Megatest 19" LCD: BenQ FP93GX
8.8.2006, Pavel Kovač, recenze
Druhým v pořadí je monitor BenQ FP93GX s technologií TN, u něhož výrobce udává tyto parametry: odezva: 2 ms, kontrast 700:1, jas 270 cd/m^2 a pozorovací úhly 140/135 stupňů. Jeho orientační cena je 9 000 Kč s DPH.
Kapitoly článku:
- Megatest 19" LCD: BenQ FP93GX
- Pohled do útrob a OSD menu
- Testy odezva, video, hry a stabilita kontrastu
- Testy pozorovací úhly, barvy a podsvícení
- Testy interpolace a regulace jasu
- BenQ FP93GC - Celkové hodnocení
Pozorovací úhly
V tomto testu se jedná o první monitor s technologií TN, a tak si připomeneme několik základních poznatků k této technologii o pozorovacích úhlech. V prvé řadě jsou pozorovací úhly rozdílné v obou směrech. Horizontální směr je obvykle celkem dobrý a v poslední době se přibližuje k Prem.MVA panelům. Naopak vertikální úhel je obvykle celkem špatný. Navíc je jiný při pohledu shora a zdola. Pokud se na monitor podíváte shora, dojde k zesvětlení obrazu, naopak při pohledu zdola obraz ztmavne.
Pohled pod úhlem 45° je ještě vyhovující a téměř dosahuje kvalit Prem.MVA panelů.
Další zvětšování úhlu je však pro TNko celkem smrtelné, barevné přechody se zostřují, jas i kontrast prudce klesají. Inu zde již tato technologie nestíhá udržet krok s konkurencí.
Při pohledu zespod obraz rychle ztmavne a přechody se změní v něco opravdu ošklivého. Pokud srovnáme pozorovací úhly s ostatními TN panely, patří tyto k nadprůměru. U některých panelů při tomto pohledu obraz doslova zmizí, zde je sice špatně zobrazen, ale alespoň víte, co se v obrazu děje.
Zvětšujeme-li úhel, dojde k poklesu jasu a kontrastu. Přechody však již zůstávají stejné jako při 45° pohledu zespod.
Barevné podání
Bélo-černý přechod vykazoval typické neduhy TN panelů. Proužkování a lehce viditelný dithering s FRC jsou nepříjemné vlastnosti, které žádný profesionální grafik nestrpí.
Bílo-černý přechod (ilustrační foto)
Nezmenšené fotografie jsou k dispozici zde: velký výřez (2,4MB), malý výřez (0,5MB).
Duhový přechod je také celkem typický pro TN, žlutá barva doslova svítí a celkově jsou barvy hodně přikrášlené. Pokud budete na takovémto monitoru upravovat fotografie a poté je pošlete do labu na "vyvolání", může se lehce stát, že fotka kterou máte v počítači bude naprosto jiná, než ta vytištěná.
Duhový přechod (ilustrační foto)
Nezmenšené fotografie jsou k dispozici zde: velký výřez (2,8MB), malý výřez (0,4MB).
Fotografie však celkem mile překvapila, obě květiny jsou celkem příjemně podány a na technologii TN je to dobrý výsledek. Samozřejmě na nějaké S-PVA panely to nemá. Pohled na testovací obrazec bych charakterizoval jednou jednoduchou větou: "Koukat se na to dá, ale pracovat bych na tom nechtěl."
Zobrazení fotografie (ilustrační foto)
Nezmenšená fotografie je k dispozici zde (3,3MB).
Zobrazení šedé na černé a šedé na bílé
Vzhledem k tomu, že je monitor vybaven technologií TN, nelze očekávat oslňivý výsledek při odlišení jemných barevných rozdílů. A teorie se také potvrdila, hodnoty 2/0 a 252/255 nejsou nikterak úžasné, avšak na "TNko" jsou typické a není se čemu divit.
Podsvícení
Hned při prvním pohledu bylo jasné, že podsvícení není zrovna dokonalé. Horní část obrazovky je znatelně tmavší. Naštěstí je klesání jasu celkem postupné, a tak nevadí tolik, jako kdyby byl pokles strmý. Bohužel intenzita klesá pod hodnotu 65% a to v celých 11% obrazu. Díky tomu si "vysluhuje" monitor postih v podsvícení -15%.
Plocha s intenzitou 85-100% je pouze 33,5%, což s postihem -15% dává celkem nepříjemný výsledek 18,5%.