Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

MSI FX600: domácí všeuměl

25.11.2010, Jan Vítek, recenze
MSI FX600: domácí všeuměl
Notebook FX600 od společnosti MSI se dá považovat jako zástupce široké skupiny přenosných počítačů, které jsou určeny pro běžné uživatele. Ti jistě ocení multimediální výbavu, dostatečný výkon pro nenáročné 3D hry, a mohou si ho pořídit místo starého desktopu.

Teploty a hlučnost


Nyní se podrobněji zaměříme na teploty různých částí notebooku a také jeho hlučnost. S ní na tom FX600 není úplně nejlépe. Jeho výkon není zrovna nejnižší a přesto notebook není vybaven velkým chladičem, a tak musí tento nedostatek dohánět vyššími otáčkami ventilátoru. V klidu je tedy jeho hlučnost ještě celkem nízká, neboť procesory Intel Core mají tehdy jen nízkou spotřebu a NVIDIA Optimus vypíná grafický čip GeForce GT 325M, ovšem v zátěži se notebook ozve silným hučením.

Teploty byly měřeny ve 20°C okolním prostředí s použitím aplikací Core Temp, Speedfan a GPU-Z pro měření a Prime95, Furmark a PCMark pro zajištění zátěže. A zvláště při zátěži procesoru a grafiky jsme tento notebook nešetřili, protože tehdy jedno procesorové jádro a GPU vytížil Furmark a o druhé jádro se postaral Prime95. Vytížení celého systému na maximum přineslo vysokou teplotu procesoru, která něměla daleko do maxima 105 °C. Na druhou stranu grafický čip měl v maximu pouze 65 °C, za což pravděpodobně mohou jeho nízké takty, kvůli nimž podává při porovnání s GeForce GT 330M velmi znatelně nižší výkon.

Ikona Odkaz na databázi
IDLE
LOAD
CPU
35 °C
90 °C
GPU
43 °C
65 °C
HDD
34 °C
42 °C

Podívejme se nyní tedy na dva obrázky znázorňující povrchové teploty v klidu (modře) a v zátěži (červeně). Ty byly měřeny jednak na displeji, klávesnici (levé a pravé straně), vedle touchpadu v místech pro položení zápěstí, u výdechu chlazení...


Modrá = v klidu, červená = při zátěži

...a nakonec na spodní straně notebooku. V teplotách šasi bych neviděl problém. Výrazněji se zahřívá pouze spodní část u chlazení, avšak notebook stejně není určen pro mobilní využití. Důležité je, že se nezahřívá klávesnice ani místa pro odložení zápěstí při psaní.


Modrá = v klidu, červená = při zátěži


Spotřeba a výdrž na baterie


Nakonec se zaměříme na to, kolik si notebook při různém zatížení vezme šťávy a také jak dlouho nám vydrží na šestičlánkovou baterii typu Li-Ion s kapacitou 64,38 Wh (5800 mAh / 11,1 V). Tato kapacita je mezi dnešními notebooky spíše nadprůměrná, a tak můžeme očekávat rovněž nadprůměrnou výdrž, k níž by měla přispět také technologie NVIDIA Optimus.

Ikona Odkaz na databázi
IDLE
LOAD
Výdrž
3:50
1:40
Spotřeba
17,5 W
45 W

Bohužel však je spotřeba v klidu (aktivován byl úsporný režim) příliš vysoká na to, abychom mohli docílit opravdu nadprůměrné výdrže na baterie. Ta je tak pouze lehce nadprůměrná, tedy téměř 4 hodiny. V zátěži grafiky a jednoho jádra procesoru se pak pohybuje kolem hodiny a 40 minut, přičemž ale notebook nedosahuje stejného výkonu v porovnání s tím, když je zapojen adaptér.



Podívejme se ještě na graf spotřeby. Ten ukazuje v zátěži rovněž spotřebu při zapnutém Furmark, takže nejde o opravdové maximum. To je při vytížení všech jader, grafiky a zapnuté funkci Turbo Drive Engine téměř 80 W, na což ještě dodávaný 90W adaptér stačí.


- spotřeba ve Furmark -