Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

MSI Axis 700 Lite: výkon za watt promlouvá

25.4.2007, Jan Vítek, recenze
MSI Axis 700 Lite: výkon za watt promlouvá
Dnes si předvedeme barebone od MSI s názvem Axis 700 Lite. Jde o téměř hotové PC s procesorem VIA C7-M ULV vyznačující se nízkou spotřebou. Hodí se třeba pro zřízení nenáročného serveru, mediální stanice, kde není důležitý výkon, ale rozměry a tichý provoz.

Výkonnostní testy


Je naprosto jasné, že s 1GHz procesorem, 100MHz sběrnicí, integrovaným grafickým jádrem a 256MB paměti tento počítač nebude žádný výkonnostní přeborník. To však nevadí, protože zde nejde o výkon pro nejnovější, nýbrž o dostatek prostředků pro provozování kancelářského PC či malého serveru, nízkou cenu, prostorovou nenáročnost a malou spotřebu/hlučnost. Toto vše dokáže MSI Axis 700 Lite nabídnout, pokud si s ním náležitě pohrajete.

Pro porovnání výkonu se přímo vybízí tři nedávno testované systémy Sumicom založené na procesorech Celeron M 370 (1,5 GHz), Pentium 4 2,53 GHz a Pentium M 1,73 GHz. Ty zákonitě musí procesor VIA C7-M ULV 1 GHz zadupat do země, kde si integrované jádro Intel Extreme Graphics 2 na VIA UniChrome Pro ještě otočí podpatkem. Dnes testovaná sestava měla dále handicap v podobě poloviční operační paměti. Jenomže oproti počítačům Sumicom se MSI Axis 700 Lite vyznačuje třetinovou až čtvrtinovou pořizovací cenou a to ještě nepočítám procesor, který si musíte u oněch třech PC také dokoupit, nebo se spíše poohlédnout o stejně výkonném, ale levnějším řešení.

K otestování Axis 700 Lite jsem si tedy vzal na pomoc stejné benchmarky, které jsem použil i u Sumicom. Jde tedy o tyto aplikace:
  • 3DMark2001 SE
  • 3DMark03
  • Cinebench
  • Kribibench
  • PCMark05
  • ScienceMark

Tyto benchmarky dokázaly otestovat výkon CPU, grafického jádra, pamětí a v podstatě tedy celého systému. Testy pevného disku jsem samozřejmě vynechal, protože ten není součástí základní výbavy a jeho výkon by nebyl relevantní. Soupeřit bude s těmito sestavami:
  • Sumicom P4-855-S - Celeron M 370 (1,5 GHz), Intel Extreme Graphics 2, 512 MB DDR333
  • Sumicom P4-865-B - Pentium 4 (2,53 GHz), Intel Extreme Graphics 2, 512 MB DDR400
  • Sumicom P4-915-S - Pentium M (1,73 GHz), Intel GMA900, 512MB DDR-2 533

Výsledky je nutné brát s rezervou, protože už dle základních specifikací je znatelný značný handicap v podobě nízkého taktu procesoru VIA C7-M - 1 GHz.




Zde začíná MSI Axis 700 Lite na chvostě celého pole a bude tomu tak i ve všech dalších případech, čemuž se nemůžeme divit. Grafickému jádru Intel Graphics Media Accelerator 900 se zde nedokáže postavit zcela nic.






V Cinebench a především v renderování statického obrázku se Axis propadl až na pětinu výkonu nejrychlejšího Sumicomu s procesorem Pentium 4 2,53 GHz.



Test Kribibench ukázal naopak sílu grafického jádra, a tak zde jednoznačně vede Intel GMA900 před ostatními IGP. MSI Axis opět na chvostě.




Stejný trend pokračuje i v testu procesoru a paměťového systému v programu PCMark05.




A nakonec paměťový test v podání ScienceMark a testy šifrování AES. V paměťové části si Axis ani tak špatně nevede, ale šifrování mu trvá cca 4,5x déle než ostatním procesorům.


Teplotní testy


Systém dokáže snímat dvě teploty (CPU, Systém) a případně teploty připojených pevných disků. Předem musím říci, že teploty byly měřeny pomocí aplikace SpeedFAN, která bez problémů detekovala dostupná čidla. Měření probíhalo při okolní teplotě 23°C a důležitou okolností také je, že ventilátor zdroje byl ze základních otáček pomocí zátěžového potenciometru zkrocen na sotva slyšitelnou úroveň tak, že mu v oblasti hluku již slušně konkuroval pevný disk Barracuda 7200.7. Axis 700 Lite se tedy musel spokojit s pouze minimálním chlazením.


Ikona Odkaz na databázi
IDLE
LOAD
CPU
46°C
62°C
System
39°C
42°C
HDD
40°C
44°C

V klidu se teplota procesoru pohybovala na 46 °C, z nichž se v stoprocentní zátěži dokázala dostat až na 62 °C, tedy o plných 16 °C výš. To je však pro tento procesor stále velmi bezpečná hodnota. Systémová teplota se stále držela kolem 40 °C a těžko říci, co tato hodnota reprezentuje. Na základní desce jsem žádné čidlo nenašel, takže jde možná o teplotu northbridge. A nakonec pevný disk měl při relativní nečinnosti 40 °C, z nichž se po intenzivní a dlouhodobé práci zahřál na 44°C.


Přehrávání videa


Před závěrečným hodnocením se ještě podíváme na kvalitu přehrávání videa, kde se utká grafická karta GeForce 7800GTX a grafické jádro VIA UniChrome Pro. V tomto nerovném souboji jsem porovnával přehrávání videa. Šlo o XViD v rozlišení 960 x 528 a bitrate 1931 kbps, které mimochodem naložilo procesor C7 na cca 70 %. Pokud se podíváte na větší verze obrázků, tak v případě VIA UniChrome Pro uvidíte na linkách v pozadí, že jejich vyhlazení není zrovna ideální, stejně tak jako u obličeje. GeForce 7800GTX s tímto problémy nemá.


GeForce 7800GTX - klikněte pro zvětšení -


VIA UniChrome Pro IGP - klikněte pro zvětšení -