Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Megatest chladičů: testy a vyhodnocení

26.8.2004, Zdeněk Kabát, recenze
Megatest chladičů: testy a vyhodnocení
Po třech rozsáhlých článcích s popisy přichází ještě rozsáhlejší článek s vyhodnocením megatestu chladičů pro platformy Pentium 4 a Athlon 64. Na následujících stránkách naleznete srovnání parametrů, grafy s průběhy teplot, zhodnocení hluku a nakonec samozřejmě vítěze testu - nejúčinnější a nejvýhodnější chladič.
Nexus PHT-3600 SkiveTek


Obr. 8, 9 - Chladiče Nexus a Primecooler
Klikněte pro zvětšení

Od společnosti Nexus jsme otestovali verzi s pasivem typu SkiveTek a tichým větrákem. Tato neznámá společnost poměrně překvapila hlavně v testu pro Athlon 64, ale nejdříve se podívejme na verzi PHT-3600.


Graf 5 - Nexus PHT-3600 SkiveTek

Tento chladič Nexus dosáhl o chlup lepšího výsledku než Cooler Master DI4 a i v hlučnosti je na tom podobně. Nejvyšší teplota se pohybuje kolem 58 °C, teplota v klidu je solidních 36 °C. Nástup křivky není tak prudký.

Primecooler PC-CW7TB/825 SuperSilent

Chladič Primecooler PC-CW7TB/825 je z dílny Titanu, jen je prodávaný pod jiným brandem. Jedná se o chladič s měděnou základnou, na které se přiklapne aktivní část s poměrně slušným a hlavně tichým větrákem. Ovšem překvapením pro mě byl poměrně špatný výkon v testu, posuďte sami:


Graf 6 - Primecooler PC-CW7TB/825 SuperSilent

Nejen že nástup teploty je velmi strmý, ale navíc se nezastaví dříve než na 66 °C. Těžko říci, jestli je to špatně dosedající základnou nebo chybou větráku, ale výsledek je to opravdu nic moc.

Titan TTC-W5TB


Obr. 10, 11 - Chladiče Titan a Intel BOX
Klikněte pro zvětšení

Dalším chladičem z dílny Titanu, tentokrát pod svou vlastní značkou, je W5TB. Jde o ten nejobyčejnější chladič v testu s prostou hliníkovou základnou, který ale běží na hodně vysokých otáčkách. Při 3500rpm není zrovna nejtišší a ani nenadchne ani chlazením.


Graf 7 - Titan TTC-W5TB

Originální chladič Intel (BOX)

Chladič Intel BOX dodávaný k rychlejším Pentiím 4 má masivní radiální pasiv s měděným jádrem, což ho předurčuje k nízkým teplotám. Bohužel není větrák zrovna tichý, naopak dělá poměrně velký hluk. Níže zaznamenaný zvuk sice vypadá nevinně, ale ve skutečnosti jsou vibrace tím hlavním rušitelem.


Graf 8 - Intel BOX

Jak vidíte, teploty jsou velmi dobré a chladič se téměř ustálil na 52 °C. Bohužel jen za oběť vysokého hluku.

Chladič
idle
burn
ot./min
hluk
Ikona Odkaz na databázi
Nexus PHT-3600 SkiveTek
36 °C
58 °C
2400
3/10
Primecooler PC-CW7TB/825
38 °C
66 °C
2200
3/10
Titan TTC-W5TB
37 °C
59 °C
3500
6/10
Originální chladič Intel
34 °C
53 °C
x
5/10

Jak Nexus, tak Primecooler patří stále ještě mezi obstojně tiché chladiče. Je slyšet spíše proudění vzduchu než samotný větrák. Titan je už jiný případ, na 3500 ot./min snad ani tichý být nemůže.