Philips 271P4QPJKEB: A-MVA pro filmy
4.3.2013, Pavel Kovač, recenze
Sháníte velký monitor a pojem "retina" pro vás znamená více škody než užitku? Tak právě pro vás jsou zde 27" monitory s FullHD rozlišením. Pro filmy jsou takřka ideální, navíc dnešní Philips přináší A-MVA technologii, která je zkrátka na video ideální.
Kapitoly článku:
Odezva
Pokud budete experimentovat s odezvou, tak asi největší problém bude vznikat v tmavých tónech. Zde jsou zkrátka VA panely podstatně pozadu za IPS. V našem případě jsme nejlepších výsledků dosáhli při nastavení SmartResponse na Faster. Přesto se v některých případech odezva pohybuje kolem 30-40 ms. Naštěstí jde jen o pár hodnot, a to těch nejtmavších. Podání černé je u VA monitorů natolik dobré, že by tato drobná vada nemusela ve filmech ani moc vadit. Přesto herní nadšenci asi nebudou moc spokojeni.
Odezva v řeči čísel je vlastně jen průměrná až lehce podprůměrná. Přesto si zaslouží velkou pochvalu hlavně ve světlých tónech, kde podává velmi dobré výsledky. Navíc při nastavení SmartResponse na Faster téměř zmizí onen nechvalně známý efekt žlutého stínu za pohybujícím se objektem či oknem ve Windows. Hodně zde záleží samozřejmě na samotné kalibraci barev. Pokud budou barvy celkově laděny do studených tónů, tak žlutý stín bude zkrátka viditelnější. Pokud však zkalibrujete monitor na standard 6 500 K, tak si jej téměř nevšimnete.
Při měření jsme byli trošku omezeni neustálým blikáním LED podsvícení. To ani při nastavení jasu na 100% nepřestalo blikat. Proto je v grafu onen šum. Naštěstí se výsledná obálka křivky dá i okem velmi jednoduše odhadnout. I kdybychom spojovali vrcholky lineárně, tak dostaneme pěkný obrázek odezvy.
Na konkrétní odezvě 0-175-0 se ukázal jeden z mála větších překmitů. Zde dosahoval cca 15%. V tomto případě by sice monitoru slušela SmartRespons na Fast, ale v průměru je lepší Faster.
0-175-0 (20 ms na dílek)
Podobně se chová i odezva 50-200. Jen odezva fall se znatelně prodloužila.
50-200-50 (20 ms na dílek)
Inputlag
Pro hraní her je velmi důležitý také inputlag. Ten dosahuje hodnoty 18 ms v průměru. Pro většinu hráčů to nebude problém, ale opět: profi hráči nebudou moc nadšení.
Sledování videa
Nejprve jsem měl se sledováním videa trošku problém. Bylo to ovšem nastavením technologie OverDrive (v podání Philipsu jako SmartResponse). Ta byla při prvním zapnutí monitoru zcela deaktivována, a tak se rychlé scény ve filmech se zobrazovaly spíš jako mazanice. Po nastavení Faster se filmy ovšem proměnily v krasavce. Navíc celkovému obrazu hodně pomáhal extrémní kontrast, který je zkrátka pro VA monitory typický.
Také téměř úplná absence průsvitů je pro monitor dobrým znamením, a tak je celkově sledování filmů prostě perfektní zážitek. Celé to však trošku kazí horší barevné podání, které doslova volá po kalibraci. O tom si však povíme něco víc až v kapitole o barvách.
Fotografie podsvícení
Jak už bylo řečeno, tak kontrast je velmi vysoký. A čím se docílí vysoký kontrast? Ano, samozřejmě nízkým jasem černé barvy. Nic jiného nám zkrátka nezbývá. A právě v tomto ohledu jsou VA monitory na špici. Při nastavení jasu bílé barvy na 120 cd/m2 se pohybuje jas čené kolem 0,02-0,03 cd/m2. Což je řádově lepší výsledek než u IPS monitorů.
Hraní her
U hraní her opět oceníte velkou plochu monitoru a vysoký kontrast. Tyto dvě vlastnosti jsou pro spoustu uživatelů téměř klíčové. Trošku horší je to s odezvou, která i při optimálním nastavení SmartResponse neposkytuje tak oslnivé výsledky jako 2ms TN monitory či extrémně rychlé IPS. Zde je jasně vidět, že VA to s odezvou zkrátka už moc neumí a asi nikdy umět nebude.
Celkově je tedy monitor pro hry docela vhodný. Náročným hráčům však bude vadit odezva, která zkrátka ideální není. Méně náročný, či občasný hráč si toho však asi nevšimnou a budou spokojeni.