Phenom X4, Core 2 Quad - levná čtyřjádra v akci
9.7.2008, Lukáš Petříček, recenze
V dnešní recenzi se podíváme na několik čtyřjádrových procesorů od AMD a Intelu. Na mušku si dnes vezmeme AMD Phenom X4, AMD Phenom X3 a Intel Core 2 Quad. Cena čtyřjádrových procesorů stále klesá, a tak se pojďme podívat, jak si aktuálně tyto procesory stojí.
Kapitoly článku:
Zhodnocení testovaných procesorů
Testy výkonu, spotřeby a efektivnosti platforem (z hlediska spotřeby elektrické energie) stále postrádají jeden poslední ukazatel - cenu testovaných procesorů. Každý samotný ukazatel včetně například ceny procesoru samozřejmě sám o sobě nemá zcela vypovídající hodnotu a každý navíc máme trochu jiné preference. V poslední části hodnocení procesorů se podíváme na to, jak si vedou procesory vzhledem ke své ceně.
Ačkoliv testovaná dvoujádra nepatří mezi to úplně nejlevnější na trhu, poměrem výkon/cena ale přináší stále hodně výkonu za málo peněz. Poměr výkon/cena je s přehledem nejlepší. V závěsu jsou čtyřjádrové procesory v případě benchmarku Quake 4 a WinRAR u procesoru AMD Phenom X4 9600 s TLB patchem, který mírně "vybočuje" a případně také Intel Core 2 Quad Q9300 díky jeho vyšší pořizovací ceně - ta je ale vyvážena velice nízkou spotřebou, a to jak v klidu, tak v zátěži.
Grafy s výkonem vztaženým k ceně na 1000,- Kč včetně DPH nepotřebují také příliš komentovat. Cenový rozdíl mezi čtyřjádrem a dvoujádrovými procesory je vzhledem k nárůstu výkonu značný, ale taková je cena za komfort a vysoký výkon pro multithreaded aplikace. Pokud odhlédneme od osobních preferencí nad tou kterou značkou, díky rozložení trhu a ceně čtyř a tříjádrových procesorů je zřejmá jedna věc - u AMD se vyplatí spíše až levnější AMD Phenomy X4 9550 nebo AMD Phenomy X3 8450 (které se prodávají již od 2300,- respektive 3300,- Kč).
Vzhledem k minimálnímu propadu výkonu (při snížení taktu o 100 MHz přibližně okolo 4 procent) samozřejmě výkon vzhledem k vynaloženým prostředkům roste. S klesající cenou se dostáváme ale již k rychleji taktovaným dvoujádrům. Dvoujádra přirozeně poskytují za stejnou cenu vyšší základní pracovní frekvence, a tak v řadě aplikací, které nepodporují vícejádrové procesory, poskytují vyšší výkon.
Závěr a doporučení
Čtyřjádrové procesory se cenově dostávají na velice příjemnou úroveň, na druhou stranu, ne každý čtyřjádro skutečně využije. Kromě vyšší pořizovací ceny čtyřjádrové procesory přináší také nutně vyšší spotřebu a dražší provoz. Srovnání AMD Phenomů X4 s procesory Core 2 Duo a Core 2 Quad je poměrně obtížné. Cenově jsou na tom AMD procesory poměrně obstojně, nepříjemná je ale v každém případě vyšší spotřeba - zejména v zátěži a také s rostoucím taktem procesoru společně s napájecím napětím. A také mírně slabší přetaktovatelnost, ačkoliv se zde situace pomalu ale jistě zlepšuje. AMD Phenom X3 poměrně dobře vyplňuje mezeru mezi dvou a čtyřjádrovými procesory. Platí zde ale ta samá výtka, co v případě čtyřjádrové varianty Phenomů - vyšší spotřeba, ač v zátěži je na tom X3 z pohledu spotřeby samozřejmě lépe.
Čtyřjádra Intelu jsou již časem prověřená a "vyspělá" ve všech směrech. Yorkfield spotřebou pomalu může konkurovat dvoujádrům starší generace a v případě multithreaded aplikací je samozřejmě hravě překoná. V případě přetaktování a pro hrubý výkon je Intel výhodnější volba. AMD Phenom na druhou stranu umožnuje příjemné ladění výkonu díky taktu a časování pamětí a taktu NB/HT sběrnice, začátečníkům v oblasti taktování bych jej ale zřejmě nedoporučil. Pro běžný provoz v každém případě poslouží jakýkoliv vícejádrový procesor, a tak většina zřejmě vybere i s ohledem na cenu.
Ať jste příznivcem AMD či Intelu, ať šetříte každou korunu, nebo chcete maximum výkonu, snad Vám přinesla dnešní recenze pár témat k zamyšlení a informace, které se třeba budou hodit při nákupu nového počítače. Jaký procesor si zvolíte do vlastní sestavy, samozřejmě nechám na Vašem zvážení, zejména s ohledem na to, jaké aplikace na dané sestavě budete primárně provozovat. Jiné priority má tichý domácí počítač na práci, jiné stanice pro práci s videem a jiné priority bude mít napochybně i herní počítač (a zde jsou čtyřjádra zatím zbytečný luxus). V každém případě, u AMD nás čeká již poměrně brzy jádro Shanghai/Deneb a u Intelu koncem roku celá nová platforma a Nehalem, takže se ještě letos máme na co těšit...
Orientační přehled cen testovaných procesorů shrnuje tabulka níže (průměr deseti nejlevnějších obchodů přes portál www.zbozi.cz):
Procesor | Cena s DPH |
AMD Athlon 64 X2 5400+ EE | 1600 Kč |
AMD Phenom X3 8750 | 3700 Kč |
AMD Phenom X4 9600 | 3900 Kč |
AMD Phenom X4 9650 | 3750 Kč |
AMD Phenom X4 9750 | 3900 Kč |
Intel Core 2 Duo E4600 | 2150 Kč |
Intel Core 2 Quad Q6600 | 3900 Kč |
Intel Core 2 Quad Q9300 | 5000 Kč |
Za zapůjčení procesorů Intel Core 2 Quad Q6600 a Core 2 Duo E4600 děkujeme firmě Intel
Za zapůjčení procesorů AMD Phenom X3 8750 a Phenom X4 9650 děkujeme firmě AMD
Za zapůjčení procesorů AMD Phenom X4 9600/9750, Athlon X2 5400+ EE a Intel Core 2 Quad Q9300 děkujeme firmě Czech Computer