MSI FX600: domácí všeuměl
25.11.2010, Jan Vítek, recenze
Notebook FX600 od společnosti MSI se dá považovat jako zástupce široké skupiny přenosných počítačů, které jsou určeny pro běžné uživatele. Ti jistě ocení multimediální výbavu, dostatečný výkon pro nenáročné 3D hry, a mohou si ho pořídit místo starého desktopu.
Kapitoly článku:
- MSI FX600: domácí všeuměl
- Pohled na notebook a jeho zpracování
- Použitý hardware a software
- LCD displej, webkamera, zvuk a ergonomie
- Výkonnostní testy
- Teploty, hlučnost, spotřeba a výdrž na baterie
- Závěrečné hodnocení
LCD displej
MSI nám u tohoto 15,6palcového notebooku poskytne bežnou kombinaci lesklého povrchu, podsvícení pomocí LED a rozlišení pouze 1366 x 768. Jak už jsem psal na začátku, tak tato kombinace je dnes velmi široce rozšířena, že je těžké si u 15" notebooků vybrat, pokud máme jiné nároky.
- pohled zpříma -
MSI FX600 má díky LED podsvícení dobré podání bílé barvy a jas jeho obrazovky je naprosto dostatečný. Na druhou stranu jsou jeho barvy mdlé a to platí především pro zelenou, na jejíž úkor se až moc roztahuje světle modrá. Ale ani červená nebo žlutá barva není příliš výrazná. Tyto barvy základního spektra RGB však u displejů TN zesilují při pohledu zespoda, až naprosto převládnou, takže se obraz zdá sytější, přirozenější a zkrátka lepší, pokud se na něj koukáme mírně zespoda. Nesmíme to ale přehnat, protože pak se především u filmů začne invertovat černá v bílou.
- pohled z boku - foceno stejným časem jako pohled zpříma -
Lesklý povrch má za následek znatelný pokles kontrastu při pohledu z boku, odkud se barvy samotné jeví také jako přirozenější, jenomže onen nižší kontrast tuto výhodu spolehlivě vyruší.
- pohled zespoda -
Displej tedy mohl být u tohoto notebooku rozhodně lepší se sytějšími barvami, které by více odpovídaly skutečnosti. Takto jej nemůžeme hodnotit vyloženě kladně, ale přijmout jej jako nutné zlo (čti "dnešní standard").
Webkamera
O obsluhu webkamery se postará software WebCam Companion od ArcSoft. Ten nabízí všechny obvyklé funkce, takže krom focení a natáčení videa si můžeme na ctěný obličej připlácnou virtuální masku, zasadit se do virtuálního prostředí a editovat zachycené materiály.
Webkameru je nutné před použitím nejdříve zapnout, a to kombinací kláves Fn + F6. Její obraz je i při nízkém osvícení ostrý a jeho barvy odpovídají skutečnosti. Navíc i při vyšším rozlišení (1280 x 720) se sám o sobě příliš nezpomaluje. Na druhou stranu je obnovovací frekvence vedle kvality obrazu odsunuta až na druhou kolej, takže i z méně rychlých pohybů se stanou šmouhy. Výrobce si ale musel vybrat to, či ono zlo a dle mého názoru si vybral dobře. Webkameru tedy považujme za kvalitní.
Zvukový systém
Zvuk notebooku MSI FX600 tvořený čtyřmi reproduktory (dva nad klávesnicí, dva v přední hraně zespoda) a systémem THX TruStudio Pro+ je bezesporu výhodou. Ve srovnání s jinými notebooky, které na kvalitu zvuku nekladou tak velký důraz, poskytuje tento model silný zvuk, jenž není úplně plochý, takže v něm rozeznáme i výšky a basy.
Na druhou stranu se tento zvuk často projevoval se silným zkreslením a "plastovým" tleskavým zvukem, pokud se jej mám pokusit popsat slovy. Z malinkých reproduktorů umístěných v těle notebooku zkrátka nelze vyloudit čistý zvuk, který by konkuroval samostatné reprosoustavě, to je naprosto jasné. Na druhou stranu je jeho kvalita rozhodně nadprůměrná, a tak můžeme MSI pochválit.
Ergonomie
Tento notebook není určen na cesty, ale spíše jako slabší náhrada stolního počítače, která se může občas sbalit a odnést s sebou. Poslouží především pro běžnou kancelářskou práci, multimédia či občasné hraní her, takže příliš nevadí, že displej nelze více sklopit (maximální úhel je 135°) a že notebook není zrovna lehký ani tenký.
Nejvíce času tedy bude trůnit na stole. Jeho porty na pravé straně nám pak v rozmachu ruky s myší vadit nebudou, ale na druhé straně je situace odlišná, protože hned vepředu máme audio konektory, dva ze tří USB a také HDMI. Pokud nám ale k životu stačí notebook se zapojenou myší, tak nebude vadit ani to.
Klávesnice chiclet s hranatými klávesami je zpracována dobře, tedy až na rozložení. To je ostatně problém snad všech notebooků této velikosti, které mají i numerickou část. Kvůli ní pak nezbývá dost místa na lepší rozložení kláves tak, abychom je mohli snadno nahmátnout i poslepu. I když cvikem se dá naučit cokoliv.
Touchpad se mi také příliš nezamlouval a kromě lesklého povrchu s výstupky bych přeci jen více ocenil klasický matný povrch. Kolébkové zpracování tlačítek pak už začínám nenávidět.