MSI GX623: stará škola
20.5.2010, Jan Vítek, recenze
Označení stará škola není pro nový notebook asi nejpřívětivější, avšak zde sedí hned z několika důvodů. Jedním z nich je zpracování, kde téměř kompletně chybí lesklé plasty a také poměr stran obrazovky 16:10. Více se tento herní notebook představí v recenzi.
Kapitoly článku:
- MSI GX623: stará škola
- Pohled na notebook a jeho zpracování
- Použitý hardware a software
- LCD displej, webkamera, zvuk a ergonomie
- Výkonnostní testy
- Teploty, hlučnost, spotřeba a výdrž na baterie
- Závěrečné hodnocení
LCD displej
LCD notebooku o úhlopříčce 15,4 palce má rozlišení 1280 x 800, a tedy poměr stran 16:10. U tohoto modelu se MSI nikde nechlubí, že by využívalo podsvícení pomocí LED, takže asi můžeme očekávat klasické trubice.
Pohled zpříma
Každopádně obraz a jeho barvy by si zasloužily vyšší sytost a osobně jsem zvyklejší také na teplejší spektrum, aby celkově nebyl obraz posunut tak do modra.
Pohled z boku - foceno stejným časem jako pohled zpříma
Pohled zespoda zde přináší klasické zprůměrování barev do třech základních odstínů. U tohoto panelu k tomu dochází samozřejmě také, stejně jako u všech ostatních vyrobených technologií TN+Film. Pohled zboku se pak až tak negativně neprojeví a pouze poklesne jas obrazovky bez znatelnějších změn v barevném podání.
Pohled zespoda
Webkamera
Pro webkameru nám MSI připravilo aplikaci Simple Camera, která se však po nainstalování hlásí jako Camra Recorder a aby toho nebylo málo, v programovém okně je uvedno zase Camera record renderer. Software neumí kromě záznamu videa do AVI v podstatě nic jiného, pouze ještě softwarově zoomovat. Nelze si tedy nastavit ani rozlišení ani nějaké obrazové efekty, pouze obvyklé záležitosti jako sytost, kontrast, jas a další, které jsou ale součástí běžného nastavení všech webkamer.
Wekamera na to, že má rozlišení 2 megapixely, poskytuje poněkud kostrbatý neostrný obraz s nevýraznými barvami (dá se trošku upravit v nastavení), dobře vyvažuje bílou a její obraz má celkem pohotovou odezvu a i v příšeří není jeho odezva z nejpomalejších. Rozhodně je co vylepšovat, ale vyloženě zklamáni také nebudeme.
Zvukový systém
Herní notebook by měl disponovat také lepším zvukovým systémem než běžné modely pro kanceláře, což tento splňuje jen částečně a od MSI GT627 se nijak neliší, takže na jednu stranu má k dispozici hned čtyři audio konektory pro 3,5mm jacky, díky čemuž jej můžeme snadno připojit i k osmikanálové reprosoustavě (nehledě na konektor HDMI).
Na druhou stranu ale sám disponuje dvěma reproduktory umístěnými nad klávesnicí pod stříbrnou mřížku, které ze šedého průměru nijak nevystupují, spíše do něj hluboce zapadají. Jejich zvuk je velmi plochý bez zaznamenatelných bas, takže se dunivých výbuchů ve hrách s jejich pomocí nedočkáme vůbec. Na druhou stranu byl zvuk na nejvyšší hlasitost silný a bez známek nějaké rezonance, takže v tomto ohledu je vše v pořádku. Pokud si budeme přát notebook s lepším zvukem vhodnějším pro hry, pak se musíme poohlédnout po jiných modelech vybavených subwooferem, jichž dnes už není málo (vyrábí je samotné MSI, Toshiba i Lenovo).
Ergonomie
Co se týče rozložení portů a ovládacích prvků, pak je u GT627 situace celkem dobrá. Vepředu nám nebude vadit vůbec nic (pouze tu je infra čidlo pro modely vybavené TV tunerem) a vzadu naopak máme velmi příhodně napájecí konektor a vedle něj obrazové výstupy D-Sub a HDMI. U modelu MSI GT627 jsem si stěžoval na to, že napájecí kabel velmi ochotně vyskakuje, což v tomto případě už nehrozí, protože zde drží pevně.
Na pravé straně je taky vše v pořádku, protože výdech chlazení je posunut až dozadu, takže pravákům nebude ohřívat ruku. Zato vlevo by bylo lepší, kdyby výrobce posunul mechaniku spíše dopředu, protože ta bude samozřejmě téměř stále zavřená a až za ní by mohlo být osamělé USB a audio porty. Samozřejmě ale v notebooku jako celku záleží také na vnitřním rozložení komponent a my si nemůžeme jen tak diktovat, kde bychom chtěli co mít.
Nyní k základně. Osobně nejsem velkým příznivcem dotykových tlačítek, protože ta mají nulovou hmatovou i zvukovou odezvu, a tak se zde musíme spolehnout pouze na podsvícení modrými LED. Ovšem lze o nich také říci, že fungují spolehlivě, takže je nebudete muset zuřivě mačkat, abyste se dočkali výsledku, jako tomu bylo u prvních notebooků s podobným ovládáním. Pouze modré podsvícení těchto tlačítek by nemuselo být tak oslňující.
Klávesnice zde nabízí i numerický blok, což se u 15palcových notebooků v poslední době notně rozšířilo. Výhoda numerických kláves si vyžádala i nezanedbatelné oběti v podobě miniaturního Enteru či zapadných směrových šipek. Takže pokud si myslíte, že směrové šipky najdete jen tak poslepu, tak se moc mýlíte. Ony jednoduše zapadnou do jednolité masy kláves a i hlavní blok je od numerického oddělen pouze nepatrnou přepážkou. Ale především si musím postěžovat, že klávesnice se stejně jako u GT627 prohýbá, což je znatelné zvláště v levé spodní části.
A nakonec je tu pro ovládání celkem velký touchpad zapuštěný pod okolní povrch a trošku tužší tlačítka vykrojená z hliníkového plechu. Poloha touchpadu odpovídá uložení mezerníku a sluší se zde také připomenout, že víko je možné otevřít až do úhlu téměř 180°. To by se leckomu mohlo hodit.