Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Pasta Arctic MX-4: pokoří konkurenci?

6.10.2010, Jan Vítek, srovnávací test
Pasta Arctic MX-4: pokoří konkurenci?
Dnešním tématem bude test sedmi teplovodivých past od šesti různých výrobců. Setkáme se zde s produkty firem Arctic, Arctic Silver, Gelid Solutions, Primecooler, Noctua a Thermalright. Představí se i nová Arctic MX-4, jež změří své síly nejen se starší verzí.
Teplovodivá pasta MX-4 je tedy nejnovějším počinem společnosti Arctic a prodává se zatavena v plastovém obalu, na jehož zadní straně se výrobce chlubí vítězstvím v testu PC Games Hardware. V něm ale prvních pět past mělo teploty v rozmezí pouhého jednoho stupně a patřila mezi ně i Noctua NT-H1 a Gelid GC-Extreme.



Obal je tedy nejlepší po stranách rozstřihnout a pastu vyjmout. Jedná se o dlouhou úzkou tubu, v níž jsou 4 gramy. Je však možné, že Arctic časem podobně jako v případě MX-2 nabídne i 30g balení.

Arctic MX-4
Viskozita
870 Poise
Tepelná vodivost
8,5 W/(m.K)
Hustota
2,5 g/cm3
Hmotnost
4 gramy

Ve specifikacích MX-2 bohužel není uvedena tepelná vodivost, ovšem u MX-3 už ano, ale jde pouze o hodnotu menší o 0,3 W/(m.K). Nedá se tedy předpokládat, že by nám Arctic MX-4 měla přinést nějaké revoluční výsledky. Spíše budeme očekávat, že řada dnešních past od renomovaných výrobců na tom bude zhruba stejně, jenomže ve hře jsou i ostatní vlastnosti a především trvanlivost a případná degradace výkonu, ovšem to v našem testu ověřit nelze.

Dle informací firmy je tato pasta stejně jako její předchůdkyně elektricky nevodivá, nezpůsobuje korozi a má vydržet aspoň osm let. Takovéto tvrzení ale stejně půjde jen těžko ověřit, a pokud ano, tak to po několika letech už těžko bude někoho zajímat.



Otázkou tedy je, zda se vyplatí pořídit model MX-4 za doporučenou cenu 7,45 euro namísto MX-2 za 4,90 euro nebo třeba i jiný.