Netgear JWNR2000: bezdrátová elegance
5.11.2010, Jakub Doležal, recenze
Výrobky společnosti Netgear se vždy honosily elegantním designem a ukrytými anténami, nejinak je tomu u dnes testovaného modelu JWNR2000. Vybaven podporou 802.11n a 100mbit porty se pouští do souboje s ostatními. Bude však jeho výkon stačit?
Kapitoly článku:
- Netgear JWNR2000: bezdrátová elegance
- Webový management
- Testovací metodika
- Výsledky testů
- Závěr
Konfigurace těchto menších routerů skrze webové rozhraní dnes patří k naprostému standardu a jejich kvalita je u některých výrobců na vysoké úrovni. U testovaného modelu jsou sice základní přístupové údaje uvedeny na spodní části, ale díky barevnému provedení jsou takřka nečitelné.
Po zadání nestandardní adresy routerlogin.net v okně webového prohlížeče a vyplnění přihlašovacích údajů si můžeme pustit průvodce Wi-Fi sítě. Neznalým uživatelům poslouží lépe přibalené CD, které nabízí názornější nastavení.
Průvodce na CD je naštěstí v češtině, avšak webové rozhraní nenabízí možnost českého jazyka, což může být pro neznalé uživatele problém. Pokud tedy budete během instalace váhat, můžete zkusit pomocí CD kontaktovat podporu, samozřejmě musíte být připojeni k internetu.
Webové rozhraní je uspořádáno do tří základních částí, ostatně tento model mají dnes snad všichni výrobci. Vlevo nalezneme menu přístroje a přístup k veškerým funkcím. Střední a nejširší část slouží pro vkládání hodnot a tvorbu nastavení. Sloupec vpravo vždy zobrazí příslušnou nápovědu.
Možností konfigurace je zde opravdu mnoho a neshledal jsem nic, co by chybělo pro detailní nastavené celé sítě. Samozřejmě zde máme DHCP server, Firewall, Wi-Fi, vzdálený přístup, vyhrazení povolených MAC adres, nebo zálohování nastavení. Překvapilo mne, že veškerá nastavení jsou prakticky ihned „online“. Ostatní routery bylo totiž potřeba skoro při každé změně restartovat.
Netgear po stránce nastavení a funkcí plně dostatečným pro moderní sítě. Rychlost v menu patří k tomu lepšímu, co jsme v redakci testovali. Nápověda v pravém sloupci je v některých situacích dobrým pomocníkem. Opomenout nesmíme také přítomnost IPv6 Pass-Through, která je zárukou budoucí funkčnosti a v současně prodávaných routerech často chybí . Jediným negativem je bohužel absence české lokalizace.