Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nejtěžší kalibr přímo od ASUSu

27.12.2001, Radek Bábíček, recenze
Nejtěžší kalibr přímo od ASUSu
Firma Asus již obohatila náš trh o nejeden kvalitní výrobek. Je více než chvályhodné, že v tomto trendu pokračuje i nadále. Její nejnovější a zatím nejvýkonnější komponenta má název ASUS V8200 T5 DeLuxe.
Kapitoly článku:
Firma Asus již obohatila náš trh o nejeden kvalitní výrobek. Je více než chvályhodné, že v tomto trendu pokračuje i nadále. Její nejnovější a zatím nejvýkonnější komponenta má název ASUS V8200 T5 DeLuxe. Můžete zkusit hádat oč se jedná. Nebudu vás již déle napínat a rovnou vám řeknu, že se jedná o zbrusu novou grafickou kartu, postavenou na grafickém čipu nVidia GeForce 3 Ti 500. Je to skutečně tak. I na náš trh již dorazila nejvýkonnější řada grafických čipů GeForce 3 od nVidie. A firma Asus jej doplnila více než královsky. To koneckonců můžete posoudit sami z následující recenze.



Obr.1 – Grafická karta Asus V8200 Deluxe Ti 500

Titanová série
Když se řekne Titanová série, tak si jistě většina znalých představí nejnovější produktovou řadu grafických čipů nVidia. To se netýká jen nejvýkonnější GeForce 3, ale i GeForce 2. Na grafické kartě ASUS V8200 se však nachází GeForce 3 Ti 500, což je momentálně vlajková loď v této čipové řadě. Grafický čip je založen na stejném jádře, jako původní GeForce 3. Čip je vyráběn 15ti mikronovou výrobní technologií, obsahuje 57 milionů tranzistorů a dokáže zpracovat 960 miliard operací za sekundu. Propustnost pamětí je úctyhodných 8 GB/s. Samotný grafický procesor pak běží na 245 MHz.


Obr. 2 – Logo nVidia GeForce 3 Ti

Obsah balení
Možná si řeknete, proč popisovat krabici a co se v ní nachází, když je tam většinou jenom grafická karta a cédéčko s ovladači. Většinou tomu skutečně tak je. Ne však u Asusu. Samozřejmě, že v poměrně rozměrné krabici najdete jak grafickou kartu, tak i CD s ovladači. V tomto případě však i hodně věcí navíc. Mám na mysli například dalších šest CD, na


Obr. 3 – Balení

kterých najdete trojici her Star Trek New Worlds, Sacrifice a Messiah nebo programy zastoupené VideoLive Mail 4, WinCoder a WinProducer (zpracování videa na PC) a AsusDVD 2000 pro přehrávání vašich oblíbených DVD filmů. A to ještě není zdaleka všechno, co se v krabici před vašimi zraky ukrývá. Dále se na vás vyvalí kabely a redukce pro propojení karty s nejrůznějšími přístroji a tištěný manuál (bohužel v angličtině). A jako taková třešinka na dortu to vše završí 3D brýle. Tak co? Ještě si myslíte, že popsat obsah krabice je zbytečné?


Obr. 4 – Obsah balení

Grafická karta
To, co vás zaujme asi nejdříve, po vybalení grafické karty, je mohutný aktivní chladič, který roztáhl svá křídla až přes paměti. A těch zde není rozhodně málo. Grafická karta ASUS V8200 je totiž osazena 64 MB rychlých pamětí DDR, které běží na 501 MHz. To co vás jistě zaujme jako druhé, je nepřeberné množství vstupů a výstupů, kterými karta disponuje. Díky nim není určena pouze pro zobrazování, ale i pro zpracování videa. Jako vstupní konektor slouží „pouze“ s-video. Zato na výstup můžete použít hned tři. Jednak je zde klasický 15ti pinový VGA konektor pro připojení analogového monitoru a s-video nebo cinch výstup pro připojení televize nebo jiného zařízení disponujícím televizním vstupem. Poslední zdířka je určena pro připojení 3D brýlí.



Obr. 5 – Konektory grafické karty

3D brýle
K použití této vymoženosti nebudete potřebovat pouze grafickou kartu, která je podporuje. Navíc je pro správnou funkčnost zapotřebí i kvalitní monitor, který bude zvládat práci a hraní her na frekvencích 100 Hz a výš. Toto je první úskalí, které na vás číhá. Druhé je samotné nastavení. Nám se totiž přes veškerou snahu tuto podporu nepodařilo zprovoznit ani v takové 3D hře, jako je Quake III Arena. Jediné co se nám podařilo bylo to, že jsme si všichni v redakci vychutnali 3D obrázky, které jsou na CD ke grafické kartě. Tam se opravdu obraz jevil jako plastický a vystupoval jako by z obrazovky ven. Jak však nastavit brýle pro 3D vyžití při hraní her se nám zjistit nepodařilo. Třeba budete mít víc štěstí vy.

Zpracování videa
Jak jsem již naznačil, tak grafická karta umožňuje i zpracování video signálu. Pro tento účel je vybavena jedním s-video vstupem, ke kterému lze s použitím redukce připojit jakýkoli zdroj video signálu. Video signál lze zpracovávat až do maximálního rozlišení 704 x 480. K dispozici je i ovladač TWAIN, takže zpracovávanou sekvenci budete moci vložit do jakéhokoli programu, který toto rozhraní podporuje. Pokud budete chtít video různě stříhat a upravovat, tak můžete využít služeb dodávaného WinCoderu a WinProduceru, který vám toto vše umožní. Zpracované animace pak můžete vychrlit zpět na televizi nebo videorekordér pomocí televizních výstupů nebo si jej uložit na pevný disk.

Novinky v titanové sérii
Stejně jako původní grafický čip GeForce 3, tak i titanová série je postavena na programovatelné nFinite FX jednotce. Mezi vylepšení však patří 3D textury, které objektům přiřadí vlastnosti trojrozměrného materiálu. Doposud byly totiž všechny objekty duté a pouze potažené kůží. S 3D texturami tomu už tak nebude. Objekty budou plné a budou mít definovanou vnitřní strukturu. Druhým vylepšením je tzv. Shadow Buffers. Ty umožňují vytvářet v reálném čase stíny. Již budou podporovány měkké stíny a tím bude zaručena větší realističnost.




Obr. 6 – Monitoring stavu grafické karty



Obr. 7 – Asus Tweak utility




Obr. 8 – V8200 >> Upřesnit >> Informace o adaptéru




Obr. 9 – V8200 >> Upřesnit >> Informace o adaptéru >> Další vlastnosti




Obr. 10 – V8200 >> Upřesnit >> Informace o adaptéru >> Další vlastnosti




Obr. 11 – V8200 >> Upřesnit >> Informace o adaptéru >> Další vlastnosti >> Direct 3D




Obr. 12 – V8200 >> Upřesnit >> Informace o adaptéru >> Další vlastnosti




Obr. 13 – V8200 >> Upřesnit >> Informace o adaptéru >> Další vlastnosti



Obr. 14 – V8200 >> Upřesnit >> Informace o adaptéru >> Další vlastnosti



Obr. 15 – V8200 >> Upřesnit >> Information




Obr. 16 – V8200 >> Upřesnit >> Advanced >> Direct3D




Obr. 17 – V8200 >> Upřesnit >> Advanced >> OpenGL

Doporučujeme náš velký přehled desktopových grafických čipů.