Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Megatest sestav: FOX Cult-X

2.12.2004, Igor Viduna, recenze
Megatest sestav: FOX Cult-X
Sestava Fox X-Ray patří v našem testu k nejvýkonnějším a nejlépe vypadajícím. Za svůj výkon vděčí kromě výkonného hardwaru, jako je AMD Athlon 64 3000+ pro Socket 939 či GeForce 6800, také (a to zejména) dobrému vyladění a nastavení všech komponent.
Kapitoly článku:
  1. Megatest sestav: FOX Cult-X
  2. Pohled do nitra
  3. Výsledky testů a závěr
Sestava Fox Cult-X patří v našem testu, jako již tradičně, k nejvýkonnějším a také nejlépe vypadajícím. Za svůj brutální výkon vděčí kromě výkonného hardwaru jako je AMD Athlon 64 3000+ pro Socket 939 či GeForce 6800 také (a to zejména) dobrému vyladění a nastavení všech komponent. Velmi důležitou úlohu zde pak jistě sehrává přetaktovaná grafická karta, která je však vybavena speciálním chlazením, jež se od toho "továrního" značně liší... A ač s taktováním "hotových" sestav nesouhlasíme, musíme říci, že jde o velmi profesionální práci, která na nás udělala velmi dobrý dojem! Vyzvednout též musíme, že i přes to všechno je sestava až nečekaně tichá!



Obr.01 - Foto sestavy FOX
Pro zvětšení klikněte myší

Bližší pohled na case

U počítačů značky FOX jsme zvyklí již poměrně dlouho na stejný typ casu, který navenek (i vnitřek :-) působí velmi kvalitně. A díky své "celoplechovosti" budí dojem opravdu solidní práce. Jednoduše musíme říci, že se nám case velmi líbí. A to nejen díky jeho povedenému a elegantnímu designu, ale též i díky továrnímu zpracování. Sestava FOX jako jediná nedisponuje jak čtečkou paměťových karet, tak disketovou mechanikou. A to nám trošku vadilo, protože uživatel je tak odkázán pouze na "cédéčka", DVD či flash disky. I když jistě budete mít pravdu, řeknete-li, že právě tato tři média patří k těm nejpoužívanějším. Ale vzhledem k parametrům testu tuto skutečnost již v závěru neoznačíme jako mínus. (Byť takové malé tam je... :-)

Dobře jsou zde vidět i čelní USB a FireWire porty, které jsou i včetně těch audio plně funkční. Kladně hodnotíme i jejich snadnou dostupnost.



Obr.02 - Čelní foto sestavy Fox

Nyní vám ukážeme detail osvětleného displeje, který zobrazuje teploty a též reguluje otáčky až čtyřech ventilátorů. Zde jsme však využili pouze tři, protože procesor panel nevyužije. U grafické karty pak fungovala pouze regulace otáček ventilátoru, protože díky absenci potřebného čidla nebyl panel schopen rozpoznat jeho rychlost. Regulace ale fungovala na jedničku, takže tuto drobnou chybu tolerujeme. U teplot pak opět platí, že budou ve skutečnosti vyšší, než-li ukazuje displej, protože teplotní sondu nemůžete přilepit přímo na jádro grafické karty či procesoru! Jediné, co bychom celému řešení vytkli je jeho složitost na ovládání, které se budete muset chvíli učit...



Obr.03 - Detail informačního panelu

Case ale není zajímavá pouze zepředu, protože na zadní straně také nalezneme jednu zajímavost. Klasickou plechovou plochou mřížku s ostrými hranami, která může prouděním vzduchu vydávat různé nelibé zvuky, technici Foxu vyřízli a nahradili drátovanou. Všimněte si také umělého "věnce" kolem krajů, který kryje a zaobluje hrany i zde.



Obr.04 - Detail mřížky

Co se vnitřního uspořádání týče, nemáme zde nejmenších výhrad, protože je opět na nejlepší možné úrovni. Takže v casu je dostatek prostoru pro dobré proudění vzduchu, o které se stará několik ventilátorů. Velkou zajímavostí je zde pasivní chladič procesoru, který pracuje na principu heat-pipe, což znamená že teplo je odváděno chladícím médiem pryč do velkého těla chladiče, kde má dostatek místa pro "vyzáření". Chladič je pak ochlazován proudícím vzduchem, jež je na jedné straně natahován v oblasti disku a na druhé foukán ven přídavným větráním a 350 W zdrojem s tichým 12 cm ventilátorem.

Co nám ale vadilo je "hloupé" rozvržení desky, která je vymyšlena tak, že při dual-channel zapojení jsou oba moduly těsně u sebe, místo klasického modelu "ob jedno". To pak bude mít jistě velmi negativní důsledky v podobě vyššího zahřívání paměťových modulů, než-li by bylo nutné... Za to však výrobce sestavy nemůže.



Obr.05 - Pohled do nitra
Pro zvětšení klikněte myší

Nyní vám ukážeme ještě jednou detail oblasti procesoru, abyste si mohli chladič prohlédnout i z jiné perspektivy a přesvědčili se, že je zde opravdu dost místa i aktivních prvků pro zabezpečení dobrého proudění vzduchu. A to je opravdu skutečnost, protože procesor byl opravdu velmi chladný, což nám ukázalo efektivnost tohoto řešení.


Obr.06 - Pohled do nitra číslo dvě

Nyní vám ještě ukážeme detail umístění pevného disku, který leží přímo v proudu studeného vzduchu foukaného dovnitř tichým 8 cm ventilátorem. Můžete si též všimnout, že je zde místo i na druhý disk, který též nebude o "chladivý vánek" ochuzen. Přidání druhého disku do RAIDu tak vůbec nic nebrání!



Obr.07 - Detail pevného disku

Poslední věcí, na kterou nesmíme zapomenout je foto modře podvícené průhledné boční strany s logem FOX. Pokud by vám pak toto světlo vadilo, není žádný problém jej vypnout - stačí odpojit obyčejný "větrákový" konektor přímo na desce. Nám se to ale líbí... :-)



Obr.08 - Sviť Foxíčku, sviť! :-)

Zadní strana PC

Pohled na zadní stranu už jenom potvrzuje to, čeho jsme si všimli již dříve - sestava nebude žádné ořezávátko! A to zejména díky dvěma síťovým výstupům RJ45, WiFi či osmi kanálové zvukové kartě. Dále zde nalezneme dva PS2, jeden sériový a paralelní port, čtyři USB a jeden FireWire (tedy spolu s čelní již druhý), koaxiální i optický SPDIF-Out a pět "jacků" pro zvukovou kartu. U grafické karty pak můžete vidět mřížku aktivního chlazení, která slouží jako zdroj chladného vzduchu. Poslední věcí je D-Bracket s indikačními diodami a dvěma USB porty, kterých na povrchu PC nalezneme celkem osm.



Obr.09 - Pohled na zadní stranu