Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

MSI FX600: domácí všeuměl

25.11.2010, Jan Vítek, recenze
MSI FX600: domácí všeuměl
Notebook FX600 od společnosti MSI se dá považovat jako zástupce široké skupiny přenosných počítačů, které jsou určeny pro běžné uživatele. Ti jistě ocení multimediální výbavu, dostatečný výkon pro nenáročné 3D hry, a mohou si ho pořídit místo starého desktopu.

Použitý hardware


Procesor Intel Core i5-450M v tomto notebooku má jádro Arrandale vyráběné 32nm procesem (CPU-Z jej nahoře identifikuje nesprávně). Jedná se o model s maximální spotřebou TDP 35 W, která je v této kategorii naprosto běžná. S jeho výkonem bychom v tomto případě rozhodně měli být spokojeni, protože jeho základní frekvence 2400 MHz je díky podpoře Turbo Boost v konfiguraci 2/2 posílena dalšími 266 MHz navíc. To navíc posiluje funkce TDE (Turbo Drive Engine) od MSI, jež však pracuje ne s násobičem, ale základní frekvencí. Notebook přitom musí být zapojen do sítě.



Konfigurace Turbo Boost 2/2 znamená, že při zátěži jednoho i obou procesorových jader bude frekvence navýšena o 2x 133 MHz na výsledných 2660 MHz (20 x 133 MHz). To jsme si vyzkoušeli zátěží obou jader s využitím Hyper Threadingu pomocí Prime95 a lze říci, že Turbo Boost v tomto případě pracuje tak, jak má. Funkce TDE pak trvale ponechá násobič na 20 a zvedne základní frekvenci ze 133 MHz na 137 MHz, takže procesor se přetaktuje na 2740 MHz. To však znamená pouze 80 MHz navíc a to je oproti starším modelům MSI s procesory Core 2 Duo velmi slabé.

Procesor má ještě k dispozici 32 kB instrukční i datové L1 cache pro každé jádro, 256 kB L2 cache také pro každé jádro a nakonec ještě 3 MB sdílené L3 cache.



Dále se krátce mrkneme na stránku CPU-Z o základní desce, kde se dozvíme o použité čipové sadě HM55 identifikované jako southbridge. On to v podstatě již southbridge je, protože všechny důležité funkce northbridge převzal již procesor. Na co ale lze ještě poukázat, je šířka sběrnice PCI Express. Grafická karta NVIDIA GeForce GT 325M používá pouze jednu linku, ovšem to by při jejím výkonu nemělo výrazně vadit.



Záložka memory zůstala kromě detekce 4096 MB paměti šedá, takže se rovnou podíváme na SPD. Jde o klasické moduly DDR3-1066 MHz značky ASint Technology. I na ty se samozřejmě při zapnutí TDE vztahuje zvýšení pracovní frekvence, neboť ta vychází ze základních 133 MHz. S násobičem 4x a 137 MHz tak jejich DDR frekvence činí 1096 MHz oproti základním 1066 MHz, což stejně jako v případě procesoru není žádné terno.



Grafická karta NVIDIA GeForce GT 325M by měla poskytnout slušný výkon i pro 3D hry se svými 48 unifikovanými shadery a 8 jednotkami ROP. Jádro GT216 je stejné jako u GeForce 330M s rozdílem výrazně nižších taktů GPU, shaderů i pamětí a podporuje API DirectX 10.1 a Shader Model 4.1.

Jeho paměti DDR3 mají kapacitu 1024 MB a jsou na frekvenci 700 MHz připojené pomocí 128bitového rozhraní. GPU má dle GPU-Z pracovat na frekvenci 450 MHz a jeho shadery na 990 MHz. A ač to GPU-Z na screenshotu neukazuje, grafika se dokáže výrazně podtaktovat na 135 MHz pro jádro, 270 MHz pro shadery a 135 MHz pro paměti. To přispěje k dalším úsporám energie. Podporována je architektura CUDA, což se dozvíme ze samolepky na notebooku (GPU-Z to nepotvrzuje), ale už ne PhysX. Pro šetření energií se ale dočkáme také NVIDIA Optimus, takže CPU-Z i GPU-Z nám dá zcela správně na výběr mezi GeForce a integrovaným Intel GMA HD, které zůstává aktivní.

Nakonec se krátce zastavíme u pevného disku Western Digital WD5000BEVT-22A0RT0 ze série Scorpio Blue s kapacitou 500 GB, 5400 RPM, 8 MB cache a rozhraním SATA 3 Gbps.


Instalovaný software


Jako operační systém tomuto notebooku vévodí Microsoft Windows 7 Home Premium 64bit, který je ještě střízlivě doplněn o další software. Z toho se nejvíce ozývá bezpečnostní software Norton Internet Security, který se nás snaží přesvědčit o své nepostradatelnosti a přitom mu sekunduje Norton Online Backup pro zálohování na online servery. Zálohu systému si na DVD vytvoříme pomocí utility MSI BurnRecovery a do obyčejné výbavy patří také zkušební verze Microsoft Office 2007.

Pak můžeme využí balík softwaru ArcSoft Print Creations, díky němuž si snadno vytiskneme plakáty, fotoalbum, brožurky, letáky, apod. O další nálož se postarala společnost MAGIX a její Music Maker 16, Photo Manager 9, Screenshare, Speed Burn a Video Easy SE. Nakonec tu jsou už jen obslužné aplikace a utility pro různé funkce MSI.

Z nich si vypíchneme "Exkluzivní" Cinema Pro Technology, pro niž má FX600 vyhrazeno celé tlačítko a jež má poskytnout podmínky pro ten nejlepší audiovizuální zážitek při sledování filmů. Po jeho stisku potvrzeném logem objevivším se na obrazovce se jednak zapne Windows Media Player a pak se zvedne úroveň jasu LCD. To je však vše, co jsem pozoroval. Dle stránek MSI se má ještě vylepšit podání basů, ale pokud se něco takového stane (při nejlepší snaze jsem nepoznal rozdíl), tak to bude stejně jen prostřednictvím úpravy ekvalizéru. Dle mého zjištění se tedy exkluzivní technologie Cinema Pro skládá ze spuštění přehrávače multimédií a úpravy jasu obrazovky, takže zdaleka nejzajímavější na ní je, že má vyhrazeno vlastní tlačítko.