Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

MSI GX623: stará škola

20.5.2010, Jan Vítek, recenze
MSI GX623: stará škola
Označení stará škola není pro nový notebook asi nejpřívětivější, avšak zde sedí hned z několika důvodů. Jedním z nich je zpracování, kde téměř kompletně chybí lesklé plasty a také poměr stran obrazovky 16:10. Více se tento herní notebook představí v recenzi.

Použitý hardware


Starší generace procesorů, která má však stále co nabídnout, má zde svého zástupce v podobě modelu Intel Core 2 Duo P8400, jehož základní frekvence je 2,26 GHz, na níž ale v tomto notebooku rozhodně nebude pracovat stále. Může za to jednak Enhanced Intel Speedstep Technology (EIST) sloužící pro podtaktování při malém vytížení, ale naopak také tlačítko Turbo od MSI, které procesor jednoduše přetaktuje na 2,62 GHz pomocí zvýšení frekvence sběrnice ze základních 1066 MHz na 1234 MHz, zatímco EIST pracuje s násobičem procesoru.



To znamená, že funkce Turbo má vliv i na takt pamětí, ale o tom až níže. Procesor P8400 je založen na známém 45nm jádru Penryn a disponuje celkem 3 MB L2 cache a 2x 32kB instrukční a stejně tak datové L1 cache. Jeho dvě jádra pak nesdílejí žádnou L3 cache (či dle moderního označení Smart Cache) jako nové Core iX a také nenabízí Hyper-Threading, takže i operační systém vidí procesor jako dvoujádrový.



Čipovou sadu identifikuje CPU-Z správně jako Intel PM45 a ICH-9M na základní desce modelu MS-1651. To je stejné označení desky jako u notebooku MSI GT627, a tak nás ani nepřekvapí, že pro grafickou kartu je vyhrazena plnohodnotná sběrnice PCI Express s šírkou 16 linek.



Zmíněná operační paměť Samsung DDR2-800 (PC2-6400) s kapacitou 2x 2 GB by měla v ideálních podmínkách pracovat právě na 800 MHz DDR, avšak tomu tak zde není právě kvůli funkci přetaktování procesoru. Zvýšení FSB a výslednou vyšší frekvenci by asi už nezvládla, a proto ve výchozím stavu pracuje na 667 MHz s poměrem FSB:DRAM čtyři ku pěti a po zapnutí funkce Turbo se její frekvence zvedne na cca 771 MHz. To se již blíží k ideálním 800 MHz a 30 zbývajícíh MHz už tolik vadit nebude.



A pak další důležitá komponenta - grafická karta ATI Mobility Radeon HD 4670 s 512 MB paměti GDDR3. Postavena je na jádru M96 vyrobeném starším 55nm procesem, jejž v mobilním sektoru již ideálně nahradil 40nm proces. Čip nabídne svých 320 unifikovaných shaderů a také 128bitové připojení k pamětem GDDR3. Grafické jádro zde pracuje v zátěži na 675 MHz a paměti pak na 796 MHz. V klidu se pak karta dokáže podtaktovat na 220 MHz u jádra a 250 MHz u pamětí, čímž také jistě velmi poklesne i teplota a spotřeba. A pokud notebook zatížíme při provozu na baterie, pak čip pracuje v zátěži jen na 300 MHz a paměti zůstanou na svých 250 MHz.



Nakonec se letmo podíváme na pevný disk Seagate Momentus 7200.4 (ST9500420AS) s kapacitou 500 GB, který díky otáčkám 7200 RPM tomuto notebooku jistě ostudu neudělá. Jeho vyrovnávací paměť má kapacitu 16 MB, připojuje se přes rozhraní SATA 3 Gbps a průměrný vyhledávací čas je 11 ms.


Instalovaný software


Nainstalovaný systém FreeDOS neuspokojí nároky žádného uživatele a je zde pouze do počtu, aby se notebook neprodával zcela "softwarově holý". Výběr operačního systému tedy záleží čistě na uživateli a my jsme vybrali dnes obvyklý Windows 7 v 64bitové verzi.

Alespoň že se tedy dočkáme instalačního CD se všemi důležitými ovladači pro Windows XP (32 bit), Windows Vista (32/64 bit) a Windows 7 (32 bit). Pomocí jednoduchého menu se dají potřebné ovladače, které systém nenašel sám, ručně doinstalovat a pak je důležitá utilita System Control Manager nutný pro funkci přetaktování Turbo a vůbec práci ovladacího dotykového panelu a OSD menu. Dále tu je Simple Camera umožňující zachytávat obraz z webové kamery, anglická verze Adobe Reader a také WinRAR, ale to jen do počtu.

Nakonec se můžeme zminit o záložce Security, kde se nachází zkušební verze bezpečnostního balíku Norton Internet Security 2009. To je ze softwarové stránky vše.