Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Není jenom Abit…

22.10.2001, Jakub Lohniský, recenze
Není jenom Abit…
Do redakce se nám dostala základní deska nepříliš známého výrobce, ale svými výkony nás velmi překvapila!
K otestování jsme dostali velmi zajímavou „obojživelnou“ základní desku Octek Rhino KT266-ASP a na její výkony byla zvědava opravdu celá redakce. Jedná se totiž o poměrně neznámého výrobce a mnoho uživatelů by ji tak mohlo ihned odsoudit. Nicméně dost bylo obecných úvodů a pojďme se raději podívat, co všechno může Octek Rhino KT266 uživateli nabídnout.

Předně je nutné si ujasnit, pro jakou platformu je základní deska určena. Jak jistě většina z vás tuší, jedná se o desku s čipsetem VIA KT266, což ji předurčuje pro použití s procesory AMD Athlon respektive Duron. Díky oficiální podpoře 133MHz FSB (266 MHz efektivně) tak můžete použít i nový Athlon XP s jádrem Palomino. Deska ale bohužel nepodporuje ochranu proti přehřátí procesoru, a tak se musíte spolehnout pouze na dobré chlazení. Narozdíl totiž od procesorů Intel, nemají nové procesory AMD „zabudováno“ teplotní čidlo, a tak celá ochrana proti přehřátí závisí na čipové sadě. Možná je také škoda, že deska nevyužívá „nový“ čipset VIA KT266A, který je přece jenom o něco výkonnější než jeho starší sourozenec.


Obr. 1 – Základní deska Octek Rhino KT266-ASP

Co se týče vzhledu nebo chcete-li designu, nějaké speciální „vychytávky“ byste hledali marně. Žádná přehlídka barevných provedení alá MSI se tak nekoná. Naopak co je velmi zajímavé, je fakt, že deska obsahuje celkem čtyři sloty pro operační paměť, z toho dva pro paměti DDR SDRAM. Této skutečnosti jsme také podrobili celé tetování a vše jsme tak vlastně měřili dvakrát.


Obr. 2 – Detail patic pro operační paměť

Pro rozšiřující karty máte k dispozici pět slotů PCI, jeden slot AGP a jeden slot CNR. O užitečnosti slotu CNR se již vedla řada diskuzí a nutno podotknout, že většina z nich vedla k jednomu závěru - absolutní zbytečnosti. Jeho nahrazení straším slotem ISA je podle mne lepší řešení, ale na druhou stranu dnešní výkonné počítače můžou staré rozšiřující karty určené pro sběrnici ISA zbytečně brzdit nebo být původcem řady problémů. Z dalších slotů a portů již klasicky na desce naleznete dva PS/2 porty, 2 USB porty, 2 sériové porty a jeden LPT port.

Na základní desce je taktéž integrovaný zvukový čip standardu AC97. Externí konektory jsou zcela běžně (line-in, line-out a mic-in) vyvedeny na zadní stranu a nechybí mezi nimi ani game port. Interní audio konektory jsou pak celkem čtyři.


Možná by bylo dobré, popsat si, co naleznete v balení. Kromě samotné základní desky v krabici naleznete cédéčko s ovladači a utilitami, poměrně kvalitní manuál, 80žilový kabel a kabel k disketové mechanice. Někoho by také mohl zajímat vzhled krabice…Ta není tak graficky pěkně vyvedená jako například krabice základní desek Microstar, ale rozhodně je lepší než některé zaručeně kvalitní modely neznámých tchaj-wanských výrobců.

Konečně by stálo za to, objasnit si náš nadpis článku. Jak jistě většina z vás ví, základní desky Abit jsou ceněny hlavně díky výborným BIOSům poskytujícím bezkonkurenční možnosti ladění všeho možného i nemožného. Nicméně BIOS desky Octek si s ničím nezadá právě z již zmiňovaným základním systémem desek Abit popřípadě Asus nebo MSI. Frekvenci systémové sběrnice (FSB) můžete ladit po 1 MHz, a to od 100 – 132 respektive 133 – 166 (musíte nastavit příslušný přepínač na desce). Opravdovou lahůdkou jsou ovšem možnosti nastavení parametrů pamětí. Nastavit Bank interleaving nebo detailní timing pamětí není totiž žádný problém.

Technické specifikace
- čipová sada VIA KT266

- určeno pro procesory AMD Athlon a AMD Duron
- rozsah FSB 100-166 MHz (po 1MHz)
- 2x FAN (plně monitorované)
- dva 168pin sloty DIMM pro operační paměť
- dva 184pin sloty DDR DIMM pro operační paměť
- maximum operační paměti 2 GB typu SDRAM PC133, DDR1600/2100
- rozšiřující sloty 5x PCI, 1x AGP, 1x CNR
- 1x LPT, 2x COM, 2x PS/2, 2x USB
- integrovaný zvukový čip AC97
- externí audio konektory – line-in, line-out, mic-in, game port
- konektor Wake on LAN
- konektor pro připojení IrDA komunikačního zařízení
- ATX formát (305x220 mm)

SiSoft Sandra a grafické testy

Testovací konfigurace

Veškeré testy probíhaly pod operačním systémem Windows 98 SE s rozhraním DirectX ve verzi 8.0a

Pro testování jsme použili následující ovladače:
        - VIA 4-in1 ver. 4.33

Testovaná konfigurace:
        - procesor AMD Athlon 1 GHz (133 MHz FSB)
        - operační paměť 128 MB PC133 CAS2 / 128 MB PC2100 DDR SDRAM (CAS 2.5)
        - pevný disk Western Digital 40 GB (7200 ot./min, 2 MB, ATA/100)


SiSoft Sandra 2001 (paměti PC133 SDRAM)

CPU Benchmark
Výsledkem testu Dhrystone je počet provedených operací za sekundu (v milionech – MIPS). Při testu Whetstone je výsledkem opět počet provedených milionů operací, ale v tomto případě se jedná o výpočty s plovoucí desetinnou čárkou (MFLOPS).



CPU Multi-Media Benchmark
Během testu dochází ke generování obrazu pomocí fraktálních výpočtů. Test je prováděn při použití výpočtů jak v pevné, tak i v plovoucí desetinné čárce. Během testování jsou na plno využity multimediální instrukce procesoru.



Memory Benchmark
Pomocí tohoto testu se měří propustnost paměťové sběrnice. Výsledkem je pak počet přenesených megabytů za sekundu.



SiSoft Sandra 2001 (paměti PC2100 DDR SDRAM)
CPU Benchmark



CPU Multi-Media Benchmark



Memory Benchmark



3DMark 2001
Tento testovací program pracuje pod rozhraním DirectX (potřeba verze 8.0) a měří zejména rychlost zobrazování jednotlivých snímků během testovací animace. Výsledné číslo je součtem těchto dílčích výsledků a jim příslušných koeficientů a označuje se jako Overall Score.





Projektové soubory obsahují podrobné výsledky testů a informace o testovacím prostředí. Pro jejich prohlédnutí je nutná registrovaná verze programu 3D Mark 2001, nebo je nutné použít jejich textovou variantu.


Quake III Arena
Quake III Arena Demo001 je jednou z nejčastějších 3D akčních her. Používá se ale také pro účely testování výkonu grafických karet pod rozhraním OpenGL. Výsledkem tohoto testu je průměrný počet vykreslených snímků za sekundu (fps) během 30-ti sekundové testovací sekvence (Demo001).






HD Tach 2.61
U testů Random Access Time a CPU Utilization platí, že nižší hodnota je lepší. U všech ostatních prováděných pomocí programu HD Tach pak vyšší číslo znamená lepší výsledek.

Standardní nastavení



Rozšířené nastavení



WinBench 99
Při testu WinBench vyšší hodnota značí lepší výsledek. Naměřené hodnoty znamenají množství přenesený bytů za sekundu vynásobený tisícem.

Použitý test
Bussines Disk WinMark
High-End Disk WinMark
Výsledek testu
7680
21000


Zhodnocení
Základní deska Octek Rhino KT266-ASP je opravdu dobrý „kus“ hardwaru s výborným poměrem cena/výkon. Mnoho uživatelů může od nákupu zrazovat nepříliš známá značka, ale opravdu jde jen o předsudky. Zvláště možnosti nastavení BIOSu dávají do ruky mocný nástroj všem přetaktovávačům a ladičům výkonu. Přiznám se, že tak dobré výkony a možnosti nastavení jsem sami nečekali a byli jsme opravdu mile překvapeni. Nicméně se potvrdilo, že neexistují pouze základní desky Abit, Asus nebo MSI, ale i nepříliš známý výrobce může vyprodukovat kvalitní model.


Cena základní desky: 3960 (koncová cena bez DPH)
Záruka: 2 roky


K testování zapůjčila: 100Mega s.r.o.