Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Pentium 4 – test výkonu

24.1.2001, Štěpán Mrázek, recenze
Pentium 4 – test výkonu
Pentium 4, kdopak by jej nechtěl mít doma? Mě osobně by se jistě líbilo pochlubit se kamarádům jak mi doma ta “Pé čtverka šlape”. Otázkou ovšem zůstává jak rychle? Druhou otázkou je jak onu rychlost zjistit? Obě otázky jsme si s kolegou položili po oněch necelých 17 minutách, které nám zabrala instalace operačního systému.
Závěrem (z pera - či klávesnice - ZM)

A testování je konec, protože Pentium 4 jsme museli vrátit zpátky. Co říci souhrnně k výsledkům ?

Pentium 4 je bezesporu zajímavý procesor. Jeho hlavní charakteristikou je, že je prostě jiný než stávající Athlony a Pentia III a je velmi těžké posuzovat ho jen na základě výsledků testů dělaných "na míru" dosavadním procesorům.

Aplikační testy jsou rovněž problematické - stávající distribuce programů nemají při kompilaci zapnutou optimalizaci pro P4, díky čemuž nevyužívají nových vlastností, které P4 nabízí.

Z pohledu provozu stávajících aplikací (bez jejich úpravy) zřejmě použití P4 nepřinese žádný nárůst výkonu oproti stávajícím procesorům - s výjimkou aplikací, u nichž se intenzívně využívá přenosů velkých bloků dat a které využijí výhod 400MHz FSB. U optimalizovaných aplikací může být situace rozdílná, i tam bych však v ideálním případě očekával vyrovnání výkonu Athlonu a P4 při stejné frekvenci.

P4 je zároveň příslibem do budoucna - jeho architektura je o něco modernější než u Athlonu a s jejím využitím je možné jít při stejné technologii na vyšší frekvence, než u stávajícího Athlonu.

Proti koupi P4 v současné době mluví v první řadě cena. Pokud systém postavený na Athlonu na 1,2GHz, který je v souhrnu z hlediska stávajících aplikací srovnatelně výkonný jako P4 na 1,4GHz, stojí zhruba 3x méně než odpovídající systém na P4, je to velmi silný argument. Problémem je rovněž to, že stávající patice pro P4 bude podle prohlášení Intelu opuštěna - a co pak s boardy a upgrady procesoru ?

P4 (především pak jeho následující verze) bych nicméně rozhodně nezavrhoval. V okamžiku kdy se objeví čipset nativně podporující DDR paměti a hlavně P4 výrazně zlevní (zhruba na úroveň současných PIII - proč ne, koneckonců jde o procesor zaměřený podle Intelu na workstationy, ne na servery) by cena systému mohla klesnout na úroveň jen o něco vyšší než je cena podobného systému postaveného na Athlonu. A to by bylo velmi silným argumentem pro významné uživatele (tím mám na mysli hlavně podnikovou sféru), která je výrazně orientována na Intel, nikoliv AMD. Koneckonců - zkuste správci informačních technologií v opravdu velké firmě vnutit systém na AMD procesoru - podle mých zkušeností se na vás podívá, jako by o něčem jako je Athlon nebo Duron ještě neslyšel.

Doufám, že po přečtení výsledků testů nejste moc zklamáni, přeci jen jsou to "suchá" čísla. Již nyní Vám můžu slíbit, že kromě výkonu samotného je na Pentiu 4 jěště ledasco k vidění, v dalších článcích se tedy budeme věnovat záležitostem ohledně systému s tímto procesorem poněkud podrobněji (jak po stránce SW, tak i po stránce vyloženě hardwarové).

A zcela závěrem příjměte naši omluvu, že se výsledky výkonů neobjevily ihned. Přeci jen samotné uvedení byť i konkrétních čísel by nebylo tak "stravitelné" i pro technicky zdatné odborníky.

K testování zapůjčil: ASBIS spol. s r.o.
reklama