Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

MSI GX623: stará škola

20.5.2010, Jan Vítek, recenze
MSI GX623: stará škola
Označení stará škola není pro nový notebook asi nejpřívětivější, avšak zde sedí hned z několika důvodů. Jedním z nich je zpracování, kde téměř kompletně chybí lesklé plasty a také poměr stran obrazovky 16:10. Více se tento herní notebook představí v recenzi.

Teploty a hlučnost


Nyní se podrobněji zaměříme na teploty různých částí notebooku a také jeho hlučnost. V klidovém režimu se spíše na desce stolu projevoval vysokootáčkový pevný disk. Ten dokáže znatelně rezonovat, pokud je notebook špatně posazen. Chlazení je sice také slyšet, ale rozhodně neruší. V zátěži se ventilátor pochopitelně roztočí o poznání rychleji, ale díky jeho hlubokému hučení není jeho zvuk tak rušivý. I v zátěži se tedy rozhodně dá vedle tohoto notebooku přežít a můžeme mluvit o kultivovaném chodu.

Teploty byly měřeny ve 22°C okolním prostředí s použitím aplikací Core Temp, Speedfan a GPU-Z pro měření a Prime95, Furmark a PCMark pro zajištění zátěže. A zvláště při zátěži procesoru a grafiky jsme tento notebook nešetřili, protože tehdy jedno procesorové jádro a GPU vytížil Furmark a o druhé jádro se postaral Prime95. Procesor byl přitom přetaktovaný. Teploty se vyšplhaly na úrovně uvedené v tabulce a my k nim můžeme říci, že rezerva je dostatečná. Komponenty se tedy chladí dobře.

Ikona Odkaz na databázi
IDLE
LOAD
CPU
37 °C
57 °C
GPU
41 °C
79 °C
HDD
35 °C
45 °C

Podívejme se nyní tedy na dva obrázky znázorňující povrchové teploty v klidu (modře) a v zátěži (červeně). Ty byly měřeny jednak na displeji, klávesnici (levé a pravé straně), vedle touchpadu v místech pro položení zápěstí, u výdechu chlazení...


Modrá = v klidu, červená = při zátěži

...a nakonec na spodní straně notebooku. V tomto ohledu bych se více obával pravé strany notebooku, protože ta se především vespod citelně zahřívá a jeho provoz v zátěži by mohl být krajně nepříjemný a pro muže také krajně nezdravý.


Modrá = v klidu, červená = při zátěži


Spotřeba a výdrž na baterie


Nakonec se zaměříme na to, kolik si notebook při různém zatížení vezme šťávy a také jak dlouho nám vydrží na šestičlánkovou baterii typu Li-Ion s kapacitou 58 Wh (5200 mAh / 11,1 V). Notebook určitě nebude se svou spotřebou zdrženlivý, což se dá odvodit už z použitých komponent a běžná baterie s uvedenou kapacitou jej nebude schopná udržovat na živu po dlouhé hodiny.

Ikona Odkaz na databázi
IDLE
LOAD
Výdrž
2:55
1:10
Spotřeba
26,5 W
78 W

Výsledky ostatně vidíte sami - slabé tři hodinky v klidu, kdy přístroj běžel v absolutním klidu s obrazovkou zpola vysvícenou a se zapnutým rozhraním Wi-Fi a v zátěži pomocí Furmark, který vytížil jedno procesorové jádro a grafickou kartu, to bylo sedmdesát minut. U herního notebooku ale slabší výdrž na baterie tolik nevadí.



Spotřebu notebooku MSI GX623 můžeme porovnat s Acer Aspire 8942G, který disponuje moderní výbavou v podobě procesoru Intel Core i7-720QM a grafické karty ATI Mobility Radeon HD 5850, které GX623 nemůže výkonnostně konkurovat. Přesto jsou ale spotřeby v klidu a zátěži u obou notebooků podobné, což je možné díky modernějším výrobním procesů u daných komponent.



S tím se ale musíme smířit. Ovšem jako větší problém bych viděl to, že spotřeba se při maximálním vytížení, kdy přetaktovaný procesor i grafickou kartu zaměstnal Furmark s Prime95, vyšplhala až na 100 wattů. A to u adaptéru, jehož maximální výkon je 90 wattů. Musíme sice počítat s nějakými ztrátami, ale i tak bude adaptér asi přetížený, takže by se hodil spíše nějaký s výkonem 120 wattů. Na výkonu počítače se však toto neprojevilo a ten byl schopen takto bez problému pracovat půl hodiny.