 10.3:1. Nároky na výpočetní výkon jsou nevelké o čemž jsme se přesvědčili instalací této karty do počítače osazeného procesorem AMD K5/200 MHz s 64 MB paměti. Pokud chceme zachycovat v rozlišení 704x576, při kompresi 6.6:1 musí náš pevný disk zvládat trvalý datový tok něco málo přes 3 MB/s. Jedna minuta nám potom obsadí 181 MB diskového prostoru.

Využití formátu RGB se mi nezdá být výhodné, když původní formát videa je u této karty YUY2. Ovladače jej sice neumožňují využít, ale výrobce s tím zřejmě koketoval, neboť se tato možnost dá zpřístupnit úpravou (HKEY_LOCAL_MACHINESoftwareMatroxRainbowRunnerVidCapCurrentValuesColorFormat-změnit na YUY2 a doplnit VIDC.YUY2=RRICM.DLL do system.ini v sekci drivers32). Potom ovšem nelze k zachytávání využít Matrox PC-VCR Remote, ale některý z jiných programů.

Úplný výstup na televizoru a náhled při střihu funguje jen pro MJPEG formát. V něm je tedy tvorba nejvýhodnější, pokud jediným finálním výstupem má být kazeta VHS (ostatní formáty mohou využít pouze schopnosti grafické karty zobrazovat výstup současně na monitoru).

Při pokusech s touto kartou se mi stalo, že mi v jednom místě, při přenosu záběrů z videokamery do počítače, vynadal MacroVision, že se pokouším o nelegální kopii. Stalo se to jen jednou, respektive vždy ve stejném místě. Šlo o mnou natočené záběry v místě, kde navazoval další záběr. Tak to je ochrana, která dokáže namíchnout :-(. Je prima vědět, že vás někdo považuje za zloděje a tak vám znepříjemňuje život. Našel jsem ovšem na Internetu prográmek (specielně pro Matrox VideoTools 1.52), který takové situace řeší odstraněním této kontroly.

Při testu jsme použili ovladače grafiky 4.11.01.2410 a VideoTools verze 1.52, Windows95 a 98.
Tento produkt se dodával ve dvou variantách, podle přibaleného software. V tom původním byl Ulead PhotoExpres 2 SE pro úpravu obrázků a Ulead MediaStudio Pro 5 VE. Další variantou byl potom Avid Cinema s jednoduchou obsluhou. Já sám preferuji balík obsahující MediaStudio.

Jde o kartu vhodnou k rozšíření staršího počítače o možnosti analogových vstupů, hardwarového MJPEGu a televize. A to zvláště v případě, že již vlastníte potřebnou videokartu Matrox a nebo nějakou velmi zastaralou, kterou jste chtěli stejně vyměnit. Největší nároky jsou kladeny na diskový systém, ani ty však nejsou nijak přemrštěné. S funkcí jsem byl spokojen.