Philips 272P4QPJKEB: vyúčtování s Dellem?
11.11.2013, Pavel Kovač, recenze
Pokud toužíte po velkém monitoru a nechcete za něj vyhazovat příliš mnoho peněz, zbystřete! Dnešní Philips přišel s velikánem za rozumnou cenu a s PLS panelem. Jak si poradí v drsné konkurenci, tedy hlavně s monitory Dellu?
Kapitoly článku:
- Design a konstrukce
- Identifikace panelu, OSD menu a ovládání
- Odezva, inputlag, hry a video
- Pozorovací úhly, jas, kontrast a podsvícení
- Struktura displeje, testy barev, regulace podsvícení a spotřeba
- Celkové hodnocení a závěr
Pozorovací úhly
Protože je v monitoru osazen úplně stejný panel jako u Philipsu 272C4, jsou i pozorovací úhly shodné. Na panelu je polomatná povrchová úprava, co hodně eliminuje efekt IPS glow a vytváří čistější jednolité barvy. Především pak bílou, která tím trpí nejvíce. Psaní delších textů je tak podstatně pohodlnější než na valné většině e-IPS s matnou povrchovou úpravou.
Rozložení kontrastu
Výrobce slibuje kontrast 1000:1. Jak jsme se však již několikrát přesvědčili, panely PLS této hodnoty nedosahují. Zde mají zkrátka ještě co dohánět a na nejlepší IPS nemají. Maximální naměřený kontrast tak dosáhl na 860:1.
Stabilita kontrastu je ovšem, jako téměř vždy, skvělá.
Průběh jasu
Na rozsah jasu se vždy těším. Jakmile monitor skončí na 70-90 cd/m2, jsem rozmrzelý a při jasech kolem 20 cd/m2 šťastný jak blecha. Dnešní Philips se řadí mezi ty lepší a i v noci dokáže monitor snížit jas na slušnou hodnotu. Minimální jas bude stačit 99 % uživatelům (vždy se najdou tací, co budou tvrdit, že je minimální jas ideální přesně 11,256 cd/m2, protože jim do okna svítí sousedova lampička).
Podsvícení
Kvalita podsvícení patří k takovému standardu. V horní části obrazu je lehce intenzivnější a ke krajům intenzita klesá. Nejtmavší je pak levá strana monitoru.
Při převodu na gamu 2,2 je vidět, že podsvícení je pouze průměrné. Nemá sice výrazné propady, ale i při běžném pozorování je vidět, že 100% není.