Pentium III
Původně Intel sliboval větší L1 cache paměť (64KB místo současných 32KB) a 133MHz sběrnici, nic z toho však nesplnil. Frekvence také není ve srovnání s Pentium II vyšší, takže jediné, co tyto dva procesory odlišuje jsou Katmai (Streaming SIMD) instrukce. Slibovaných vylepšení bychom se měli dočkat později, v souvislosti s 0,18 mikronovým procesem.
Od Pentium II se trojka liší na první pohled obalem. Mimo to, že obal má mírně odlišný design, je navíc pouze jednostranný. Všechny tří čipy (procesor a L2 cache) jsou ponechány holé, což umožňuje jejich lepší chlazení (chladič se dostane až přímo na čipy). Vypadá to sice trochu podivně, ale je to účelné. Intel ale z neznámých důvodů nedodává k Pentium III procesorům chladič, který je nutné dokoupit zvlášť (doufejme, že tady Intel zastoupí prodejci, kteří budou nějaký chladič přibalovat). Obrázek vše objasní:
Ještě jednu maličkost, která vyvolala veliké debaty, polemiky a protesty mají Pentium III navíc. Jsou to ona dobře známá (zatím spíš naprosto neznámá) ID čísla, která je možné ověřovat přes internet. To je výhodné při uzavírání elektronických obchodů, už méně potěšitelné však je, že takto může být detailně monitorován uživatelův pohyb po síti. Více o ID číslech se dozvíte např. zde. Pomocí ID čísla lze údajně přes internet počítač i vypnout (např. pokud byl uživateli ukraden), což se ovšem zdá dost nepravděpodobné. Na druhou stranu, Intel je schopen všeho.
Výkon Pentium III se od Pentium II a Celeronu liší jen díky vyšší frekvenci. Větší rozdíly by se měly dostavit až s aplikacemi podporujícími Katmai instrukce. Rozsáhlé benchmarkové výsledky srovnávající výkon těchto tří typů intelovských procesorů na různých frekvencích najdete na Ars Technica. Žádné překvapení se však nekoná, vyšší frekvence znamená vyšší výkon, a to jak ve Winbench 99, tak v herních benchmarcích (Quake 2, Unreal), až na drobné výjimky v řádu jednoho snímku za sekundu. Mimochodem, mezi Celeronem na 366MHz a Pentium III na 560MHz se projevil rozdíl 5%-25%, v závislosti na benchmarku.