Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

MIO A501: navigátor do každé kabelky

3.10.2007, Pavel Bureš, recenze
MIO A501: navigátor do každé kabelky
Když se objeví nový kapesní počítač se značkou MIO, zvedne se vlna zájmu. Po důkladném zkoumání zjistíte, že přístroj má něco do sebe. Poslední počinem je model A501, jež zaujme malými rozměry, dlouhou výdrží a přítomností GPS přijímače.

Satelitní navigace


Komunikátor Mio A501 je vybaven GPS přijímačem s čipem Sirf Star III. Ten zajišťuje velmi přesné určení polohy. Po absolvování našich základních testů můžeme Mio jako navigační zařízení do automobilu i pro turistické účely doporučit. K určení polohy potřebovalo Mio průměrně 50 sekund, v zastavěných oblastech i několik minut, což je stále dobrý výsledek. Citlivost na signál je o něco větší než v případě konkurenčních zařízení, během testování se pohybovala v rozmezí 43 – 47 db v případě ničím nezakrytého výhledu na oblohu.


Síla signálu

Ani spolupráce s navigačními programy iGo a Smartmaps nedělala Miu problémy. U iGo nemusí uživatelé nic nastavovat, stačí použít vyhledávání a program najde, na kterém portu GPS přijímač komunikuje.


Mio A501 – Ano či ne?


Jedním z faktorů, které ovlivňují výběr kapesního počítače, jsou rozměry zařízení. Mio A501 se řadí mezi menší komunikátory, rozdíl ve velikosti je obzvláště patrní při srovnání např. s MDA III. Navzdory malým rozměrům se přístroj docela dobře používá, potíže mohou mít jen uživatelé s větší rukou, těm bychom tento komunikátor nedoporučili. Mio si dokážeme představit také v kabelkách příslušnic něžného pohlaví. Nejedná se sice o žádný designový skvost, ale ostudu vám komunikátor neudělá a zabere jen o něco málo místa než např. oční stíny.

Pokud preferujete jemnější písmo, udělá vám Mio radost, neboť displej s obvyklým rozlišením 320 x 240 pixelů má úhlopříčku jen 69 mm. Na druhou stranu, uživatelé s horším zrakem si budou muset nejspíš velikost písma zvětšit.

Za pochválení stojí softwarová výbava, která je nadstandardní. V komunikátoru naleznete nainstalovanou oblíbenou hru sudoku, dále převodník jednotek a program informující o čase ve světových metropolích. Užitečná je také aplikace Baterka, která rozsvítí LED diodu na zadní části přístroje, takže si můžete posvítit např. při odemykání dveří za tmy.



Citlivost na signál je podprůměrná. Jestliže nevytáhnete z velkého města paty jak je rok dlouhý, může vám to být jedno. Pokud jste však alespoň občas na vesnici, kde bývá většinou horší pokrytí, raději si Mio před nákupem vyzkoušejte. Na to, kolik čárek vidíte na displeji, se nelze moc spoléhat a samozřejmě nemusí platit, že pokud váš stávající telefon při dvou čárkách přenáší hlas korektně, tak Mio či jiný přístroj na tom bude stejně.

Výdrž komunikátoru nás mile překvapila. Přístroj jsme museli nabíjet každý druhý den, přičemž jsme často využívali datové přenosy, které jsou na energii náročné. Při běžném používání, tj. několik SMS a telefonátů za den + občasné brouzdání na webu vám Mio vydrží až tři dny.

Dvoumegapixelový fotoaparát produkuje sice docela kvalitní snímky (na poměry kapesních počítačů), ale nahradit rodinný fotoaparát stále ještě nedokáže. Barevné podání je podprůměrné, dynamický rozsah není příliš veliký, takže alespoň základní úpravy v grafickém editoru vás neminou i tehdy, pokud nechcete snímky pořízené Miem tisknout.

Během více jak týdenního testování si nás komunikátor Mio A501 získal svými rozměry, kvalitou zpracování, výdrží a citlivostí GPS přijímače. Negativně hodnotíme nízký počet ovládacích tlačítek a nekonzistentní podsvícení, o kterém jsme se zmínili v první části recenze.


Mio A501 do testu zapůjčila společnost Elko Trading, děkujeme.

Cena komunikátoru v době psaní recenze: 11 169 Kč včetně DPH