Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Megatest 18 USB kamer - vyhodnocení 2. část

3.10.2006, Jan Vítek, recenze
Megatest 18 USB kamer - vyhodnocení 2. část
Dnes zakončíme téma posledních dní - test 18 USB kamerek od výrobců Creative, Genius, Hercules, Labtec, Logitech a MSI. I dnes to bude 9 výrobků, mezi nimiž patří 7 k portfoliu Logitechu a zbývající dvě k MSI. Která tedy nakonec předvedla ten nejlepší výkon?
Logitech Quickcam for Notebooks Pro je druhou kamerkou pro notebooky od Logitechu a tentokrát s luxusním 1,3MPix senzorem, schopným zachytávat obraz ve fyzickém rozlišení 1280 x 960.



Senzor
CMOS senzor
Nejvyšší rozlišení - statické4Mpix (interp.)
Nejvyšší rozlišení videa1,3Mpix (až 30FPS)
OstřeníAutomatické
RozhraníUSB 2.0 (komp. s USB 1.1)
Zoomano

Velmi pěkné je také její zpracování s předním broušeným hliníkovým panelem, v jehož spodní polovině se skrývá senzor s automatickým zaostřováním. Logitech kamerku vybavil technologiemi RightLight2 a RichtSound.


Zachycený obraz koláže je co se týče barevnosti velmi vyvážený a nemohu si více stěžovat na některou z barev. Žlutá i červená jsou zde střídmě zachyceny a taktéž barevné přechody vypadají dobře, ale o tom až dále.



Dobré zachytávání barev potvrzuje i duha, u které kamera neměla problém s ničím. Všechny části, ať už světlé přechody, nebo syté hlavní barvy jsou dobře zachyceny, pouze zelená již tradičně trochu pokulhává, ale to všude.



Dobré zachytávání barev potvrzuje i tento záběr, kdy i přes nepříznivé světelné podmínky byly barvy zachyceny vyrovnaně a především žádná nechybí. Šum již můžeme kameře odpustit.



RightLight2 se o barvy postarala velmi dobře. Při prodloužené expozici se obraz dostal téměř na úroveň prvního duhového obrázku, pouze s výraznějším šumem v přechodech.



Zde netuším, co se kameře přihodilo, ale za žádnou cenu nedokázala automaticky vyvážit bílou a obraz zachytila s přebuzenou modrou barvou, což se v menší míře projevilo mimochodem i u kamerky Genius Slim 321C v předchozí části testu.



Přechod mezi černou a bílou ukázal pěkné prolínání těchto barev, ovšem i zde je napravo vidět tendence obrázky vyvažovat spíše do modrého odstínu.



Automatické ostření ani zde neodvedlo příliš dobrou práci a 1,3MPix potenciál kamery nedokázalo na blízkou vzdálenost využít. Ukazuje se zde také mírná soudkovitost, která nedosahuje úrovně takového rybího oka, jakým je například Creative Live! Ultra for Notebooks.


- klikněte pro zvětšení -

Naopak zde kamerka potenciál rozlišení svého čipu využít dokázala. Obraz je krásně ostrý po celé ploše, barvy byly zachyceny syté a světlé objekty nebyly ani náznakem přeexponovány. Díky tomu můžeme bez potíží zkoumat plující mraky a stále také vidíme, co se děje ve stínu. Výhoda 1,3MPix fyzického rozlišení je zde zcela zřetelná.