Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

MSI CX640: slušná cena i výkon

20.5.2011, Jan Vítek, recenze
MSI CX640: slušná cena i výkon
Pokud máte zájem o nový levný notebook, který má disponovat aspoň trošku slušným výkonem, pak jsou horkým kandidátem nové procesory Core i3 z rodiny Sandy Bridge. Jedním takovým disponuje i MSI CX640, který si dnes vyzkoušíme.

Použitý hardware


Procesor Intel Core i3-2310M pochází z nové rodiny Sandy Bridge, takže od něj můžeme očekávat slušný výkon. Přesto jde ale o model s frekvencí 2,1 GHz, která dnes už není nejvyšší, a navíc není posílena technologií Turbo Boost, takže 2100 MHz je konečná.



Intel Core i3-2310M disponuje dvěma procesorovými jádry a díky podpoře Hyper-threadingu může najednou zpracovávat až čtyři procesová vlákna. K dispozici má dále 3 MB Smart Cache (čili cache třetí úrovně), novou sadu instrukcí AVX, pak samozřejmě podporuje i Enhanced Intel SpeedStep Technology, aby se mohl v klidovém režimu podtaktovat a má dokonce i virtualizační technologii Intel VT-x, ovšem už ne pokročilejší VT-d.



Krom toho tento procesor má ve výbavě grafické jádro Intel GMA HD 3000 s 12 unifikovanými shadery, základní frekvencí 650 MHz a maximální 1100 MHz. Ta sama o sobě ale nebude stačit na výkon grafického čipu NVIDIA GeForce GT 520M s 1 GB vlastní paměti DDR3.



Operační paměť s čipy Nanya má kapacitu 4 GB rozdělenou do dvou modulů DDR3-1333 MHz, které pracují na základní napětí 1,5 V s časováním 9-9-9-24. To je dle čipu SPD téměř jejich maximum.



Grafický výkon tedy dodá nová NVIDIA GeForce GT 520M s celkem 1 GB paměti DDR3, od níž nemůžeme ale čekat vysoký výkon. Spíše to bude něco mezi grafikami GeForce 320M a 330M, ale aspoň nám MSI nenaservírovalo naprostý low-end v podobě GeForce 310M.



GeForce GT 520M bude v tomto notebooku pracovat na 600 MHz (GPU), 1200 MHz (shadery) a 900 MHz (paměti). Takty GPU a shaderů jsou pro tento čip základ, ale aspoň nám MSI nadělilo 128bitovou sběrnici místo 64bitové. Spotřeba tohoto čipu není vysoká, pouze 17 W, takže s chlazením by neměl být velký problém, i když chladič tohoto notebooku nevypadá zrovna mocně.

Pevný disk Hitachi Travelstar 5K500.B (HTS545050B9A300) využívá MSI nejen v tomto notebooku, ovšem že by to byla z hlediska výkonu zrovna dobrá volba, to se říci nedá. Disk má kapacitu 500 GB a jeho zbylé hlavní specifikace jsou jednoduše standardní - rozhraní SATA 3 Gbps, 8MB vyrovnávací paměť a otáčky ploten 5400 RPM.




Instalovaný software


Operační systém Microsoft Windows 7 Home Premium 64bit doplňuje obvyklá snůška doprovodného software, kde figuruje také Norton Internet Security, který si myslí, že má patent na řízení celého počítače. Je totiž schopen neustále zobrazovat upozornění, nebo-li Výstrahu výkonu, kterou zobrazí kdykoliv, když se mu zdá, že nějaká aplikace příliš využívá procesor, paměť, pevný disk a kdo ví co ještě. Takže pozor, abyste náhodou moc nevyužívali svůj koupený hardware, to byste s Nortonem nebyli kamarádi.

Ale už bez ironie. Dále se dočkáme zálohovacího software Norton Online Backup, u nějž se tedy bez placení také moc neobejdeme a stejně tak po pár týdnech bez zaplacení licence moc nevydolujeme ani z kancelářského balíku Microsoft Office 2010.



Pak už nastupuje MSI a její aplikace EasyViewer pro prohlížení obrázků, EasyFace2 pro přihlašování pomocí vašeho velectěného obličeje, pak také TimeStamp pro snadné zálohování a obnovu dat, což je software tvořící tzv. backup zone pro zálohovaná data, ze které si je pak může v případě potřeby vytáhnout. Jedná se však o velmi jednoduchý software, jenž v základním nastavení používá prostor na systémovém oddílu, který si zabírá pomocí několika 2GB souborů s příponou .rit. To ostatně dobře ilustruje, kam vaše zálohy půjdou v případě havárie disku.

Užitečné je pak OSD menu, které se objeví v dolní části obrazovky po stisknutí klávesy Fn. Ukáže nám, co můžeme stisknout dále, abychom se dočkali kýženého výsledku, takže není třeba hledat mezi titěrnými popisky kláves. A samozřejmě máme k dispozici také MSI BurnRecovery pro vypálení zálohy operačního systému.