Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Myš Microsoft řady 4000: bezdrát pro vaše laptopy

5.9.2008, Jan Vítek, recenze
Myš Microsoft řady 4000: bezdrát pro vaše laptopy
Testů periférií není nikdy dost, a tak se dnes zaměříme na bezdrátovou notebookovou myš Microsoft Wireless Notebook Optical Mouse 4000 ve verzi 1.0, která využívá klasickou optickou technologii a nabízí celkem rozumnou cenu.
Kapitoly článku:
  1. Myš Microsoft řady 4000: bezdrát pro vaše laptopy
  2. Instalace a software
  3. Zkušenosti z provozu a závěr
Společnost Microsoft u svých periferií, kam patří i počítačové myši, snad vždy nabízela dobrou kvalitu za celkem rozumnou cenu, čehož se snad bude držet i nadále. V českých obchodech jsou produkty značky Microsoft běžně nabízeny vedle modelů firem Logitech, Genius, A4Tech a dalších, takže o dostupnost nouze není. Pokud se tedy poohlížíte po komfortu bezdrátového řešení, které by se hodilo k vašemu notebooku, může vás oslovit právě tento model.


Myš Microsoft Wireless Notebook Optical Mouse 4000 přišla v klasickém OEM balení, pokud se tedy tomu tak dá říkat. Jedná se totiž pouze o igelitový obal, ne krabici s potiskem, manuálem, či snad CD s ovladači. Nic takového zde nenajdete, ale nijak ochuzeni také nebudete. Krabice je stejně k ničemu a manuál s příslušným softwarem si za pár minut můžete stáhnout ze stránek Microsoftu. Co se týče softwaru, jedná se o IntelliPoint verze 6.2 (v případě OS Windows XP 32bit). Ten je nutný nainstalovat proto, abyste mohli využít všechny nabízené funkce této myši. Za nezbytné příslušenství se však dá považovat USB přijímač a abychom mohli začít ihned pracovat, přibalil výrobce také jednu baterii AA.

Model
Microsoft Wireless Notebook Optical Mouse 4000
Rozměry
98,7 x 57,8 x 37,6 mm - myš
66,6 x 21 x 9,5 mm - USB přijímač
Hmotnost
86,8 g - myš i s baterií
10 g - přijímač
Technologie
High Definition Optical - 1000 ppi
6000 snímků za sekundu - FPS
schopné snímat i při 508 mm/s
Rozhraní
USB, bezdrátové přenosy v pásmu 27 MHz
(2 kanály)
Tlačítka
2 + 1 na pravé straně
Kolečko
naklápěcí, lze stisknout (3. tlačítko)
Napájení
1x AA baterie (až 6 měsíců výdrž)
Dosah
typicky 60 cm
Software
Microsoft IntelliPoint pro Windows i Mac

Recenzovaný model je tedy klasickým zástupcem notebookových myší, čemuž odpovídají především rozměry - 98,7 x 57,8 x 37,6 mm. Pro připojení k počítači je zde využit USB bezdrátový přijímač, který je však na můj vkus příliš velký, čímž uživatele omezuje tím, že ten si musí dát pozor, aby jej při manipulaci s notebookem někde neurazil. Zde by se velmi hodil miniaturní přijímač, jaký ke svým některým modelům dodává firma Logitech (tzv. Plug and Forget). Dobré alespoň je, že přijímač u tohoto Microsoftu je možné zespodu pevně zaklesnout do připraveného místa v myši, takže ho cestou neztratíte a myš se navíc ihned poté vypne.



Podívejme se na čtyřtisícovku podrobněji. Uplatňují se zde celkem tři typy plastických hmot - především je to tmavě stříbrný tvrdý plast tvořící jakousi horní kostru myši, dále tmavě modrý tvrdý plast, z nějž jsou vyrobena obě hlavní tlačítka a také celá základna myši a nakonec jsou to měkké potahy v postranních úchytech, které mají stejný modrý odstín. Celá myš je tedy dvoubarevná a dle mého názoru má elegantní a nevtíravý vzhled.



Co se týče tvaru, pak ten je uzpůsoben tak, aby myš dobře padla do ruky pravákům i levákům, ovšem s tím rozdílem, že jedno extra tlačítko na boku je uzpůsobeno zrovna pravákům. To ovšem nemusí být pro leváky taková nevýhoda; záleží, zda ho budou nebo nebudou chtít využívat.

Obě hlavní tlačítka jsou prohnutá, takže ihned i po hmatu víme, kde mají naše prsty spočinout. A stejně tak po stranách, tedy především na levé straně, kde bude "uložen" palec, má myš znatelné prohlubně, takže padne jako ulitá, ale je k tomu zapotřebí poněkud menší ruka. Tomu se ale nemůžeme divit, protože jejím zaměřením je také mobilita a z toho vyplývající menší rozměry než mají desktopové myši.



Tlačítka jsou zde tedy tři - dvě hlavní plus jedno pomocné na levé hraně a samozřejmě kolečko. Dvě hlavní tlačítka mají dle mého názoru odpor stisku nastavený tak akorát. Nehrozí, že byste je mačkali svévolně pouze vahou prstů, ale také není třeba vyvíjet extra přítlak, aby vás z toho prsty začaly po chvíle práce bolet. Zde tedy nemám výhrady.

Kolečko je ale už věc jiná, protože to má stisk o poznání tužší, ale je pravda, že za několik dní o trochu povolilo a přeci jen jej nebudeme v tomto směru využívat tak často. Co může někoho potěšit a jiného naopak naštvat, je fakt, že kolečko není krokovací, takže se otáčí volněji jen s malým odporem. Uživatel tedy nedostává hmatovou odezvu, která by mu řekla, že kolečko zareagovalo.

Na tuto vlastnost si může i člověk, který je jinak zvyklý na krokovací kolečko, docela dobře zvyknout, ale snad pouze tehdy, kdy je používáte pouze pro prohlížení webových stránek a jiných dokumentů. Zkrátka tehdy, když nezáleží tolik na tom, kolik kroků přesně uděláte. Pro jinou práci, kdy potřebujete pomocí něj nastavit třeba nějakou hodnotu, a to samozřejmě přesně, je jeho použití občas pravým utrpením.



A zbývá poslední tlačítko na rozhraní stříbrné a modré plochy. To je sice malé, ale výrazně vystouplé nad povrch myši a má také lehký stisk potvrzeným jemným cvaknutím mikrospínače. V mém případě se mi příliš nelíbilo, že je posunuto příliš dopředu, takže pokud na něm chcete mít palec (v případě že jste pravák) neustále v pohotovosti položený, je třeba mít vepředu ostatní prsty nepohodlně pokrčené. Vyplatí se je proto nastavit na nějakou nepříliš často používanou funkci - mě se osvědčilo nastavené na ukaž/skryj desktop.



Dostáváme se ke spodní straně myši, kde je k vidění vykrojené místo do nějž při přepravě patří zasunout USB přijímač. Ten, aby se mohl posléze snadno vyjmout, má na svém konci malý výběžek, za nějž se jednoduše zaháknete nehtem a vyklopíte jej. V jedné hraně je také malé tlačítko a pokud přijímač zasunete dovnitř, to se zmáčkne a myš se poté ihned vypne. Druhé tlačítko je pak přímo v prohlubni a je určené k navázání spojení; stejné je i na samotném USB přijímači.



Optickou diodu zde výrobce posunul až téměř k samotnému pravému okraji, ovšem nevšiml jsem si, že by toto mělo nějaký negativní vliv na ovládání. A pak jsou zde nakonec čtyři spíše menší teflony, které jen jemně vystupují nad povrch myši, takže by se mohly časem snadno obrousit, zvláště, pokud budeme myš používat "v terénu". Dovnitř se nepodíváme, protože příslušný šroubek byl výrobce schován za lesklou ochrannou samolepku.



Jak již bylo řečeno, napájení zde zajišťuje jedna baterie typu AA, s níž bychom měli vydržet při běžné práci asi půl roku. Při intenzivním používání to však bude výrazně méně, ovšem dle zkušeností uživatelů by oněch půl roku měla na kvalitní baterii vydržet pracovat cca 8 hodin denně.



Co se týče její výměny, pak zde stačí stisknout tlačítko na spodní straně mezi dvěma dolními teflony. Poté vyjede i s krytkou s logem Microsoftu držák baterie, do nějž ji umístíme a opět držák zacvakneme dovnitř.