Philips 271P4QPJKEB: A-MVA pro filmy
4.3.2013, Pavel Kovač, recenze
Sháníte velký monitor a pojem "retina" pro vás znamená více škody než užitku? Tak právě pro vás jsou zde 27" monitory s FullHD rozlišením. Pro filmy jsou takřka ideální, navíc dnešní Philips přináší A-MVA technologii, která je zkrátka na video ideální.
Kapitoly článku:
Struktura displeje
Struktura displeje je zcela v souladu s technologií A-MVA. Nic nezvyklého zde nenajdete. Rozdělení do čtyř domén je u dnešních VA panelů docela běžné. Dávnou za námi jsou časy osmidoménových S-PVA panelů.
Teplota bílého bodu
Pro lidi pracující napříč celým dnem je regulace jasu hodně zásadní. Pokud však monitor mění s jasem i barvy, tak může nastat problém. V tomto případě je stálost barev až nevídaně dobrá. Dokonce předčí takové velikány jako je EIZO CS230, což je monitor za dvojnásobnou cenu. Zde Philips, resp. výrobce panelu a podsvícení, odvedl velký kus práce, resp. nasadil správné diody. Je to možná také dané tím, že je použita klasická pulzní regulace jasu, která má na barevnou teplotu menší vliv. Lineární regulace zkrátka trošku barvy mění a je třeba to kompenzovat.
Rozložení barev po ploše monitoru je však již znatelně horší. Přesto rozdíl mezi maximem a minimem není úplně tragický. Hodnota 603 K je však pro fotografy trošku nepříjemná. Musíte si tedy ladit fotografie v určitém místě monitoru, a to pokaždé stejně.
Odchylka dE a barevný gamut
Přiblížit se standardu sRGB je pro většinu levnějších monitorů hlavní cíl. Dnešní A-MVA v podání Philipsu 271P4QPJKEB se však tento krok moc nepovedl. Odchylka je výrazná v modré i při zobrazení v gamutu CIE 1931, a o to víc je znatelná u novějšího diagramu CIE 1976. Navíc ani zelená barva není zrovna ideální.
Gamut CIE 1931
Gamut CIE 1976
Základem dobrých barev je barevný gamut. Ten zkrátka tvoří takovou vstupní bránu, a pak je již jen na elektronice, jak si s tím poradí. A protože gamut není ideální, tak nelze očekávat ani ideální barvy.
Profil sRGB
Nejprve se podíváme na profil sRGB. Ten poskytuje pouze průměrné barevné podání s odchylkou dE(2000)=4,85.
Profil 6500 K
Při nastavení 6500 K v OSD a vypnutí SmartImage se dostáváme na průměrnou odchylku dE(2000)=4,70.
Profil Eco
Profil Eco sníží jas na cca 90 cd/m2 a poskytne průměrnou barevnou odchylku dE(2000)=4,68.
Profil Game
I režim Game má odchylku více jak čtyři. Konkrétně dE(2000)=4,60.
Profil Movie
V režimu Movie se dostaneme ještě daleko výše. dE(2000)=9,91. Takže jej asi těžko někdo bude používat.
Profil Office
Profil Office trošku změní podání bílé do teplejších odstínů, ovšem barevná odchylka je stále vysoká. dE(2000)=4,61.
Profil Photo
Posledním režimem je Photo, ten paradoxně poskytuje horší barvy než nativní nastavení monitoru. dE(2000)=8,20.
Nastavení monitoru po kalibraci bylo následující:
R=100
G=94
B=90
Kontrast: 50
Jas: 27
Po zkalibrování barev, resp. vyvážení barev na určitou teplotu, dostaneme opět pouze průměrné barevné podání. Je to dáno hlavně tím, že gamut není v rozsahu sRGB. Zkrátka bez ICC profilu toho moc v monitoru nezmůžeme. Dokonce ani v servisním menu toho moc nastavit nelze, resp. oříznout gamut nelze. dE(2000)=4,68
Kalibrované pouze přes OSD
Kalibrace
Po kalibraci je samozřejmě monitor o poznání lepší. Je však třeba již řešit komplikovaně správu barev a ve hrách máte vlastně smůlu úplně. Většina her totiž ICC profil zcela ignoruje. dE(2000)=1,54.
Kalibrované přes ICC profil
Barvy se díky ICC profilu mění docela razantně. Dobře je to také vidět na LUT křivce, kde změna jasu v červené je hlavně u vyšších hodnot docela velká.
Jako vždy si můžete stáhnout ICM profil zde. Mějte však na paměti, že profil nemusí u vašeho monitoru podávat tak kvalitní výsledky. Pokud navíc nastoupí jiné revize monitoru, tak už profil nedoporučuji používat.
Ve výsledku jde o barevně lehce podprůměrný monitor. Pokud by výrobce zapracoval na gamutu, tak by se jistě stal velmi dobrým. Bohužel onen nepřesný gamut je docela fatální. Pokud si vyřešíte správu barev, dostanete slušný monitor.