MS Touch Mouse: Windows 7 multidotykově
22.7.2011, Jan Vítek, recenze
Microsoft si na toto léto připravil novou počítačovou myš Touch Mouse, která disponuje multidotykovou ovládací plochou, díky čemuž můžeme mluvit o podobnosti s Magic Mouse od Apple. Jejich srovnání však není namístě, zato podrobné prozkoumání Touch Mouse ano.
Kapitoly článku:
- MS Touch Mouse: Windows 7 multidotykově
- Zkušenosti z provozu a závěr
Zkušenosti z provozu
Myška po zapojení transmitteru do volného USB slotu v počítači se dokáže sama přihlásit, operační systém (v našem případě Windows 7 64bit) ji poté sám nainstaloval, ale pak nás už nevyzval k instalaci příslušného softwaru. Za to mohla nejspíše již starší verze IntelliPoint, která novou Touch Mouse nerozeznala. Bylo tedy nutné ze stránek Microsoftu stáhnout novou verzi IntelliPoint 8.15 64-bit for Windows 7. Pro starší operační systémy není obslužný software k dispozici, což souvisí s funkcemi dotykové plochy.
IntelliPoint se klasicky integruje do nastavení myši v systému Windows a jde především o záložky Buttons a Touch. V první můžeme dvěma hlavním tlačítkům přiřadit některou z mnoha nabízených funkcí, což ale není zrovna užitečné, protože je obvykle potřebujeme mít nastavena na výchozí funkce. Nicméně i zde lze vytvářet profily a přiřazovat je specifickým aplikacím a tvořit makra, což je standardní nabídka softwaru IntelliPoint, která jen u této myši není moc užitečná.
Od záložky Touch jsem očekával nastavení dotykové plochy a možnost tvorby vlastních gest, ale bohužel marně. Jediné, co můžeme udělat, je deaktivovat již přednastavené funkce, schovat zobrazení stop (touch trails) dávajících nám zpětnou vazbu, upravit rychlost rolování a zvolit si ovládání funkcí zpět a vpřed pro levý či pravý palec. Že bychom si mohli třeba přiřadit nějaká gesta ke zvoleným aplikacím pro jejich spuštění, na to můžeme zapomenout.
A aby každý dokonale pochopil, jakou funkci mají vybraná gesta, můžeme si v okně hned vedle zobrazit video, které vše názorně ukáže. Co tedy můžeme s dotykovou plochou provádět? Základní je rolování pomocí jednoho prstu, a to i do stran. To se hodí především v internetovém prohlížeči nebo v grafickém editoru a my jsme s touto funkcí neměli problémy ani v Opeře či Photoshopu, i když by pohyb nemusel být ve výsledku tak těžkopádný. Pohyb ve vertikálním a horizontálním směru odděleně je v pořádku, ale pokud se chceme pohybovat šikmo, myš už moc nechápe, co po ní chceme.
Další funkcí je pohyb palce na boku myši, kde směrem dolů se vracíme o stránku zpět a směrem nahoru zase dopředu. Ta funguje celkem spolehlivě, ale od uživatele se očekává, že jeho pohyb palcem bude skutečně plynulý, takže se nám to občas nepovede. Přesně to je hlavní nevýhoda oproti klasickým tlačítkům, kde máme bezpečnou hmatovou i zvukovou odezvu.
Pomocí dvou prstů můžeme pohybem nahoru a dolů minimalizovat/otevřít/maximalizovat okno, takže zde jsou 3 stavy. Otevřené či maximalizované okno pak můžeme pohybem dvou prstů do stran přichytit na pravý či levý okraj obrazovky, aby zabíralo přesně její polovinu. To je ostatně standardní funkce systému Windows 7. Zde nejspíše narazíte na to, že pohybování dvou prstů do stran je daleko těžší než nahoru a dolů. Nakonec máme možnost pohybovat 3 prsty nahoru a dolů, což znamená zobrazení všech otevřených oken jako dlaždic na jedné ploše, respektive zobrazení plochy.
Co se týče použití Touch Mouse jako klasické myši, pak zde naprosto nechápu jednu věc. Osobně jsem zvyklý mít při práci s myší položeny prsty na jejích hlavních tlačítkách a předpokládám, že to tak mají i ostatní uživatelé. Jestliže ovšem budete stejným způsobem pracovat s Touch Mouse, připravte se na jeden problém - nebude fungovat pravé tlačítko. Alespoň do té doby, než zvednete prst z levého (nesmíte se v jeho oblasti ani lehce dotýkat kapacitní vrstvy), na což snad mohli pánové z Microsoftu za ony 2 roky vývoje přijít.
Senzor Bluetrack pracuje tak, jak bychom očekávali, tedy spolehlivě na většině povrchů, pokud nejsou příliš lesklé nebo nejde o sklo. Myš také díky svým dlouhým teflonům dobře klouže po dřevěném stole i pevné podložce CM Storm Weapon of Choice M4 SSK a na dotazovací frekvenci se podíváme nyní.
v CM Storm Test utility byla průměrná dotazovací frekvence kolem 118 Hz
Jediné, co se k ní dá říci, je, že má očekávaných cca 125 Hz, jako i jiné kancelářské myši.
Závěrečné hodnocení
Dotyková myš Touch Mouse má být odpovědí Microsoftu na Apple Magic Mouse, s níž má jistě mnoho podobného (dokonce i cenu). Avšak tyto periferie jsou spojeny s odlišnými platformami, takže si budeme všímat pouze Touch Mouse, které je věnována dnešní recenze. Co se týče jejího fyzického provedení, nelze si stěžovat. Osobně bych pouze namísto lesklých a hladkých boků ocenil pogumované plasty, aby prsty na myši dobře seděly zvláště při provádění vícedotykových gest.
Myš jako taková funguje spolehlivě, má osvědčenou technologii Bluetrack, stabilní spojení s miniaturním USB transmitterem a také má vhodně tvarované tělo pro praváky i leváky, na jehož zarovnané přední ploše jdou s trochou cviku dobře vykreslovat gesta.
K její koupi nás láká především multidotyková plocha, která slibuje pohodlné a rychlé ovládání operačního systému Windows 7. Pro jiný OS totiž Microsoft ani nenabízí vhodnou verzi aplikace IntelliPoint. To můžeme považovat za první nevýhodu. Druhou pak jsou v podstatě nulové možnosti úprav gest, takže si musíme vystačit s nabízenou nabídkou, kde můžeme gesta pouze deaktivovat. A nakonec je tu problém s pravým tlačítkem, které jednoduše nefunguje, pokud máme zároveň položený prst v oblasti levého tlačítka (z pohledu praváka). Osobně jsem tedy od této myši očekával lepší funkčnost, kterou by Microsoft obhájil dvouletý vývoj.
Kvalitní zpracování | Pouze pro Windows 7 (32 i 64bit) |
Dobrá ergonomie pro praváky i leváky | Nabídka gest nelze upravit podle uživatele |
Kvalitní snímač Bluetrack i bezdrátové spojení | Pravé tlačítko nefunguje s prstem uživatele položeným na levém |
Cena v době testování: cca 1500 Kč s DPH |