Megatest 19" LCD: Samsung 970P
24.8.2006, Pavel Kovač, recenze
Posledním (čtrnáctým) v pořadí je monitor Samsung 970P s technologií S-PVA, u něhož výrobce udává tyto parametry: odezva: 6 ms, kontrast 1000:1, jas 250 cd/m^2 a pozorovací úhly 178 stupňů v obou směrech. Jeho orientační cena je 12 200 Kč s DPH.
Kapitoly článku:
- Megatest 19" LCD: Samsung 970P
- Samsung 970P - Pohled do útrob a OSD menu
- Samsung 970P - Testy odezva, hry, video a stabilita kontrastu
- Samsung 970P - Testy pozorovací úhly, barvy a podsvícení
- Samsung 970P - Testy interpolace a regulace jasu
- Samsung 970P - Celkové hodnocení
Pozorovací úhly
U S-PVA jsou pozorovací úhly téměř stejně dobré jako u S-IPS. Sice je zde stále lehce znatelná barevná degradace, ale jas a kontrast klesá opravdu minimálně. Je to dáno tím, že S-PVA používá osmidoménovou výrobní technologii (stejně jako S-IPS či AS-IPS).
Při pohledu pod úhlem 45° jsou barvy naprosto perfektní. I jas a kontrast je stále natolik dobrý, že rozdíl prakticky nezpozorujete.
Při pohledu zleva jsou některé přechody lehce degradovány, ale stále je to výborný výsledek. Téměř bych to srovnal s průměrným S-IPS panelem. Snad jen to žloutnutí obrazu by nemuselo být.
Stejně se chovají i vertikální úhly. Zde není třeba nic dodávat.
Barevné podání
Stejně jako panel Samsung 193P+ umí i tento zobrazit barvy pouze 6-bitově a ostatní dopočítává ditheringem bez FRC se vzorkem 2x2. To však nemusí být na překážku. A u tohoto panelu ani tolik není. Bílo-černý přechod je totiž zobrazen opravdu dobře, nikde není vidět žádné proužkování. Dithering je samozřejmě vidět a to převážně v tmavých oblastech, ale celkově je přechod z dostatečné vzdálenosti dobrý.
Bílo-černý přechod (ilustrační foto)
Nezmenšené fotografie jsou k dispozici zde: velký výřez (3,9MB), malý výřez (0,7MB).
U barevného přechodu se S-PVA obrazovka projevila v tom nejlepším světle. Barvy jsou podány s vynikající přesností a je vidět, že Samsung ze svých továren vypouští v poslední době dobře zkalibrované monitory. U tohoto přechodu ani dithering není vidět, což je dáno hlavně tím, že potřebný počet odstínů od každé barvy není tak velký jako u jednoduchého bílo-černého přechodu.
Duhový přechod (ilustrační foto)
Nezmenšené fotografie jsou k dispozici zde: velký výřez (3,1MB), malý výřez (0,4MB).
Fotografie jsou na monitoru zobrazeny také na jedničku, růže je krásně červená a není přepálená. Stějně se chovají i žluté okvětní lístky, V tmavých oblastech je však vidět dithering. Je to škoda si takto pokazit jinak perfektní barevné podání. Stačilo by, aby Samsung použil o pár dolarů dražší čip pro zpracování obrazu a obraz jako takový by dostal o 10 až 13% více. Opravdu škoda. Pro běžné použití to dostačuje, pokud to však s úpravou digitální fotografie myslíte vážně, raději se poohlédněte po nějakém S-PVA 8-bit či ještě lépe po S-IPS panelu.
Zobrazení fotografie (ilustrační foto)
Nezmenšená fotografie je k dispozici zde (2,9MB).
Zobrazení šedé na černé a šedé na bílé
Rozlišení tmavých odstínů je velmi dobré, což je dáno technologií S-PVA. Hodnota 1/0 je i nelepší dosažitelná. U světlých tónů je to lehce horší a je to dáno hlavně tím, že panel používá dithering, díky němuž je rozlišení degradováno na 253/255.
Podsvícení
Podsvícení je hned na první pohled opravdu dobré, jen v dolní části obrazovky je tmavší pruh. Ostatní kraje jsou také sice lehce tmavší, ale celkově je podsvícení výtečné.
Je zde také 2D pohled pro lepší orientaci.
Plocha s intenzitou 85-100% zabírá dobrých 71,4%. Ono tmavší podsvícení v dolní části obrazovky není až tolik na překážku.