Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Pentium 4 a první poznatky s Garibaldim

23.1.2001, Petr Klabazňa, recenze
Pentium 4 a první poznatky s Garibaldim
Procesor s frekvencí 1.4 GHz dnes ještě sice není běžným, ale do redakce se nám jeden takový dostal. A jak jsme se s jeho nadřazeností poprali se můžete dočíst v následujícím…
Obrázky CPU, skříně a střeva .. samé obrázky

Základ bezesporu tvoří trojice základní deska, CPU a Rambus paměti (bez nich by se tahle verze procesoru vůbec nerozjela, podpora pro SDRAM je plánována až mnohem později). Navíc pro P4 je potřebný také "spešl" napájecí zdroj (celkem tři napájecí konektory). Začneme tedy s procesorem, o jeho mohutnosti/tloušťce si můžeme utvořit představu následujícího obrázku (jedním slovem žádný macík, budeme se k němu raději chovat s velkým respektem, vypadá až moc křehce).

CPUprst



CPUP4

Na dalším obrázku je zachycen horní štítek (špatně čitelné, protože nápisy byly jen jemně vygravírovány nebo vytlačeny, aby nedošlo k porušení odvodu tepla z CPU) s honosným údajem "Intel Pentium 4", frekvence 1.4 GHz (což je ten slabší ze série 1.4/1.5 GHz, ale naproti tomu to není ta podtaktovaná 1.3), 256 (myšleno KB cache), 400 (MHz sběrnice), 1.7 V (napájecí napětí) a nějaká změť číslic (výrobní série atd.=pro nás nepodstatné). Procesor je možno zasunout do základní desky DB850GB se Socketem 423, tedy Garibaldi pro Pentium 4, který je na následujícím obrázku.

D850GB


A ještě detail 423-pinové (Socket 423) patice zde:

Socket423


A konečně ještě paměťové moduly Rambus: RDRAM 800 MHz (na snímku dole je ještě modul CRIMM). O CRIMM modulech jsme již několikráte psali a tak se o nich nebudu dále rozepisovat.

RIMM


A když se tyto výše popsané komponenty složí, výsledek vypadá následovně (zatím bez grafické karty, ale je již pro ni vytažena kovová záslepka! :-).

streva
reklama