Philips 231P4QPYEB: přemožitel IPS235P?
26.3.2013, Pavel Kovač, recenze
Poohlížíte se po levnějším monitoru pro obecné použití. Máte zálusk na LG IPS235P? Pak přesně pro vás je dnešní recenze. Porazí o kousek dražší Philips cenový trhák LG? Rodí se nám tu nová hvězda v oblasti levných monitorů?
Kapitoly článku:
- Design a konstrukce
- Identifikace panelu, OSD menu a ovládání
- Odezva, inputlag, hry a video
- Pozorovací úhly, jas, kontrast a podsvícení
- Struktura displeje a testy barev
- Interpolace, regulace podsvícení a spotřeba
- Celkové hodnocení a závěr
Interpolace obrazu při nižším rozlišení (1280×800)
Kvalita interpolace je u monitorů Philips téměř konstantní. Prakticky nelze pozorovat rozdíly. Je to dáno hlavně tím, že ovládací elektronika je obvykle naprogramována stejně, resp. podobně a zaručeně používá stejný algoritmus pro přepočet obrazu z nižšího rozlišení.
Regulace jasu
Monitor i při nastavení jasu na 100% stále trošku bliká. Frekvence blikání je stálá, a to 240 Hz. Docela zvláštní je fakt, že při nastavení jasu na minimum je blikání opět téměř potlačeno. Pokud tedy pracujete v noci a nastavíte jas na 0%, tak blikání pro oko/mozek téměř zcela zmizí.
Spotřeba
To, jak jsou dnešní W-LED monitory žravé, je již docela známé. Dokonce jsem při zadávání hodnot do grafu původně myslel, že je něco špatně s měřákem. Graf se totiž oproti předchozímu modelu prakticky nehnul. Byla to ovšem shoda náhod, že měl velmi podobnou spotřebu jako dnešní. Už tento fakt svědčí o tom, že většina monitorů je na tom podobně.
Spotřeba při 120 cd/m2 je 20,5 W.
Dnes testovaný monitor má světelný výkon 1,293 lm/W.