Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

MSI 945P Platinum - i945P a DDR2 667MHz v praxi

25.7.2005, Karel Polívka, recenze
MSI 945P Platinum - i945P a DDR2 667MHz v praxi
Nedávno Intel uvedl novou rodinu čipových sad pro své procesory (i945P/G a i955X), které mají zahrnutou i podporu dvoujádrových procesorů Pentium D. Prvním předmětem našeho zájmu se stala základní deska MSI 945P Platinum, přičemž se podíváme i na rozdíly mezi paměťmi DDR2 pracujícími na různých frekvencích.
V nepřetaktovaném stavu jsou hodnoty systému následující:


systém při standardních hodnotách s procesorem Pentium 4 EE 3.40 GHz

Postupným zvyšováním frekvence FSB jsme se dostali až k hodnotě 218MHz. Toto nastavení s sebou přinášelo pro desku jisté komplikace, které začaly už na frekvenci 216MHz. Občas proběhl POST bez problémů stejně jako zavádění operačního systému. I zátěžové testy jako například Prime95 nevykazovaly žádné problémy (ani v kombinaci s testem BurnIn, který zatěžuje společně s procesorem i ostatní subsystémy, včetně například grafické karty). Někdy ale zkrátka bez změny jakéhokoli nastavení POST neproběhl (přičemž ještě před nevinným restartem ano) a zůstal vám jen pohled na černou obrazovku. Jako poslední frekvence FSB, kdy se tento problém a naším testovacím procesorem nevyskytoval, lze označit 215MHz. Jelikož se však jedná o čipovou sadu i945P, je zaručen stabilní provoz na standardních hodnotách i modelů s FSB 1066 MHz a tyto problémy se týkají jen přetaktování.


maximální možné stabilní přetaktování s naším procesorem Pentium 4 EE 3.4 GHz

V našem případě použitý procesor sice není na přetaktování zrovna ideální, nicméně jelikož se jedná o ES (Engineering Sample), má odemknutý násobič v rozmezí 12 až 17x. Proto nastavením násobiče na hodnotu 12x je možné eliminovat frekvenční strop z hlediska procesoru a zjistit možnosti základní desky. Bohužel v tomto případě byly dosažené výsledky naprosto shodné se stavem, kdy byl násobič nastaven na standardní hodnotě 17x. To je další důvod, který potvrzuje, že příčinou výše popisovaného chování není frekvenční omezení ze strany procesoru (nehledě na to, že v takovém případě by se to projevovalo rozhodně jiným způsobem).


Softwarová výbava



Instalační menu přiloženého CD vám nabídne k instalaci:
  • Ovladače pro čipovou sadu a všechna přídavná zařízení nalézající se na základní desce
  • MSI Utility: MSI Live Update 3, DigiCell, CoreCenter
  • Microsoft DirectX 9.0c, nTune Utility, Norton Internet Security 2005, Adobe Acrobat Reader
  • MSI Security Utility: PasswordKeeper, SecureDoc, LockBox

CoreCenter

Skloubení utilit PCAlert (monitoring) a FuzzyLogic (softwarový overclocking). Jeho grafické zpracování je patrné z následujícího obrázku. Po zobrazení detailu vám budou veškeré funkce jasné. Jen doplním, že tlačítko s popiskem Auto aktivuje režim, kdy se automaticky zvyšuje hodnota FSB po 1MHz krocích dokud se celý systém nezastaví, což vyřeší jen restart. Po něm se sníží rychlost FSB automaticky asi o 4MHz pod právě zjištěný "bod zlomu".





Nutno ale podotknout, že CoreCenter vytáhne FSB opravdu vysoko a to následné minimální snížení frekvence sice stačí na práci ve Windows, ale takový Prime95 začne pravděpodobně nadávat velice brzy po svém spuštění.

MSI DigiCell

Tato utilita vám poskytne přehled a správu nad všemi ostatními nainstalovanými utilitami MSI. Jednotlivé funkce (respektive odkazy) jsou v menu koncipovány jako jednotlivé buňky (odtud název DigiCell). Pokud se daná utilita v systému nachází, je buňka aktivní a podsvícena. Jak zobrazuje následující obrázek, v našem případě se v systému nacházely: Live Update a Core Center. Pokud jde o evidentně aktivní Power on Agent, tak ta je součástí samotného softwaru DigiCell a jedná se o konfiguraci spouštění aplikací dle vašeho nastavení a naplánování.






Sice instalační menu nenabídlo k instalaci monitorovací utilitu PCAlert4, přesto jsem ji nainstaloval (nejnovější verzi dostupnou na stránkách MSI), avšak po prvním spuštění a spuštění alarmu zase rychle odinstaloval. Zřejmě není zatím zahrnuta podpora pro tuto desku, jelikož byla nesprávně indikována teplota procesoru (viz obrázek níže - 139°C).