MSI CX640: slušná cena i výkon
20.5.2011, Jan Vítek, recenze
Pokud máte zájem o nový levný notebook, který má disponovat aspoň trošku slušným výkonem, pak jsou horkým kandidátem nové procesory Core i3 z rodiny Sandy Bridge. Jedním takovým disponuje i MSI CX640, který si dnes vyzkoušíme.
Kapitoly článku:
- MSI CX640: slušná cena i výkon
- Pohled na notebook a jeho zpracování
- Použitý hardware a software
- LCD displej, webkamera, zvuk a ergonomie
- Výkonnostní testy
- Teploty, hlučnost, spotřeba a výdrž na baterie
- Závěrečné hodnocení
LCD displej
MSI nám u tohoto 15,6palcového notebooku nabízí opět etalon dnešních mobilních počítačů úhlopříček 15,6 až 13,3" - TN s rozlišením 1366 x 768, na němž není vůbec nic zajímavé. Také mu už ani v prezentaci nedává žádné speciální označení a ani se nechlubí tím, že nám nabídne nevídaný jas a barvy díky podsvícení pomocí světelných diod, atp.
- pohled zpříma -
Jedná se tedy o displej, na nějž musíme koukat zpříma, nebo možná velmi mírně zespoda, abychom viděli to, co vidět máme. Jako obvykle pak mírné vychýlení ve vertikálním úhlu znamená prudké změny v podání barev. Při pohledu ze stran si musíme dávat pozor leda na to, aby se nám v lesklém displeji nic neodráželo.
- pohled z boku - foceno stejným časem jako pohled zpříma -
Mezi levnějšími notebooky ne často vídaným prvkem pak je automatické nastavení podsvícení pomocí světelného čidla umístěného vedle webkamery. To pracuje spolehlivě a otázkou je pouze to, zda vám bude tato funkce vyhovovat, nebo ne. Kdyžtak není problém ji vypnout.
- pohled zespoda -
Webkamera
O obsluhu webkamery se u notebooků MSI obvykle stará software WebCam Companion 3 od ArcSoft, ovšem na ten se zde zapomnělo, a tak jsme vzali zavděk softwarem Simple Camera.
U minule testovaného notebooku MSI CR650 byla webkamera skutečně špatná, tedy především pomalá. Nyní je to již z hlediska obnovovací frekvence o něco lepší, ale přesto integrovaná webkamera potřebuje velmi světlou místnost k tomu, aby byly zachycené pohyby nerozmazané. Dobře ale už pracuje se světlem, takže obraz je vyvážený a ani v kontrastních scénách nejsou najednou přesvícené a tmavé oblasti. Zpoždění obrazu není moc citelné, ovšem kresba by mohla být lepší.
Webkamera tedy není v tomto případě žádný zázrak, ale svůj účel splní.
Zvukový systém
Dvojice reproduktorů nad klávesnicí je označena slovem hi-end a i když nemají šanci konkurovat ani těm nejlevnějším aktivním "bedýnkám" k PC, ve své kategorii integrovaných reproduktorů v noteboocích patří zcela jistě mezi to lepší. Občas zahrají i tak, že byste to do nich neřekli, ovšem to jen potvrzuje fakt, že mají nevyvážený zvuk, který je dobrý jen v některých frekvencích a zdaleka nezvládnou celé spektrum. To se občas projevilo i tak, že se zvuk v některých pasážích zesílil a pročistil, až jsem se párkrát lekl.
Kvalita zvuku i jeho hlasitost tedy slyšitelně kolísá, ovšem jeho plastový nádech zůstává, a to především ve vokálech, kdy interpreti znějí, jako by na vás mluvili skrz trubku. Hlasitost zvuku však bude postačovat na sledování videa, takže dialogům budete rozumět, což je u tohoto řešení to hlavní.
Ergonomie
Hledisko ergonomie zmiňuje i společnost MSI ve své prezentaci na webových stránkách. Notebook prý schválně uzpůsobila tak, aby pravoruké uživatele nic neomezovalo v pohybu s myší vedle notebooku a i když je to znát, neznamená to, že by tím CX640 byl nějak výjimečný. Leváci se zase musí připravit na to, že jejich ruku s myší bude na levé straně ohřívat výdech chlazení a také přítomnost obrazových rozhraní D-Sub a HDMI není zrovna příhodná.
Co se týče displeje, ten lze odklopit do úhlu 135 stupňů, což bude stačit na běžné použití na stole. Ostatně pro vyloženě mobilní použití se tento notebook ani nehodí.
Typ klávesnice tohoto notebooku bychom také již mohli uhádnout poslepu. Jde o chiclet s rovnými klávesami a numerickým blokem. Opět mi u ní chybí lepší hmatové oddělení hlavního bloku od numerických kláves, ale aspoň je zde jasná linie, takže šipky nezasahují do "sousedství" a mají kolem sebe prostor, díky němuž jdou dobře nahmatat.