reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nový Megatest začíná

8.11.2002, redakce SHW, recenze
Nový Megatest začíná
Po nedávném velkém testu pevných disků zde máme opět nový Megatest, který se tentokrát bude zabývat základními deskami. Pro jakou platformu jsme se rozhodli a kdo konkrétně nastoupil na startovní čáru našeho závodu se dozvíte v tomto článku.
Kapitoly článku:
Dnešní článek je úvodem k rozsáhlému testu pevných desek pro Pentium 4, které podporují paměti DDR. Jedinou podmínkou účasti v naší recenzi byla podpora již zmíněných pamětí (alespoň DDR266) a schopnost desky hostit procesory s FSB 533 MHz.

Paměťový standard DDR se v současnosti definitivně úspěšně zabydlel na platformě Intel a vypadá to, že RDRAMům je už odzvoněno. Přes počáteční vyšší cenu paměťových modulů Rambus (a nejen jich, výroba základních desek pro RDRAM je nákladnější, je totiž nutné používat šestivrstvou technologií), která se ale po čase dostala na úroveň srovnatelnou s DDR a lepší výkon (situace se již změnila ve prospěch DDR) RDRAMy přesto nenalézají takový počet zákazníků jako jejich technologický konkurent. Je možné, že s novějšími typy (PC1066, PC1200,…) se tento stav změní, ale pravděpodobnost takové vize je malá. Tento závěr podporuje i fakt, že RDRAMům se už ani nedostává tak velké podpory od výrobců čipových sad (např. viz počet inteláckých čipsetů pro DDR a pro Rambus).

V minulém odstavci jsem se zmínil o čipových sadách, které jsou vlastně srdcem každé základní desky. V současnosti už trh nabízí velké množství rozmanitých DDR čipsetů pro Pentia 4, můžeme si tedy vybírat. Přestože jsme už na našich stránkách uváděli přehledy čipových sad a jejich parametrů, dnes si ještě jednou připomeneme alespoň základní charakteristiky těch, které se zúčastnily našeho testu:


Tab. 1 - DDR čipové sady Intelu

Pozn.: Intel 845PE sebou navíc přináší podporu nových procesorů s Hyper-Threadingem a 667 MHz sběrnicí.


Tab. 2 - P4 čipsety SiS pro DDR



Tab. 3 - VIA a její nejnovější DDR čipset pro P4

Pozn.: V tabulkách jsou uvedeny pouze oficiálně podporované paměti, možnosti čipsetů jsou v mnoha případech větší.

Někteří z vás si jistě budou chtít sami doma otestovat svůj systém a porovnat ho s výsledky jednotlivých motherboardů. Proto, ostatně jako vždy, uvádíme naši metodiku testování. Testovací konfiguraci a benchmarky, které jsme použili spolu s popisem jejich nastavení naleznete v další části.

Pozn.: Pokud vás použité programy nezajímají, přeskočte rovnou na poslední stránku, kde naleznete seznam testovaných základních desek a ostatního hardware.
reklama