Philips 237E4QHAD: novinka s IPS
4.2.2013, Pavel Kovač, recenze
I Philips se vrhnul na levné e-IPS monitory. Dokáže jeho novinka v podobě 23" s 7ms odezvou konkurovat LG či Dellu? Dle specifikací má našlápnuto rozhodně dobře, a tak uvidíme, co na to naše náročné testy.
Kapitoly článku:
- Design a konstrukce
- Identifikace panelu, OSD menu a ovládání
- Odezva, inputlag, hry a video
- Pozorovací úhly, jas, kontrast a podsvícení
- Struktura displeje a testy barev
- Interpolace, regulace podsvícení a spotřeba
- Celkové hodnocení a závěr
Pozorovací úhly
Pokud v dnešní době hledáte lepší monitor na pozorovací úhly než IPS, tak musíte vlastnit stroj času, který vás posune tak o 300 let dopředu, kde již budou cenově dostupné OLED. Nebo je tu druhá možnost: namalovat si obraz a koukat na něj ze strany. Zkrátka IPS panely poskytují dnes to nejlepší v pozorovacích úhlech. Samozřejmě tu je spousta neduhů, kterými trpí. Tím hlavním je IPS glow, které je více či méně u jednotlivých monitorů viditelné. U dnešního je viditelné docela průměrně až méně. Takže výsledek je velmi dobrý.
Rozložení kontrastu
Jak už jsem psal v kapitole o filmech, tak podání černé není zrovna dvakrát dobré. Tím samozřejmě utrpěl kontrast a klesl na nízké hodnoty kolem 230:1. To je i na dnešní průměr e-IPS málo. Nejspíš výrobce někde udělal chybu a obraz nepřirozeně přisvětluje, nebo se zkrátka z továren hrnou panely s nižším kontrastem, což by byla ta horší varianta.
Hodně o elektronice často prozradí i stabilita kontrastu. V tomto případě bylo vše v pořádku. Jas je regulován opravdu jen pomocí LED podsvícení. Další úpravy RGB hodnot se nekonají.
Průběh jasu
Když už je řeč o regulaci jasu, tak se podíváme i na jeho rozsah. Ten je docela slušný - od 50 do 238 cd/m2. Noční tvory sice nepotěší relativně vysoká hodnota 50 cd/m2, ale pro běžné kancelářské využití dostačuje. Jen nepracujte ve zcela temné místnosti.
Podsvícení
A co na to podsvícení? To je asi největší kámen úrazu levných monitorů. Často je hodně "zvlněné" a na krajích trpí průsvity. To je bohužel i případ dnešního Philipsu. Při pohledu na následující grafy zjistíte, že podsvícení pro grafické nasazení zkrátka nestačí.
I po převedení jasu na gamu 2,2 (to odpovídá vnímání jasu lidského oka) se podsvícení jeví docela zvlněné. Je však o poznání lepší. Pokud nebudete upravovat fotky, tak by vám ani toto podsvícení nemělo vadit. Ale upozorňuji, že je dobré si monitor nejdříve prohlédnout. Nejlépe v tmavší místnosti.