Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

OCZ Rally2 - drobný závodník

25.5.2007, Jan Vítek, recenze
OCZ Rally2 - drobný závodník
Téma elektronických NAND Flash pamětí je v dnešní době stále živější, avšak obyčejný člověk si na pravé SSD bude muset ještě počkat. Do té doby zde máme USB Flash disky pro snadné přenášení dat a jeden takový si dnes můžeme otestovat. Jde o produkt známé společnosti OCZ – Rally2 (s kapacitou 4 GB).
Kapitoly článku:
OCZ Rally2 je jeden z flash disků, u nichž výrobce uvádí přenosové rychlosti, a tak má kupující alespoň nějaké ujištění o tom, že za své peníze nedostane disk se zastaralými paměťmi, do nichž se data budou vláčet rychlostí zápisu 3 MB/s a níž. Udávané rychlosti zápisu zde jsou 28 MB/s pro čtení a 15 MB/s pro zápis. Jenomže OCZ před nimi použil formulaci „Up to“, tedy „až“ a to může teoreticky znamenat cokoliv od minimální rychlosti až po tyto limitní.

Předchozí testy USB Flash disků:


Dalším nebezpečím může být, že vaše deska či zařízení, k němuž disk budete připojovat, nebude schopno jeho možnosti naplno využít. Záleží na použitých USB řadičích a jejich implementaci a výsledky se mohou nakonec velmi lišit. Ale konec teoretizování, teď tu máme OCZ Rally2 a budeme sledovat, jak se uvede ve srovnání s ostatními testovanými flash disky a především modelem Corsair Flash Voyager GT, jehož teoretické maximální přenosové rychlosti činí 34 MB/s pro čtení a 25 MB/s pro zápis. K těm se v realitě skutečně přiblížil, ale jsou zde i jiné testy vycházející z přístupové doby k datům, takže nebudeme předbíhat.


Model
OCZ Rally2 - 4 GB
Rychlost čtení - MB/s
28
Rychlost zápisu - MB/s
15
Rozměry
69 x 16 x 8
LED
oranžová
Záruka
doživotní
Orientační cena
55 USD (1200,- Kč)

OCZ Rally2 k nám došel ve 4GB verzi zabalen, jak je u takových produktů obvyklé, v plastovém výlisku, kde si jej můžete snadno prohlédnout a z druhé strany je vidět i příslušenství. Obal je nutné nejlépe podél okraje rozstřihnout a pak se již můžeme kochat zpracováním.



To je v našem případě celkem slušné. Soudě podle krytky USB konektoru je i zbytek disku zhotoven převážně z 1mm hliníkového plechu. Disk byl ale z obou stran opatřen plastovými zakončeními, která jsou průsvitná. Avšak tento plast zasahuje i pod hliník a tvoří tak spodní vrstvu obalu.



Příjemné jsou celkové rozměry disku. S délkou 69 mm, šířkou 16 mm a výškou 8 mm se řadí mezi nejmenší flash disky, pokud však nepočítáme miniaturní verze od Pretecu a dalších, ale to je už jiná liga. Krytka chránící USB konektor se dá poměrně snadno sejmout a i když sama o sobě nemá šanci odpadnout, drží pouze tlakem na USB konektor a ten může časem povolit.



Přes zadní konec průhledného plastu, za nějž můžete disk mimochodem připevnit dodávaným poutkem, prosvítá konec zeleného PCB a na něm jedna oranžová SMD světelná dioda. Zbývá se podívat na povrchovou úpravu. Ta je matně černá s bílými logy firmy OCZ a názvem disku. Celkově je tedy tento flash disk pěkný, prostorově nenáročný a rozhodně nevypadá, že by se měl každou chvíli rozpadnout.


Příslušenství

Jak jsem se již zmínil, v příslušenství dostanete poutko s logem OCZ, abyste si mohli disk pověsit třeba na krk.



Dále je zde prodlužovací USB 2.0 kabel, snad pro případ, kdy máte k dispozici pouze USB porty na I/O panelu základní desky. Nebo si jej také můžete hodit do šuplíku mezi několik dalších nepotřebných kabelů. A dále tu už nemáme nic, žádné CD s ovladači a žádný software, což však nevidím jako mínus.

reklama